Reklama

Lifestyle

Widowiskowa rekonstrukcja bitwy o Bolonię przy schronie w Stępinie

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 17.08.2016
28834_bitwa
Share
Udostępnij

Czternaście grup rekonstrukcyjnych, w tym uczestnicy z Hiszpanii, Ukrainy, Czech i Słowacji, weźmie udział w rekonstrukcji bitwy o Bolonię, która odbędzie się w niedzielę, 21 sierpnia o godz. 15 na terenie schronu kolejowego w Stępinie. To tutaj, w swojej wojennej kwaterze, 75 lat temu Adolf Hitler podejmował Benitto Mussoliniego. Wstęp na rekonstrukcję i zwiedzanie schronu jest bezpłatny.

Rekonstrukcja bitwa o Bolonię będzie punktem kulminacyjnym X Zjazdu Militarnego „Anlage Sud”, który rozpocznie się w Stępinie w piątek, 19 sierpnia i potrwa do niedzieli, 21 sierpnia.

Bitwa o Bolonię rozpoczęła się 9 kwietnia 1945 roku i trwała do 21 kwietnia. Była to jedna z ostatnich bitew stoczonych przez wojska alianckie na froncie włoskim. W walkach brali udział żołnierze 2. Korpusu Polskiego, którymi dowodził gen. Zygmunt Szyszko-Bohusz. Przełamanie frontu pod Bolonią i wyzwolenie miasta miało decydujące znaczenie dla ostatecznej klęski Niemiec na froncie włoskim. 21 kwietnia 9. Batalion Strzelców Karpackich wkroczył do Bolonii jako pierwszy i zawiesił nad miastem polską flagę. Kilka godzin później dotarły tam oddziały alianckie. Oddziały 2. Korpusu Polskiego były owacyjnie witane przez ludność. 9. Batalion Strzelców Karpackich uzyskał miano „bolońskiego", a 17 jego dowódców otrzymało honorowe obywatelstwo miasta. Senat Bolonii wręczył polskim żołnierzom 215 specjalnie wybitych pamiątkowych medali.

Organizatorzy wydarzenia zapowiadają, że poprzez realizację tej inscenizacji chcą upamiętnić każdego z 300 zabitych i 600 rannych i trwale okaleczonych polskich żołnierzy.

W inscenizacji weźmie udział m.in. replika wieży bojowej Pantherturm (wieże te były używane we Włoszech jako stałe punkty ogniowe), 10 „gadających” karabinów maszynowych, 20 pistoletów maszynowych, co najmniej 25 sztuk broni długiej, a także PIAT – brytyjski granatnik przeciwpancerny.

Oprócz rekonstrukcji bitwy o Bolonię i zwiedzania schronu, zaplanowano również wydarzenia towarzyszące, m.in. pokaz kinematografii dwudziestolecia międzywojennego na świeżym powietrzu, pokaz mody z okresu od lat 20-tych do 50-tych XX wieku, prezentacja tematycznych gier planszowych i towarzyskich, wystawa eksponatów, wspomnień i prac.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w ramach programu „Mecenat Kultury 2016” i we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy