Reklama

Lifestyle

Wielki finał Ogólnopolskiej Wiedzy o Państwie i Prawie

Anna Olech
Dodano: 19.03.2013
2765_statuetki
Share
Udostępnij
31 najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski zmierzy się w środę, 20 marca br., w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Olimpiadę już po raz czwarty organizuje Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie. Nagrodą główną są bezpłatne studia w WSPiA, stypendium przez cały okres studiów oraz darmowe mieszkanie.

Zmagania w czwartym finale Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie rozpoczną się w środę o godz. 10. Uczestnicy wezmą udział w dwóch etapach, teście wielokrotnego wyboru oraz części ustnej. Test obejmuje 50 pytań dotyczących różnych zagadnień, m.in. prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, socjologii prawa, a także prawa międzynarodowego, prawa UE oraz praw człowieka. Na rozwiązanie testu uczniowie będą mieli godzinę. Do części ustnej finału przejdzie już tylko 10 osób z najlepszymi wynikami. W drugiej części finaliści będą udzielać odpowiedzi na trzy wylosowane pytania. Ich wiedzę oceni dwunastoosobowa Komisja Centralna złożona ze specjalistów z zakresu państwa i prawa. W skład komisji weszli m.in. prof. dr hab. Andrzej Witkowski, prof. dr hab. Zbigniew Czarnik, prof. dr hab. Antoni Dral, prof. dr hab. Czesław Kłak, dr Krzysztof Eckhardt, dr Janusz Gajda, dr Marta Pietras-Eichberger, dr Ewa Wierzbicka oraz mgr Jacek Wojtas, Podkarpacki Kurator Oświaty.
 
Zwycięzca olimpiady będzie miał możliwość nieodpłatnego studiowania w Wyższej Szkole Prawa i Administracji, otrzyma darmowe zakwaterowanie w Zespole Mieszkań Uczelnianych WSPiA oraz stypendium przez cały okres studiów. II miejsce również zapewnia darmowe studia na uczelni oraz mieszkanie, natomiast osoby, które zajmą trzy kolejne miejsca zapewnią sobie bezpłatne studia w WSPiA.

Organizowana od czterech lat olimpiada cieszy się zainteresowaniem wśród uczniów szkół średnich. W pierwszej edycji wzięło udział ponad 800 uczniów z całej Polski, a do tegorocznej zgłosiło się prawie 4 tys. młodych ludzi z ponad 230 szkół w 15 województwach.
 
Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Sprawiedliwości, a Olimpiada organizowana jest wspólnie z Podkarpackim Kuratorium Oświaty. Patronat medialny nad Olimpiadą sprawuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Merytoryczną opiekę nad Ogólnopolską Olimpiadą Wiedzy o Państwie i Prawie pełni Rada Programowa. W jej skład wchodzą wykładowcy WSPiA m.in. prof. Zbigniew Ćwiąkalski, który jest przewodniczącym, prof. Wiesław Skrzydło i prof. Zbigniew Czarnik.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy