Reklama

Lifestyle

Niezwykła sztuka zdobienia tkanin – warsztaty w skansenie w Kolbuszowej

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 20.07.2017
33827_glowne
Share
Udostępnij

Batiki uchodzą za tkaniny unikatowe, gdyż żadna nie jest taka sama. Sztuka zdobienia tkanin gorącym woskiem jest dość pracochłonna i wymagająca, będzie można się jej nauczyć podczas dwudniowych warsztatów prowadzonych przez specjalistkę w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Przez dwa dni 22 i 23 lipca, Magdalena Fołta, absolwentka Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, będzie uczyć chętnych (młodzież i dorosłych) zdobienia bawełny w niezwykły sposób. Sztuka polega na pokrywaniu tkaniny gorącym woskiem i farbowaniu jej poprzez zanurzanie w barwnej kąpieli. Aby otrzymać wielokolorową tkaninę, należy proces woskowania i barwienia powtarzać wielokrotnie.

Batiki to tkaniny unikatowe, ze względu na ręczne nakładanie wosku, żadna nie jest taka sama. Cechą charakterystyczną batiku są krakelury, czyli kolorowe żyłki powstające w wyniku spękań w wosku oraz podcienia, kiedy barwnik podchodzi pod niedokładnie położony wosk. W Polsce technikę batiku wykorzystywano przy zdobieniu wielkanocnych pisanek oraz spódnic ludowych- w XIX wieku w ludowym farbiarstwie niemal całej Europy upowszechnił się druk batikowy, który w połączeniu z barwieniem w indygo pozwalał uzyskać niebieskie tkaniny z białymi drobnymi wzorami.

Ze względu na nakładanie kolorów i przerwy potrzebne  na schnięcie tkanin, warsztaty trwają dwa dni. Warsztaty są płatne – koszt to 50 zł za dwa dni. Szczegóły na stronie www.muzeumkolbuszowa.pl

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy