Reklama

Lifestyle

Rzeszowska polonistyka kończy 50 lat

Anna Olech
Dodano: 07.04.2013
3191_logo50
Share
Udostępnij
W tym roku polonistyka, jeden z najstarszych kierunków Uniwersytetu Rzeszowskiego, obchodzi 50. urodziny. Zajęcia prowadzili doskonali wykładowcy, sławy w swych dziedzinach, a wśród absolwentów są nauczyciele, dyrektorzy szkół, a także profesorowie uczelni wyższych, dziennikarze oraz twórca Teleexpressu i założycielka teatru w Australii.
 
Początki rzeszowskiej polonistyki sięgają roku 1963, kiedy powstało Studium Wydziałów Filologiczno-Historycznego i Matematyczno-Fizycznego krakowskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej z siedzibą w Rzeszowie. Uruchomione zostały wówczas dwa kierunki: filologia polska i matematyka. Pierwsza inauguracja roku akademickiego w studium w odbyła się 5 listopada 1963 roku. W ramach filologii polskiej powstały dwa zakłady naukowo-dydaktyczne: Zakład Literatury Polskiej pod kierownictwem dra Stanisława Frycie oraz Zakład Języka Polskiego kierowany przez dra Stefana Reczka. Pierwszą siedzibą rzeszowskiej polonistyki był budynek, w którym obecnie mieści się Szkoła Podstawowa nr 2. W 1965 r. powstała rzeszowska Wyższa Szkoła Pedagogiczna, uczelnia szybko się rozwijała, a wraz z nią polonistyka, w której powstawały kolejne zakłady i pracownie. Dziś w ramach instytutu działa sześć zakładów i dwie pracownie. Na przestrzeni lat instytut kilka razy zmieniał też siedzibę, aż w końcu w 1993 roku „osiadł” ma dobre w budynku przy ul. Rejtana 16C. 

Nauczyciele i nie tylko
 
Rzeszowska polonistyka wykształciła tysiące polonistów, wielu pracuje jako nauczyciele, są dyrektorami szkół oraz innych placówek edukacyjnych. – Tych, którzy zrobili ogólnopolską lub światową karierę też jest sporo. Np. Józef Węgrzyn, którzy stworzył Teleexpress, Halina Młynarska, animatorka teatru w Australii i założycielka szkoły teatralnej w Sydney, Stanisław Turek, były dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki w Rzeszowie, prof. Stanisław Uliasz, były rektor UR, prof., dr hab. Sławomir Kufel, dziekan Wydziału Historyczno-Filologicznego uniwersytetu w Zielonej Górze, Jerzy Dubiel, były szef Telewizji Polskiej Oddział Rzeszów, Robert Żołynia, były starosta leżajski, dr Kazimierz Surowiec, były wojewoda podkarpacki. Są również dziennikarze: Anna Marszałek, była dziennikarka „Rzeczpospolitej”, Małgorzata Bujara z rzeszowskiej Gazety Wyborczej, Iwona Hajnosz z krakowskiej Gazety Wyborczej. Jesteśmy dumni ze wszystkich naszych absolwentów, w trudnych czasach kryzysu okazują się bardzo kreatywni – mówi prof. Jolanta Pasterska, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego ds. Obchodów Jubileuszu.
 
Zapisane wspomnienia

W ramach obchodów przygotowywana jest „Księga jubileuszowa”, która ukaże się we wrześniu br. i będzie można ją zamówić lub kupić w Wydawnictwie Uniwersytetu Rzeszowskiego. W „Księdze” znajdzie się historia instytutu, wspomnienia pracowników i studentów, zdjęcia upamiętniające najróżniejsze wydarzenia z 50-letniej historii filologii polskiej. Obchody jubileuszu zostały rozłożone na cały rok, a program jest bardzo bogaty. W kwietniu, w dniach 15-19, odbędzie się „Tydzień Polonistów”. W pierwszy dzień obchodów studenci polonistyki otrzymają symboliczny klucz do Instytutu Filologii Polskiej, otworzony zostanie również wernisaż wystawy „Grafika” autorstwa Kamila Burmana. W następnie 16 kwietnia odbędzie się wykład prof. Aliny Kowalczykowej, dzień później studencka i doktorancka konferencja naukowa, a 18 kwietnia „Dzień słowacki w Instytucie Filologii Polskiej”. Obchody zakończą się wielkim dyktandem ortograficznym dla studentów i pracowników uniwersytetu. 

Organizowany jest również konkurs fotograficzny „Polonistyka w roku jubileuszowym”. Udział w nim mogą wziąć studenci polonistyki, którzy do 15 maja br. dostarczą zdjęcie tematycznie nawiązujące do jubileuszu. Na 11 października br. zaplanowano uroczyste spotkanie jubileuszowe wszystkich pracowników instytutu, zaplanowano również wydanie kalendarza jubileuszowego „Historia literatury polskiej w żywych obrazach”, które będzie zawierał stylizację scen i postaci z różnych dzieł wybranych epok. Dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na cel charytatywny. W ramach obchodów wykłady prowadzą zaproszeni goście, np. w październiku prelekcję ma wygłosić prof. Jan Miodek, językoznawca. 

Więcej informacji o obchodach 50-lecia na stronie www.inf.univ.rzeszow.pl
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy