Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Dokąd zmierzasz, kobieto? O ambicjach płci pięknej w Dniu Kobiet

A A A
Redakcja

Dodano: 08-03-2018

Od lewej dr hab. Alicja Ungeheuer-Gołąb oraz Patricia Mitro

Od lewej dr hab. Alicja Ungeheuer-Gołąb oraz Patricia Mitro

Już prawie 150 lat temu Józef Ignacy Kraszewki pisał, że „Gdzie kilka kobiet weźmie się za sprawę jednej, tam żaden mężczyzna pochlebiać sobie nie może, aby im mógł stawić czoło”. W tym czasie Polki uzyskały prawa wyborcze, zrzuciły gorsety, zaczęły zakładać firmy, spełniać marzenia i manifestować własną wolę. W którą stronę zmierza współczesna kobieta? Nasze rozmówczynie, dr hab. Alicja Ungeheuer-Gołąb, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Patricia Mitro, prezes Fundacji Prawnikon i przewodnicząca Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet, twierdzą, że chce rozwijać się, być szczęśliwą i poważnie traktowaną. 

Dr hab. Alicja Ungeheuer-Gołąb, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierownik Zakładu Edukacji Literackiej Dziecka na Wydziale Pedagogicznym:

Dokąd zmierza współczesna kobieta? Na pewno idzie do przodu, od momentu gdy oderwała się od XIX-wiecznych i wcześniejszych problemów związanych z przywiązaniem do mężczyzny. Jest bardziej sobą i jest samodzielna. To jest stanowisko kobiet, które nie godzą się ze stagnacją, chcą coś zmienić i być rewolucjonistkami. Równolegle funkcjonuje też stanowisko kobiet, które chcą być podległe mężczyźnie i sens swojego istnienia widzą jedynie przy boku mężczyzny, nie wiedzą jak się odnaleźć bez mężczyzny i stadła domowego, i godzą się na taki stan. Taki model kobiecości panował przez setki lat, także przed II wojną światową mimo dość silnego ruchu emancypacyjnego. To, co mówiło się o kobiecie, było wykładnią tego, jaką ona jest matką i żoną.

Reklama

Ten model funkcjonuje i dziś, bo kobieta jest powołana do rodzenia dzieci i nikt za nią tego nie zrobi, ale współczesna kobieta znajduje dla siebie miejsce także w innych sferach. Oczywiście nadal rodzi dzieci, opiekuje się nimi, swoim mężczyzną i domem, ale opiekuje się także sobą. Chce osiągnąć więcej, poszerzać wiedzę, być niezależną, posiadać władzę, manifestować własną wolę i wybory. Nic w tym dziwnego, kobieta – tak jak mężczyzna – jest człowiekiem, który chce się rozwijać.

Obecnie ciało kobiety staje się bardziej jej własnością. Śledząc historię kobiet, łatwo zauważyć, że całe zło rodziło się z faktu, że kobieta – w przeciwieństwie do mężczyzny - nie była właścicielką swojego ciała, więc można było robić z nim, co się chciało. Męska część społeczeństwa traktowała kobiety jako istoty głupie, bezwolne, i takie, które wywołują lęk z racji swej inności, co z kolei wywoływało niszczące uczucia i reakcje.

Paradoksalnie sytuacji kobiet pomogło chrześcijaństwo, które uznało, że kobieta jest istotą myślącą i może odpowiadać za własną duszę. To pokazało mężczyźnie, że kobieta może stanowić o sobie, a mężczyzna powinien się nią opiekować. Nawet współczesna akcja #metoo pokazuje, że gdy mówimy o sytuacji kobiet, wciąż chodzi o cielesność. Ruchy antyaborcyjne czy feministyczne pokazują, że kobieta chce sobą władać, uwolnić się nieco od kultury maskulinistycznej i żyć swoim życiem. Chce pracować, posiadać rodzinę, podejmować różne aktywności i po prostu być szczęśliwa.

Zwróćmy uwagę na edukację literacką naszych dzieci, która kształtuje pojęcie kobiecości i roli kobiety w świecie. Np.w ludowych baśniach, które poznają dzieci, kobieta jest podległa mężczyźnie i najlepsze co może ją spotkać, to być żoną i matką. Jeśli matką, to nie dobrą, gdyż dobra matka żyje w baśni dwa dni, a potem umiera i w jej miejscu pojawia się macocha. Od niej blisko do czarownicy, która nie jest przecież pokorną „domową kurą”. Guy Bechtel w książce „Cztery kobiety Boga” pisze o ladacznicy, czarownicy, świętej i głupiej gęsi. Takie role, według autora, przyznali kobietom mężczyźni. chyba wszystkie te typy znajdziemy w ludowych baśniach, które wyrosły z fallocentrycznej koncepcji świata. Natomiast współczesna literatura dla dzieci odrywa się od motywów spotykanych w / baśniach. Powstają utwory, które pokazują zupełnie inne postawy - dziewczynki nie chcą czekać na księcia, zakładać sukienek ani władać królestwem, nie chcą czekać. Wykonują czynności, które mógłby wykonywać rycerz.

Reklama

Współczesne bohaterki nie potrzebują czasu, jaki miały postacie z klasycznych baśni i bajek, które wycofywały się z życia (np. zapadały w sen, umierały po zjedzeniu zatrutego jabłka), by wyciszyć się, zrozumieć siebie. Współczesna bohaterka jest aktywna, samodzielna sprzeciwia się schematom, nie czeka na księcia, a jeśli go spotyka, to dzieje się to przez przypadek. O takich bohaterkach pisze m.in. Roksana Jędrzejewska-Wróbel, ale już kilkadziesiąt lat temu Astrid Lindgren stworzyła „Pippi Pończoszankę” wydawnictwa nie chciały wydać tej książki, gdyż uznano Pippi za dziewczynkę zbyt samodzielną, odważną, zbyt mało uległą.

Wydaje mi się, że każda kobieta musi odpowiedzieć sobie na pytanie, co czyni ją szczęśliwą. W dniu 8 marca mężczyźni mogą nam dawać kwiaty, mówić, że jesteśmy piękne i wspaniałe, to oczywiście bardzo miłe, ale to, co najgorsze może nas spotkać od mężczyzny to pobłażliwość w traktowaniu nas i naszych problemów. Niestety, mężczyźni nadal uważają, że to co my robimy, jest trochę mniej poważne, mniej mądre, mniej męskie. Kwiatek od takich mężczyzn na pewno nie będzie cieszył.

Każdy człowiek – mężczyzna, kobieta czy dziecko – chce być traktowany poważnie.  Stosunki między nami są efektem władzy, jaką mężczyźni mieli przez wieki nad kobietami, koncentrując całą swoją energię na tym, by mieć kobietę tylko dla siebie. Jak wyjść z impasu, pokazuje baśń o Czerwonym kapturku, w której kobieta pozwala się zjeść wilkowi, chcąc go zrozumieć i oswoić. Nie wszystkie kobiety chcą zrozumieć wydźwięk tej baśni, która mówi, że aby związek był szczęśliwy, kobieta powinna dać się zjeść. Te z kobiet, które się na to nie godzą, zawsze muszą w zanadrzu ukrywać nóż. Ale czy na pewno o to nam chodzi w relacjach z mężczyzną?

Reklama


Patricia Mitro, prezes Fundacji Prawnikon, przewodnicząca Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet:

Czasy, w jakich żyjemy, na pewno są dla nas lepsze, łatwiejsze. Mamy więcej możliwości zawodowych i biznesowych, a różnice pomiędzy podziałem zawodów na damskie i męskie oraz poziomem płac niwelują się. Zmieniło się też stereotypowe podejście do roli kobiety, które wcześniej sprowadzało się do roli matki, żony i kobiety dbającej o ognisko domowe. Ten stereotyp pogłębił się o relacje, rozwój i ideowość. O to właśnie zadbał współczesny świat. Zmiany, które zaszły, łatwo porównać, ponieważ w tym roku przypada 100-lecie wywalczenia praw wyborczych dla kobiet w Polsce. W historii sto lat wcale nie jest długim okresem, ale gdy popatrzymy na prawa kobiet sprzed stu lat i na te, które mamy dzisiaj, widzimy ogromny postęp. Dziś możemy mieć wszystko, co tylko zapragniemy, wystarczy chęć i ciężka praca, a naprawdę wiele jesteśmy w stanie osiągnąć.

Niestety, mimo że jako obywatele i obywatelki przeszliśmy bardzo długą drogę, uważam w obecnie w Polsce wdraża się zbyt dużo mechanizmów, które są swoistego rodzaju zagrożeniem dla praw obywatelskich i ograniczeniem swobody kobiet. Cała Europa zmierza w kierunki rozwoju i wolności jednostki oraz możliwości wyboru, ale w Polsce nadal pokutują pewnego rodzaju stereotypy i poglądy, które podziela tylko część społeczeństwa. Mają one ogromny wydźwięk na życie każdej z nas. Tak dzieje się m.in. w ochronie zdrowia czy dostępie do legalnej aborcji, która przecież nie ma być ogólnie dostępna, ale uzasadniona w kilku przypadkach. Nieludzkim jest odbieranie kobietom pewnych praw i zmuszanie je do pokutowania za niezależne od nich czynniki czy bieg zdarzeń.

Reklama

Zauważam, że kobiety są coraz silniejsze, samo stanowiące, umiejące pokazać, dokąd dążą i co chcą osiągnąć. Wierzą w swoje możliwości, wychodzą z cienia. Czy to się wiąże z feminizmem? Nie sądzę. Raczej wiąże się to z marzeniami i chęcią rozwoju.

To dokąd zmierza współczesna kobieta, zależy od indywidualnych cech każdej z nas, ale też od grupy,  która nas określa. Są kobiety matki, kobiety bizneswoman, kobiety katoliczki. Każda z nich ma swoją drogę i inne cele, jednak uogólniając, uważam że kobiety zmierzają w kierunku, że wszystko zaczyna się od środka. Od tego, jak chcą żyć, być traktowane, jakie chciałyby mieć pole decyzyjne i co chciałyby robić. Na podstawie historii kobiet, które poznaję każdego dnia, dochodzę do wniosku, że wszystko wywodzi się z marzeń i chęci samospełnienia. Jeśli kobieta robi to co kocha i jeszcze udaje jej się połączyć to z pracą zawodową, to jest szczęśliwa, a wraz z nią jej otoczenie.

Z okazji Dnia Kobiet życzyłabym wszystkim kobietom więcej odwagi i wychodzenia ze sfer komfortu, bo to bardzo pomaga w rozwoju. Życzę też kobietom wzajemnej współpracy i inspiracji sobą nawzajem.

Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.