Biznes i styl
Dodano: 25-04-2018
W niedzielę, 29 kwietnia rozpoczyna się kilkudniowe wydarzenie, które każdego roku przyciąga do Krosna kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym roku w zawodach balonowych będzie rywalizować ponad 30 załóg balonowych. Ale balony nad Krosnem to nie tylko pełne wrażeń, widowiskowe loty balonów, to także liczne atrakcje dodatkowe: koncerty gwiazd, pokazy i akrobacje lotnicze, warsztaty, kiermasze. Podczas majówki w Krośnie wystąpi m.in. Grzegorz Hyży oraz Chris Jagger (młodszy brat Micka Jaggera z The Rolling Stones). Nad krośnieńskim niebem zaprezentuje się grupa Cellfast Flying Team z Krosna, zaś w bitwie powietrznej będzie można zobaczyć Retro Sky Team ze Słowacji.
Balony będą startować sześć razy
Podczas majówki organizatorzy zaplanowali sześć startów balonów, w poniedziałek (30.04), we wtorek (1.05) i w środę (2.05). Tradycyjnie loty balonów odbywają się ok. godz. 6.00 i ok. godz. 18.00. Do Krosna przyjedzie ponad 30 załóg balonowych - 16 załóg z Polski, 8 z Litwy, 4 ze Słowacji i 2 z Węgier. Pośród nich mistrzowie i wicemistrzowie Europy oraz czołówka baloniarzy polskich. Uroczyste otwarcie zawodów, na których przedstawione zostaną załogi balonowe, odbędzie się w niedzielę (29.04) na krośnieńskim rynku.
Tradycją wydarzenia są ciekawe koncerty. W ciągu ostatnich lat publiczność miała okazję posłuchać występów gwiazd muzycznych, nie inaczej będzie w tym roku. W poniedziałek (30.04) i we wtorek (1.05) w godz. 20.00-24.00 odbywać się będą dyskoteki pod gołym niebem, a w środę (2.05) koncerty finałowe. W poniedziałek (30.04) królować będzie muzyka pop (radio hits) w wykonaniu DJ Mirjami - to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich DJ-ek. We wtorek (1.05) zabrzmi muzyka retro z lat 80. i 90. Imprezę rozkręci DJ Danny White znany w wielu słowackich i polskich klubach.) Na zakończenie imprezy zagrają I-Sha-Vii - zespół bluesowy; Sound'n'Grace - chór znany z programu Mam Talent; Grzegorz Hyży znany z programu X Factor. Gratką będzie występ Chris Jagger's Acousstic trio – jest to zespół młodszego brata Micka Jaggera z The Rolling Stones. Muzyczna twórczość Chrisa Jaggera to mieszanka folku, bluesa, cajun i muzyki country, pełna żywiołowości, pozytywnej energii i radości z grania.
Przeloty repliki francuskiego myśliwca Nieuport z czasów I wojny światowej
We wtorek (1.05) w godzinach 11.00-14.00 odbędą się pokazy lotnicze. W programie pokazów i akrobacji m.in.: przeloty repliki francuskiego myśliwca Nieuport z czasów I wojny światowej; prezentacja krośnieńskiej grupy Cellfast Flying Team; bitwa powietrzna w wykonaniu Retro Sky Team ze Słowacji; występ Artura Kielaka w duecie z Yakiem3, który jest repliką myśliwca z II wojny światowej; prezentacja samolotów z Podkarpacia: Piper Seneca2, PZL M20 Mewa, M28 z PZL Mielec oraz Antonov 2 z Aeroklubu z Mielca; akrobacja szybowcowa.
Tego dnia odbędzie się pierwszy zlot samolotów lekkich na Podkarpaciu. Do Krosna przyleci ponad 50 maszyn, m.in. z Polski, ze Słowacji, Czech i Węgier. Samoloty będzie można oglądać na wystawie statycznej oraz w widowiskowej konkurencji na celność lądowania.
Dodatkowe atrakcje
STREFA WARSZTATOWA
Planetarium
30 kwietnia 2018, 1 maja 2018, 2 maja 2018, godzina 11.00-18.00, lotnisko
Wejście do planetarium o pełnych godzinach (grupy max. 25-osobowe). Wejściówki do odebrania w namiocie organizacyjnym w dniach imprezy.
Dziecięcy Uniwersytet Techniczny
30 kwietnia 2018, godzina 11.00-18.00, lotnisko
Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza (Dolina Wiedzy)
Stanowiska naukowe:
- Fascynujący świat fizyki - stanowisko popularnonaukowe
- Kuchnia molekularna - stanowisko z pokazami i prezentacją kuchni molekularnej
- Heweliusze Nauki - Science busking oraz 15-minutowe pokazy „Niech zabrzmi muzyka” (pokazy co ok. 1,15h, naprzemiennie z science busking)
Stanowiska piknikowe:
- Strefa lotnictwa:
Symulator lotów szybowcem - kształt modelu przypomina kokpit prawdziwego szybowca. Program komputerowy symuluje zachowanie prawdziwego statku powietrznego w locie lub w innych fazach.
Symulator lotu samolotem Virtual Reality - symulator przeznaczony jest do prezentacji podstawowych właściwości samolotów oraz zapoznania z podstawami pilotażu. Wirtualna rzeczywistość umożliwia rozglądanie się w trakcie lotu symulacyjnego, a także generowanie odczuć związanych z widzeniem stereoskopowym.
Demonstratory naukowe:
Tunel aerodynamiczny - eksponat składa się z dmuchawy, która wymusza przyśpieszony przepływ powietrza w przestrzeni, w której znajduje się fragment skrzydła o specjalnie dobranym profilu lotniczym. Eksponat obrazuje opływ powietrza wokół skrzydła samolotu, a animatorzy wyjaśniają w jaki sposób samolot unosi się w powietrze.
Alfabet Morse’a - przy pomocy klucza telegraficznego użytkownik wpisuje wybrane słowo, np. swoje imię i sprawdza poprawność wykonanych znaków na ekranie monitora. Użytkownik po przeciwnej stronie ma za zadanie rozszyfrowanie przesłanego słowa.
Koła zębate - eksponat pozwala zobrazować sposób działania przekładni zębatych, a dzięki kilku rodzajom konfiguracji kół zębatych, użytkownik może uzyskać różne prędkości obrotowe.
Łamigłówki - to zbiór zadań i zagadek logicznych do rozwiązania, które wymuszają kreatywność uczestników.
- Strefa konstruktora:
Most Leonarda - uczestnicy mają za zadanie zbudować drewniany most w kształcie łuku, bez żadnych elementów wspierających oraz bez użycia kleju, sznurka lub gwoździ.
Skrzydła - uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać skrzydła, które następnie można założyć na plecy.
- Stanowiska piknikowe (strefa doświadczeń):
Ciecz nienewtonowska - uczestnicy mogą pobawić się różnokolorową cieczą, która zachowuje się różnie pod wpływem naprężenia. W zależności od siły działającej na taki ośrodek, a także szybkości ich zmienności może zachowywać się podobnie do ciał stałych, np. pękając bądź odkształcając się lub rozpływać się jak ciecz.
Polimerowy glut z boraksu - uczestnicy sami „produkują” masę w różnych kolorach. Substancja ta dopasowuje się do każdego naczynia, daje się z łatwością formować, rozciągać, pęka i odbija się od podłoża. Eksperyment sprawia wiele frajdy małym dzieciom, a starsze mogą doświadczalnie sprawdzić jak z dwóch różnych substancji otrzymujemy trzecią o zupełnie innych właściwościach.
Kolorowanki – kolorowanki do wyboru (projektowane przez fundację, które tworzą historyjkę z tematyki lotnictwa.
Klocki Clik Toys - przeznaczone są dla małych dzieci, które dzięki instrukcjom mogą samodzielnie zbudować różnego rodzaju budowle.
Dodatkową atrakcję będzie demonstrator naukowy „Lustro Frankensteina”.
Akademia Młodego Inżyniera
1 maja 2018, godzina 11.00-18.00, lotnisko
Akademia Młodego Naukowca
2 maja 2018, godzina 11.00-18.00, lotnisko
WARSZTAT MASZYN LATAJĄCYCH:
Warsztat maszyn latających: balony
30 kwietnia 2018, godzina 11.00-18.00, lotnisko
Warsztat maszyn latających: samoloty
1 maja 2018, godzina 11.00-18.00, lotnisko
Warsztat maszyn latających: latawce
2 maja 2018, godzina 11.00-18.00, lotnisko
Wesołe miasteczko oraz punkty handlowe i gastronomiczne:
29 kwietnia 2018 (10.00 - 20.00), 30 kwietnia - 2 maja (10.00 - 24.00)
BALONOWE PARTY
DJ MIRJAMI
30 kwietnia 2018, godzina 20.00-24.00, lotnisko
Muzyka pop (radio hits)
Prowadzenie: Dj Carry (Paweł Bożętka) i Dj Alex Light
DJ DANNY WHITE (Słowacja)
1 maja 2018, godzina 20.00-24.00, lotnisko
Muzyka retro (lat 80/90.)
Prowadzenie: Dj Carry (Paweł Bożętka) i Dj Juri (Dominik Jurczak)
BALONOWE KONCERTY
godzina 18.00
I SHA-VII (Nina Sawicka)
2 maja 2018, lotnisko
CHRIS JAGGER'S ACOUSTIC TRIO
2 maja 2018, lotnisko
SOUND'N'GRACE
2 maja 2018, lotnisko
GRZEGORZ HYŻY
2 maja 2018, lotnisko
KOMENTARZE
52. Muzyczny Festiwal w Łańcucie z milionowym budżetem
Philippe Do, światowej sławy śpiewak...
Koncertowy kwiecień w Rzeszowie
Kwiecień zapowiada się bardzo ciekawie pod względem imprez kulturalnych ? koncertów...
Europejski Stadion pełen Kultury
Będzie się działo! Tak najkrócej można opisać to, co wydarzy się w ramach trzeciego...
Trwa trzecia edycja Rzeszów Jazz Festiwal 2014
Największy festiwal jazzowy na Podkarpaciu rozpocznie się już 21 października i potrwa sześć dni. Od 2012 roku organizatorzy starają się, by Rzeszów Jazz Festiwal był okazją do przywrócenia w stolicy...
Od piątku operowo, operetkowo i patriotycznie na Festiwalu Żarnowiec 2015
Opera "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki w reżyserii Wiesława Ochmana rozpocznie w piątek, 4 września jedenastą edycję Festiwalu w Żarnowcu...
Można oglądać lodospady w Rudawce Rymanowskiej
Lodospady w Rudawce Rymanowskiej są jedną z najciekawszych...
Zamki na Podkarpaciu. Galeria Fotografii
Zima w pełni, a pod śniegiem Podkarpacie wygląda bajkowo. Zimowe zdjęcia...
Na weekend. Rezerwat przyrody Prządki - dziewczęta zamienione w skały
Kilka kilometrów...
Zaśnieżony Rzeszów. Galeria Fotografii
Gdy my zmagamy się z zaspami na drodze, odwołanymi kursami autobusów i zerwanymi liniami elektrycznymi, przyroda nic sobie nie robi z zimowych kłopotów i pięknie przystroiła Rzeszów. Pod śniegiem miasto wygląda...
Na weekend. Cergowa z wieżą widokową na Bieszczady i Tatry
Cergowa - zalesiony szczyt Beskidu Dukielskiego w Beskidzie Niskim, który od zawsze uwielbiali amatorzy biegów górskich oraz miłośnicy "prawdziwych gór", to idealny cel weekendowych...
U zwierząt już jest wiosna. Do nas przyjdzie za chwilę
Z lek. Radosławem Fedaczyńskim z Lecznicy dla Zwierząt "Ada" i prezesem Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, rozmawia Katarzyna Grzebyk
Zabytkowa wieża ciśnień w Rzeszowie odnowiona. Będą wycieczki?
Liczy niemal 120 lat i wewnątrz zachowało się jej oryginalne wyposażenie. W grudniu 2020 roku zakończył się remont wieży ciśnień na stacji kolejowej Rzeszów...
Dom "wyklętego" z rzeszowskiego pomnika zostanie odrestaurowany
Dom kapitana Karola Chmiela ps. "Grom", oficera WP i AK, jednego z członków IV Zarządu WiN uwiecznionych na Pomniku Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie, zostanie wyremontowany...
Zawiało i zasypało. Zachód słońca na Połoninie Caryńskiej
Połonina Caryńska (1297 m. n.p.m.) - jedna z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych w Bieszczadach. Grzbiet Caryńskiej ma niespełna 5 km długości i 3 wierzchołki...
Ile zebrały podkarpackie sztaby WOŚP? Na razie najwięcej Rzeszów
Podczas 29. Finału w samym Rzeszowie do puszek, eskarbonek i na aukcjach dwa sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrały w niedzielę, 31 stycznia, ponad...
Najważniejsza wystawa BWA doczekała się otwarcia dla zwiedzających
Dzięki otwarciu przez rząd muzeów, najważniejsza doroczna wystawa BWA w Rzeszowie – pokonkursowa prezentacja "Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku" zostanie...