Reklama

Lifestyle

Łazarewicz, laureat Nike, autor “Sprawy Grzegorza Przemyka” w Rzeszowie

Alina Bosak
Dodano: 08.11.2018
41937_lazr
Share
Udostępnij

Jak szukał tropów milicyjnych oprawców, którzy doprowadzili do śmierci Grzegorza Przemyka w 1983 roku? Czy jest coś, czego nie napisał w książce „Żeby nie było śladów”, za którą rok temu otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” i której trzecie wydanie właśnie się ukazało? Te i inne pytania będzie można zadać Cezaremu Łazarewiczowi już 12 listopada, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie. Spotkanie autorskie rozpocznie się o godz. 17.

Cezary Łazarewicz, urodzony w 1966  roku jest dziennikarzem prasowym, reporterem i publicystą. Współpracował z wieloma redakcjami, pisał m.in. dla „Gazety Wyborczej”, „Polityki”, „Przekroju”, „Newsweeka”, „Wprost” i Wirtualnej Polski.

Jego znakomita książka-reportaż „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, w której opisuje mataczenie władzy i trwającą do dziś bezsilność wymiaru sprawiedliwości wobec zbrodni dokonanej w czasach PRL-u, w  ciągu dwóch lat doczekała się trzech wydań i wielu nagród. Otrzymała Nagrodę Literacką „Nike” 2017, Nagrodę im. Oskara Haleckiego (przyznawaną najlepszym książkom popularnonaukowym poświęconym historii Polski w XX wieku) oraz Nagrodę MediaTory w kategorii Obserwator. Tytuł był również nominowany do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki i Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego oraz znalazł się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Cezary Łazarewicz jest również autorem zbiorów reportaży oraz książek reporterskich „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie” (2012), „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich” (2013), „Elegancki morderca” (2015), „Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza” (2017), „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” (2018) oraz wydanych wspólnie z Ewą Winnicką tomów „Zapraszamy do Trójki” (2012) i „1968. Czasy nadchodzą nowe” (2018).

Spotkanie autorskie z Cezarym Łazarewiczem, na które zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, odbędzie się gmachu głównym biblioteki przy ul. Sokoła 13, w dniu wolnym od pracy – w poniedziałek, 12 listopada. Poprowadzi je dr Jan Wolski.

Wstęp wolny! Organizację spotkania dofinansowano ze środków Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 r.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy