Reklama

Przy wigilijnym stole z mieszkańcami Podkarpacia

A A A
Natalia Chrapek

Dodano: 23-12-2018

Ilona Małek. Fot. Tadeusz Poźniak

Ilona Małek. Fot. Tadeusz Poźniak

Jak znane osoby z Podkarpacia spędzają ten najpiękniejszy czas w roku? Tradycyjnie, z rodziną i w domowym zaciszu. Projektantka mody Ewelina Dec w gronie najbliższych odpoczywa od życia zawodowego. Krzysztof Ignaczak wkłada do uszek z grzybami kilka pojedynczych grosików na szczęście, a Ilona Małek, dziennikarka i prezenterka TVP3 Rzeszów wypieka razem ze swoimi córkami aromatyczne pierniki. 
 
Jak Wigilia, to tradycyjna i spędzona tylko w gronie najbliżej rodziny. Tak właśnie ten świąteczny czas będzie spędzać rodzina Ilony Małek,  dziennikarki i prezenterki TVP3 Rzeszów. 
 
- Nie wyobrażam sobie świąt spędzonych gdzieś daleko od domu, poza rodzinnym gronem. Najpierw przygotowujemy uroczystą wieczerzę u mnie w domu, a potem wybieramy się do Raniżowa, czyli do rodziny mojego męża – mówi dziennikarka. 
 
Na wigilijnym stole w domu Małków pojawią się potrawy przyrządzone na podstawie przepisów babci dziennikarki. Dań będzie tradycyjnie 12. Wśród nich znajdą się m.in. gołąbki z kaszą gryczaną i ziemniakami, kasza pęczak z jabłkiem, żurek, pierogi z pieczarkami i kwaśną oraz słodką kapustą, a także ryby i kogutki, czyli słodkie ciasto pierogowe z masłem i makiem. W przygotowaniu wigilijnej kolacji prezenterce telewizyjnej pomoże mama. 
 
- Zdarza się, że przed świętami jesteśmy do ostatniej chwili zapracowani, dlatego bożonarodzeniowe smakołyki przygotowuje głównie moja mama. To ona lepi uszka, bo oczywiście nie mogą być kupione w sklepie,  tylko własnoręcznie zrobione. Takie przecież smakują najbardziej – dodaje z uśmiechem. 
 
Sama dziennikarka razem z córkami przygotowuje aromatyczne pierniki, których zapach wypełnia cały dom i nastraja do świątecznego biesiadowania. 

- My też chcemy mieć jakiś wkład w te święta, dlatego pieczemy pierniczki. Ja przygotowuję ciasto, a moja córka Martynka dekoruje gotowe wypieki. I tak powstają niezwykłe bałwanki, gwiazdeczki, mikołaje, czy choinki. Starsza córka też pomaga. To jest taka świąteczna chwila dla nas – podkreśla Ilona Małek. 
 
Parę groszy na szczęście
 
Święta Bożego Narodzenia to bardzo rodzinny czas również dla Krzysztofa Ignaczaka, prezesa Asseco Resovii. 
 
- Uważam, że święta to czas przepełniony pojednaniem i refleksją nad tym, w jakim momencie się właśnie znajdujemy. Oglądając świąteczne fotografie widzimy najlepiej, jak rosną nasze dzieci, jak dojrzewamy jako rodzice i dziadkowie – mówi Krzysztof Ignaczak. 
 
 
Krzysztof Ignaczak. Fot. Archiwum prywatne
 
Znany sportowiec obchodzi Wigilię w gronie najbliższych, w swoim rodzinnym mieście Wałbrzychu. Rodzina Ignaczaków uroczystą kolację rozpoczyna zaraz po pojawieniu się pierwszej gwiazdki na niebie. Wszyscy składają sobie życzenia i łamią się opłatkiem.
 
Reklama
Na wigilijnym stole w Wałbrzychu królują tradycyjne dania świąteczne: karp w galarecie przyrządzany przez tatę siatkarza, smażone filety rybne i tradycyjna sałatka jarzynowa. 
- W trakcie krojenia sałatki razem z dzieciakami podbiegamy i podjadamy składniki, dlatego jeszcze przed podaniem znika jej znaczna część – dodaje z uśmiechem.  
 
Największą popularnością cieszy się słodka kutia z miodem, która jest rarytasem dla najmłodszych,  ale najwięcej zabawy gwarantuje podanie na stół czerwonego barszczu z uszkami. Dlaczego?
 
- Mamy taką rodzinną tradycję, że szukamy w uszkach z grzybami grosików. Ten, kto je odnajdzie będzie miał obfity i bogaty rok. Mnie się to jeszcze nie udało, ale za to moje dzieciaki są w tym bezkonkurencyjne – przyznaje Igła. 
 
Po wigilijnej kolacji nadchodzi czas na rozpakowywanie prezentów i kolędowanie, które rozbrzmiewa w całym domu. Jednak nie każdy w rodzinie Ignaczaków obdarzony jest anielskim głosem.
 
- Ja należę do tych, co raczej śpiewają tylko pod nosem, tak umiejętnie, żeby pozostałych uszy nie bolały – dodaje śmiejąc się słynny Libero. 
 
Krzysztof Ignaczak przyznaje, że święta uwielbia spędzać w rodzinnym Wałbrzychu, otaczając się gronem najbliższych mu osób. Cały ten czas przeznacza na relaks i spotkania z rodziną. W przyszłości marzy jednak o świątecznym wyjeździe w góry, gdzie będzie mógł odpocząć i skosztować tradycyjnych góralskich potraw. 
 
Świąteczne ukojenie 
 
- Dla mnie święta to nie tylko błoga chwila relaksu, ale także czas, w którym chociaż na chwilę mogę się zatrzymać i podsumować wydarzenia z całego roku oraz zaplanować i ukierunkować swoje cele na przyszłość  - mówi Ewelina Dec, projektantka mody. 
 
Od lat podtrzymuje tradycję świętowania w gronie najbliższych. Zawsze stara się przyrządzać 12 wigilijnych dań według starych rodzinnych receptur, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. 
 
- Chociaż jest przy tym sporo pracy, uwielbiam te gorączkowe przygotowania. Nasze świąteczne dania smakują zawsze wyjątkowo, a aromat pieczonych pierników i makowców wprawia w dobry nastrój wszystkich członków rodziny – dodaje.  
 
 
Ewelina Dec. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Kolejnym ważnym zwyczajem w domu Eweliny Dec jest wspólne ubieranie choinki, której blask przyciąga i gromadzi wokół wszystkich gości. Nie brakuje też obdarowywania się prezentami po uroczystej kolacji. 
 
-To piękny zwyczaj, bo nie chodzi tu o wartość upominków, ale o gest wobec bliskich osób. U nas prezenty pod choinką ledwo się mieszczą. Gdyby je ułożyć jeden na drugim pewnie byłyby wyższe od drzewka. Dzięki nim jest dużo śmiechu i radości. Ich rozpakowywanie rozpoczynają najmłodsi w rodzinie.

KOMENTARZE

Jak święta spędzają znani mieszkańcy Podkarpacia?

Boże Narodzenie ma w sobie niebywałą magię...

"Solidarność" spełniła historyczną rolę

Z Leszkiem Waliszewskim, w 1981 r. przewodniczącym największego...

Studenci WSPiA dostaną wyższe stypendia

150 zł to wysokość jednorazowego dodatku, który w styczniu 2014...

Krystian Herba pobił Rekord Guinnessa w Tajwanie

Tym razem rzeszowski sportowiec wskoczył na budynek Taipei 101 w Tajwanie. W niedzielę, 22 marca, w 2 godziny i 12 minut pokonał 3139 schodów. Dla trialowca było to najtrudniejsze dotychczas wyzwanie...

Bohdan Zadura i Andrij Bondar w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

W sobotę w wielu miejscach na Podkarapciu rozpoczęły się Europejskie Dni Dziedzictwa. Muzeum Okręgowe i Preteksty Literackie kontynuując ubiegłoroczną tradycję, zaprosiły...

zobacz więcej
Reklama

Podkarpackie na wakacje. Bieszczady Andrzeja Potockiego

Andrzej Potocki, dziennikarz, reportażysta...

Ręcznie malowane sukienki Doroty Zielińskiej

Z muślinu jedwabno-bawełnianego, luźno opadające i pełne...

Broadway w filharmonii. Huczne urodziny Akademii "Artysta"

Cztery koncerty wypełnione największymi...

Do Dąmbskich wkroczyła moda. Pokaz Basi Olearki w Muzeum Okręgowym

Takiego szturmu gości jak w sobotni wieczór Muzeum Okręgowe w Rzeszowie nie przeżyło nawet dwa lata temu, gdy na ścianach zawisły obrazy Jacka Malczewskiego...

Elektryczne hulajnogi, rowery i skutery już do wypożyczenia w Rzeszowie

Miejskie rowery i skutery w końcu pojawiły się w Rzeszowie. Od środy, 1 maja, mieszkańcy i turyści mogą korzystać z 80 rowerów, 20 skuterów elektrycznych...

Noc Muzeum w Rzeszowie. Co najciekawsze? Oto program i podpowiedzi!

Pierwsza prezentacja greckiej amfory, czyli sensacyjnego znaleziska rzeszowskich archeologów w Chotyńcu i koncert solo na trąbce Piotra Damasiewicza, zdobywcy Fryderyka...

Reklama

Bułgaria, Grecja, Turcja... 30 maja rusza sezon lotów czarterowych z Jasionki

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka 30 maja rozpoczyna sezon lotów czarterowych. Już w tym dniu turyści będą mogli polecieć z Rzeszowa na grecką...

Kajko i Kokosz ożyją?! W Bieszczadach będzie kraina inspirowana komiksem

W Stężnicy koło Baligrodu oraz w Rajskiem nieopodal Soliny ma powstać Kraina Kajka i Kokosza. Będzie to kompleks wypoczynkowy inspirowany przygodami...

W piątek Paniaga po chorwacku! Szesnaste święto ul. 3 Maja

Przy smakach chorwackiej kuchni i dźwiękach chorwackiej muzyki rzeszowianie będą obchodzić święto Paniagi, które już od 16 lat co roku 3 maja odbywa się na ulicy 3 Maja...

Tam, gdzie tańczą żurawie... Rosyjska wieś, gdzie nie piją

- Nikt w Moskwie nie wierzy, kiedy mówię, że jest w Rosji wieś, gdzie nie piją. Wieś, gdzie nie ma zamków w drzwiach. "Niemożliwe, wieś w Rosji nie może być bez zamków...

Piękna przeszłość, urodziwa teraźniejszość. Pokaz mody Basi Olearki

W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, z wykorzystaniem kobiecych akcesoriów z XIX i XX wieku odbędzie się jubileuszowy, 10. pokaz mody "East" rzeszowskiej...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Biznes&Styl Nr 62

VIP Biznes&Styl Nr 62
w numerze m.in.:

Jakub Kocój - Nie warto bać się lepszych od siebie Elżbieta Łukacijewska, Tomasz Poręba - 15 lat Polski w Unii Europejskiej Radosław Fedaczyński - Najważniejsze są zwierzęta 58. Muzyczny Festiwal w Łańcucie Żydzi z Podkarpacia - Grzech naszego zapomnienia Kongres i Targi TSLA EXPO 2019
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Cegielniana 18c/3, 35-310 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.