Reklama

Jak spędzą Sylwestra znani i lubiani z Podkarpacia

A A A
Alina Bosak

Dodano: 30-12-2018

Magdalena Kozikowska-Pieńko i Kornel Pieńko z bliźniętami. Fot. Archiwum rodzinne

Magdalena Kozikowska-Pieńko i Kornel Pieńko z bliźniętami. Fot. Archiwum rodzinne

Jak spędzają Sylwestra znani i lubiani mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia? O plany uczczenia nadejścia Nowego Roku zapytaliśmy aktorską parę Magdalenę Kozikowską-Pieńko i Kornela Pieńko, dyrektora Muzeum-Zamku w Łańcucie - Wita Karola Wojtowicza, oraz Patricię Mitro - prezeskę Centrum Poradnictwa Prawnego „Prawnikon” i przewodniczącą Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet.  
 
Już na pierwszym roku studiów aktorskich usłyszeliśmy, że wybraliśmy najgorszą robotę na wiecie, bo wtedy, kiedy wszyscy świętują i odpoczywają, my będziemy pracować. I rzeczywiście, w tym roku, tradycyjnie, Sylwestra spędzamy w teatrze, w charakterze aktorów w spektaklu „Tresowany mężczyzna”, który wystawia Ave Teatr - mówią Magdalena Kozikowska-Pieńko i Kornel Pieńko, aktorzy związani z rzeszowską sceną dramatyczną - Teatrem im. Wandy Siemaszkowej; założyciele Akademii Aktorskiej „Artysta”.  
 
Po spektaklach sylwestrowych zwyczajem jest wspólny toast aktorów i publiczności. Jednak oni będą się spieszyć do domu, gdzie czekają na nich półtoraroczne bliźnięta.
 
- Nasze Truskawki są jeszcze malutkie - mówi o maluchach Magdalena. -  Na czas pracy zatrudniamy do opieki nianię, pomaga rodzina i przyjaciele. Kiedy wrócimy na pewno będą już spały, więc Sylwestra będziemy świętować po cichu, aby ich nie obudzić. Mogą to sprawić fajerwerki. Jednym słowem, szykujemy się na wieczór z dziećmi. 
 
- Kiedy nie było jeszcze bliźniaków, rzeczywiście graliśmy w Sylwestra pod dwa spektakle. Ten drugi kończył się koło północy, były wspólne życzenia, toast z publicznością, a potem wspólna zabawa w gronie przyjaciół z teatru - dodaje Kornel Pieńko. - W tym roku spektakl w Ave Teatrze jest o godz. 19., więc w domu planujemy być już przed 22. i spędzić wieczór rodzinnie. Teraz, przy dzieciakach, posiedzieć w kapciach, wypić ciepłą herbatę i przytulić się do siebie - jest wielkim świętem.
 
Czy nie tęsknią za balem? - Nie pamiętam, jak to jest - śmieje się Magdalena. - Sylwestry w teatrze to jednak nie to samo, a tak spędzaliśmy je do tej pory. Z szaleństwami i alkoholem trzeba było uważać, bo 1 stycznia zazwyczaj grało się w spektaklu. Owszem, marzy mi się piękna suknia i wyjście z Kornelem na tańce, bez dzieci. Ale bal? Wieje nudą. Potańczyć - fajnie, ale siedzieć cały wieczór na wielogodzinnej imprezie to nie dla mnie.
 
Dla aktorów największym świętem bywa… wolny poniedziałek. - Kiedy inni nie mają czasu na teatr, my odpoczywamy - śmieją się. - A skoro w świąteczne dni zazwyczaj pracujemy, to gdy trafią się wreszcie takie, kiedy mamy wolne, najchętniej spędzamy je w domu, celebrując wspólne chwile.
 
- Pamiętam takie pierwsze Sylwestry, kiedy ja byłam w Gdyni w teatrze, Kornel prowadził bal gdzieś w Warszawie i o północy próbowaliśmy się do siebie dodzwonić. Myślałam wtedy trochę z niechęcią, o tym, że tak już ma być przez kolejne lata. Ale z drugiej strony, świadomość, że jest gdzieś ktoś, kto o tobie myśli w tym samym momencie jest wspaniała, a na drugi dzień przecież się spotykamy i możemy wszystko sobie powiedzieć.
 
Noworoczne postanowienia? - Kornel śmieje się, że co roku są te same. Jakie? Nie chce zdradzać, bo wciąż pozostają niezrealizowane.
 
Noworocznym marzeniem Magdaleny jest długi, nieprzerwany sen. - Chciałabym przespać całą noc. Odkąd są dzieci, to się nie udaje. Ostatnio, nasza córka stęskniona po całym dniu, w którym mało nas widziała, bo mieliśmy sporo pracy, obudziła się o północy, czyli w momencie, kiedy ja właśnie kładłam się do łóżka. Przytulałam ją do wpół do piątej nad ranem. W Nowym Roku obiecuję sobie mieć więcej czasu dla najbliższych.         
 
Czasem w domu, czasem z szablą i tortem
 
 
Wita Karol Wojtowicz. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Reklama
Wita Karol Wojtowicz, dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie jest przekonany, że ten Sylwester będzie równie wspaniały jak poprzednie. - W tym roku spędzę go w domu, razem z rodziną. Wspólnie będziemy oczekiwać północy i na pewno nie zabraknie toastu na powitanie Nowego Roku - mówi dyrektor Wojtowicz, który bynajmniej nie jest wrogiem hucznych zabaw sylwestrowych i takich też wiele już przeżył. Który był najhuczniejszy?
 
- Z dużym sentymentem wracam do jednego z nich - zdradza. - Było to dawno, dawno temu. Razem z moim serdecznym przyjacielem Leszkiem, przebrani za piękniejszy fragment jeziora łabędziego cięliśmy szablą tort. Ach, co to był za Sylwester. 
 
Wita Karol Wojtowicz Z uporem maniaka co roku wracam szczególnie do kliku takich postanowień ale pewnie tradycyjnie nic z tego nie wyjdzie. Ot, zwyczajne życie. 
 
Najbardziej lubię planować w Sylwestra
 
 
Patricia Mitro. Fot. Archiwum prywatne
 
Patricia Mitro, prezeska Centrum Poradnictwa Prawnego „Prawnikon” i przewodnicząca Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet, Sylwestra spędzi w gronie przyjaciółek i koleżanek. - Patrząc na ofertę sylwestrową w Rzeszowie, sądzę, że nie będziemy imprezować na mieście. To będzie domówka i kobiece rozmowy. Sylwester to świetna okazja, by coś wykreować, wrócić do marzeń odłożonych na półkę i pomyśleć, jak je zrealizować. Witanie Nowego Roku na wielkiej imprezie z dużą ilością głośnej muzyki i alkoholu nie wydaje mi się atrakcyjne. Wolę zatrzymać się, pomyśleć, co mi w tym roku udało się, jak mogę zbliżyć się do marzeń. Wybieram do tego towarzystwo osób, które szanuję, lubię i spotkanie „na luzie”.    
 
Na domówkę każdy coś przynosi. Samodzielnie zrobioną sałatkę, upieczone ciasto. Mimo, że wiele osób w Sylwestra też pracuje. - To najlepsze menu, bo pełne pozytywnych emocji, chęci zrobienia przyjemności bliskim. Na taki wieczór kupuje się wino, które lubi nasza przyjaciółka. To, że wiemy jakie, jest najwspanialsze - stwierdza Patricia. - Ktoś przychodzi ze spóźnionym świątecznym prezentem, a ktoś film, który może razem zobaczymy. Dla mnie takie sylwestrowe spotkania są ważne, bo towarzyszy im empatia, troska, uważność, chęć wzajemnego przebywania i słuchania.   
 
Patricia Mitro lubi noworoczne planowanie. Nie chodzi o jakieś puste obietnice, ale o refleksję i nowe pomysły. - Cały rok żyjemy w pośpiechu, pędzimy z przyzwyczajenia, czasem nie wiemy dokąd. Mamy cele, które za wszelką cenę chcemy osiągnąć, a wiele innych rzeczy odkładamy na później. Dla mnie Sylwester to jeden z nielicznych dni w roku, drugi to jest 1 listopada, kiedy mogę się zatrzymać i pomyśleć, czego naprawdę chcę. Nie - co muszę, co powinnam, ale czego chcę. Jak chcę, aby moje życie wyglądało. 
 
Zawsze realizuje noworoczne pomysły. Nawet te, które innym mogą wydawać się szalone lub nieosiągalne. Kiedy jest do czegoś przekonana i wie, że ma narzędzia, wspaniałych ludzi wokół siebie, to nie widzi przeszkód. - Przeszkody zazwyczaj są w naszej głowie - mówi. - Te moje pomysły czasem wymagają dłuższego czasu na realizację. Jeśli nie uda się ich zrealizować w założonym terminie, to i tak do nich wracam. Oczywiście, nieraz zderzam się ze ścianą i nieprzychylnością okoliczności lub ludzi, ale nie zniechęcam się.  Udało mi się w tym roku zgromadzić fantastycznych ludzi wokół siebie. Nie tylko na Podkarpaciu, ale i w innych województwach - kompetentnych, z pomysłami. Będę z nimi realizować wiele projektów biznesowych i prospołecznych. Z powodzeniem udaje mi się rozwijać działalność trzeciego sektora. Realizacja  celów biznesowych idzie zatem dobrze. Ale są jeszcze cele prywatne. I takim moim marzeniem, oczekiwaniem w roku 2019, byłoby szczęśliwie się zakochać. Kiedy w życiu prywatnym jesteśmy szczęśliwi, wszystko inne też lepiej się układa.  

KOMENTARZE

I Kobiecy Kongres w Jasionce - mały krok do dużych zmian

- Dziś kobiety nie są już wpisane w tradycyjne role. Szukają swojej ścieżki, między szufladami, w które wsadził je męski świat. Nie chcą już wpisać się tylko w rolę matki...

One Billion Rising - Rzeszów po raz czwarty zatańczy przeciwko przemocy

Nagrany został już spot z udziałem rzeszowskich aktorek i trwają próby układu tanecznego – tego samego, który ćwiczą właśnie tysiące osób na...

zobacz więcej
Reklama

Można oglądać lodospady w Rudawce Rymanowskiej

Lodospady w Rudawce Rymanowskiej są jedną z najciekawszych...

Zamki na Podkarpaciu. Galeria Fotografii

Zima w pełni, a pod śniegiem Podkarpacie wygląda bajkowo. Zimowe zdjęcia...

Autorska biżuteria z Joccos Design... z Boguchwały

Nie śledzą trendów, nie podglądają innych. Polegają na własnej wyobraźni i pomysłach. Ta oryginalność podoba się światu. Biżuterię Joccos Design z autorskiej pracowni Patrycji i Sławomira...

W szpitalu MSWiA w Rzeszowie zaszczepiono pierwszą osobę na COVID19

Lek. med. Jolanta Kluz-Zawadzka, wojewódzki konsultant ds. epidemiologii, była pierwszą osobą na Podkarpaciu, która w niedzielę, kilka minut po godz. 13 zaszczepiła...

Podano listę punktów szczepień przeciwko COVID-19. W Rzeszowie jest ich 23

Rząd opublikował mapę punktów szczepień przeciwko COID-19. W województwie podkarpackim są 393 miejsca. W samym Rzeszowie - 23. Rejestracja na...

Reklama

Zaśnieżony Rzeszów. Galeria Fotografii

Gdy my zmagamy się z zaspami na drodze, odwołanymi kursami autobusów i zerwanymi liniami elektrycznymi, przyroda nic sobie nie robi z zimowych kłopotów i pięknie przystroiła Rzeszów. Pod śniegiem miasto wygląda...

Na weekend. Cergowa z wieżą widokową na Bieszczady i Tatry

Cergowa - zalesiony szczyt Beskidu Dukielskiego w Beskidzie Niskim, który od zawsze uwielbiali amatorzy biegów górskich oraz miłośnicy "prawdziwych gór", to idealny cel weekendowych...

Zabytkowa wieża ciśnień w Rzeszowie odnowiona. Będą wycieczki?

Liczy niemal 120 lat i wewnątrz zachowało się jej oryginalne wyposażenie. W grudniu 2020 roku zakończył się remont wieży ciśnień na stacji kolejowej Rzeszów...

Dom "wyklętego" z rzeszowskiego pomnika zostanie odrestaurowany

Dom kapitana Karola Chmiela ps. "Grom", oficera WP i AK, jednego z członków IV Zarządu WiN uwiecznionych na Pomniku Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie, zostanie wyremontowany...

Nowoczesna rehabilitacja w Budach Głogowskich k. Rzeszowa

Z nowoczesnej rehabilitacji prowadzonej z wykorzystaniem dających szybsze efekty urządzeń robotycznych można korzystać w Centrum Rehabilitacji Donum Corde w Budach Głogowskich k...

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.