Reklama

Lifestyle

Prof. Heller i prof. Jakowicz – cztery pory roku w muzyce i w kosmosie

Alina Bosak
Dodano: 13.03.2019
44854_glowne
Share
Udostępnij
Zachwyciliście się kiedyś, patrząc na rozgwieżdżone niebo? Poczuliście uniesienie na dźwięki muzycznego arcydzieła? Skąd bierze się  człowieku zdolność do odczuwania piękna – oto pytanie, z którym zmierzą się wybitny uczony, kosmolog ks. prof. Michał Heller i mistrz skrzypiec prof. Krzysztof Jakowicz. Na otwartym wykładzie, 3 kwietnia, w Filharmonii Podkarpackiej, z cyklu „Wielkie pytania w nauce”, który organizuje Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wspólnie z Fundacją Tygodnika Powszechnego. Rezerwujcie miejsce już dziś!
 
Wydarzenie „Cztery pory roku w muzyce i w kosmosie” łączy wykład naukowy z muzyczną ucztą. Podobne spotkanie odbyło się przed rokiem. Wówczas prof. Jakowicz również zagrał, a ks. prof. Michał Heller pokazał, jak w falach energii rozchodzącej się we Wszechświecie da się również odczytać muzykę. Zachwyconym słuchaczom odtworzył dźwięk czarnej dziury, oczywiście, ze zmienioną częstotliwością. Już wtedy dr Wergiliusz Gołąbek, rektor WSIiZ obiecywał, że obu panów zaprosi jeszcze raz do Rzeszowa. Słowo się rzekło i już 3 kwietnia, o godz. 17.00 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego, znów ich będzie można zobaczyć i posłuchać.

Tym razem tematem spotkania jest piękno. „Trudno oddzielić ludzkie przeżywanie piękna od kodów ukrytych w naszych genach. Piękno należy także do najbardziej abstrakcyjnych pojęć ludzkiego ducha. W zachwycie pięknem, manifestującym się w każdej porze roku, daje znać o sobie nasze drzewo genealogiczne głęboko wrośnięte w przeszłość naszej planety i ostatecznie całego Kosmosu”, mówi ks. prof. Heller i dodaje: „Sztuka jest rodzajem poznawania Wszechświata, a nauka rodzajem jego kontemplacji. W sztuce Wszechświat przemawia do nas tymi swoimi wymiarami, których nie da się wyrazić inaczej. Poprzez naukowe teorie wnikamy w tajniki Wszechświata i dajemy się uwieść jego pięknu. Cykle czasu, powtarzające się w nawrotach pór roku, są tylko rezonansem kosmicznych cykli, tworzących historię Wszechświata. W wykładzie, przeplatanym koncertem, te cykle odnajdziemy w sobie i poddamy się ich pięknu”.

Ze sceny zabrzmią też „Cztery pory roku” Vivaldiego. Prof. Krzysztofowi Jakowiczowi towarzyszyć będzie zespół ARSO Ensemble w składzie: Robert Naściszewski (skrzypce), Orest Telwach (skrzypce), Izabela Tobiasz (altówka), Anna Naściszewska (wiolonczela), Sławomir Ujek (kontrabas), z gościnnym udziałem Andrzeja Zawiszy (klawesyn).
 
Spotkanie poprowadzi Wojciech Bonowicz.
 
Cykl wykładów popularnonaukowych „Wielkie pytania w nauce” organizowany jest od 2016 roku przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Spotkania zrealizowane w ramach cyklu obejrzało już ponad milion słuchaczy. 
 
Aby wziąć udział w wykładzie, należy pobrać bezpłatny bilet ze strony internetowej
Fot. Materiały prasowe WSIiZ

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy