Reklama

Lifestyle

Ziemia Leszka Misiaka i biennale rzeszowskich plastyków w BWA

Alina Bosak
Dodano: 29.05.2019
45818_misiak
Share
Udostępnij
Harmonia to słowo, które chyba najlepiej oddaje malarstwo Leszka Misiaka, krakowskiego artysty. Jego pracę będzie można oglądać w BWA w Rzeszowie, od czwartku, 30 maja do 18 czerwca. Otwarcie wystawy połączone jest z wernisażem Biennale ZPAP 2018-2019, czyli Przeglądową Wystawą Członków Okręgu Rzeszowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.  
 
Maluje łany zbóż, oddzielone miedzami skiby ziemi, od których trudno oderwać oczy. Tyle w tych obrazach harmonii, idealnych zestawień kolorów, doskonale cieniowanych barw. 
 
Leszek Misiak urodził się w 1943 roku w Brzeźnicy. Studiował w ASP w Krakowie, gdzie obronił dyplom z wyróżnieniem w 1968 roku. Obecnie jest profesorem tej uczelni. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą, miał kilkanaście wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Bydgoszczy i Zakopanem. Zdobył nagrody i wyróżnienia w konkursach plastycznych, m.in. II nagrodę w konkursie graficznym „Kobieta” (1975), Najlepsza Grafika Roku, Kraków (1974), nagroda III stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1986). 
 
Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie i Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum im. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje, Portland Oregon Art Museum, Gewerbamuseum w Winterthur (Szwajcaria), Musee d'Art et d'Histoire we Fryburgu oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.
 
 
Leszek Misiak, Ziemia, 2010, tempera jajowa, 100 x 120
 
Równocześnie z wernisażem malarstwa Leszka Misiaka w BWA odbędzie się Biennale ZPAP 2018-2019 – Przeglądowa Wystawa Członków Okręgu Rzeszowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. To ciekawa konfrontacja artystycznych światów twórców, którzy reprezentują różne środowiska. Są wśród nich pracownicy akademiccy, konserwatorzy i muzealnicy, etatowi pracownicy i działacze instytucji kultury, ale również prowadzący indywidualne działalności, jak również wolne zawody. Są mieszkańcami przede wszystkim Rzeszowa, ale również Przemyśla, Jarosławia, Tarnobrzega, Krosna, Ropczyc i wielu okolicznych miejscowości. 
 
Biennale ZPAP jest swoistym świętem środowiska, które na płaszczyźnie artystycznej pragnie spotkania, konfrontacji i dialogu tak różnych postaw i manifestacji indywidualności. Ta wystawa potrwa do 30 czerwca.
 
Oba wernisaże odbędą się 30 maja, w czwartek, o godz. 18.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy