Reklama

Lifestyle

10. Dzień Odkrywców na Politechnice Rzeszowskiej

Opracowanie Natalia Chrapek
Dodano: 03.06.2019
45951_piknik
Share
Udostępnij
Lewitacja przedmiotów, obserwacje plam słonecznych, rzeźba, ceramika, rysunek oraz termowizja czy druk 3D… W sobotę, 8 czerwca, na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się 10. Dzień Odkrywców. Piknik rodzinny jest dla najmłodszych okazją do spotkania z historią, sztuką, nauką i techniką. Gościem specjalnym imprezy będzie Wiktor Niedzicki, popularyzator nauki, dziennikarz, autor około 800 programów telewizyjnych m.in. z cyklu „Laboratorium”. Start o godz. 11. 
 
Trzy pasaże: nauki, techniki, kultury i sztuki oraz skwer historii – w tych strefach będzie czekać moc atrakcji na odwiedzających, którzy w sobotę, 8 czerwca wezmą udział w 10. Dniu Odkrywców – Interaktywnym Pikniku Wiedzy. Wydarzenie odbędzie w godzinach od 11 do 18 przed Budynkiem V Politechniki Rzeszowskiej. 

Dzień odkrywców adresowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej oraz ich rodziców. Ma zwiększyć zainteresowanie nauką, techniką oraz nowoczesnymi metodami przekazywania wiedzy poprzez sensoryczny, interaktywny model edukacji. 
 
Zadaniem wystawców stoisk będzie rozbudzenie w zwiedzających naturalnej ciekawości świata. Piknik jest także okazją do zaprezentowania dorobku naukowego, innowacyjnego i poziomu technologicznego lokalnych firm i instytucji. 
 
Swoje osiągnięcia zaprezentują koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Warszawskiej. Będzie o: fizyce, chemii, robotyce, wzornictwie przemysłowym, awionice, logistyce, informatyce, inżynierii środowiska i biotechnologii. Nie zabraknie też wysokich napięć, pokazów transformatorów Tesli, widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych czasów krucjat i rycerstwa epoki Grunwaldu. Dla fanów Robin Hooda udostępniony zostanie również tor łuczniczy z replikami dawnych łuków i naciągów. 
 
 
Fot. Archiwum Polimedia Serwis
 
Grupy rekonstrukcji historycznych pokażą stroje, przedmioty codziennego użytku, a także uzbrojenie ochronne i ofensywne ze swoich epok – od wczesnego średniowiecza po XIX wiek. 
 
Zwiedzający spotkają się ze sztuką: malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką, ceramiką i muzyką, a także sprawdzą na czym polega kuchnia molekularna, czyli połączenie gastronomii z nauką. Tutaj będzie można podglądnąć jak przebiega proces przygotowania wyjątkowych potraw przy użyciu technik i sprzętów dawniej wykorzystywanych raczej przez naukowców niż kucharzy. 

Imprezę uatrakcyjni występ Zespołu Muzyki Dawnej Vox Angeli, który wykona utwory śpiewane stulecia temu i to przy pomocy replik dawnych instrumentów. Gościem specjalnym imprezy będzie Wiktor Niedzicki, popularyzator nauki, dziennikarz, autor około 800 programów telewizyjnych m.in. z cyklu „Laboratorium”. Jego wykład  „Historia brudu” do wysłuchania w aulach Budynku V Politechniki Rzeszowskiej. W holu obiektu przygotowano także nie lada gratkę dla sympatyków modelarstwa – wystawę „Świat w miniaturze”. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy