Reklama

Lifestyle

Ojciec Wiśniewski, Kowal, Hall i Pomianek o polskich sprawach w Rzeszowie

Natalia Chrapek
Dodano: 03.12.2019
BiS - grafika #5 750x400px
Share
Udostępnij
Czy wolność jest dana raz na zawsze? I co zrobić, aby wzajemna nieufność i niechęć była źródłem refleksji, która zrodzi koncept na odnowienie państwa polskiego – państwa, które potrafi wykorzystać potencjał i społeczną energię na rzecz wspólnego dobra? Na te pytania spróbują odpowiedzieć 18 grudnia w Filharmonii Podkarpackiej goście otwartego panelu dyskusyjnego – o. Ludwik Wiśniewski OP, prof. Paweł Kowal, prof. Aleksander Hall, a także prof. Tadeusz Pomianek. Spotkanie zainauguruje drugą już edycję cyklu „W Labiryncie świata”, organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Klasztor Ojców Dominikanów w Rzeszowie, we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 
 
Trzydzieści lat temu Polacy zdecydowali, że wolność jest najważniejsza. Wprowadzenie demokracji oraz stworzenie podstaw do rozwoju gospodarki rynkowej pozwoliło osiągnąć ważne narodowe cele. Jednocześnie doprowadziło do wielu błędów, które podważyły zaufanie obywateli do państwowych instytucji oraz polityków. 
 
– Jakie są zatem perspektywy rozwoju gospodarczego w Polsce? Czy wolność jest dana raz na zawsze? Jakie są pozytywne skutki okresu transformacji, a jakie zjawiska uczyniły koszty transformacji nadmiernie wysokimi? I w końcu co zrobić, aby wzajemna nieufność i niechęć była źródłem refleksji, która zrodzi koncept na odnowienie państwa – państwa, które potrafi wykorzystać potencjał i społeczną energię na rzecz wspólnego dobra? – pytają organizatorzy rzeszowskiego cyklu spotkań „W labiryncie świata”.
 
Odpowiedzi będą szukać w czasie panelu dyskusyjnego, otwierającego 2. edycję otwartych spotkań „W labiryncie świata”, wybitni eksperci: o. Ludwik Wiśniewski OP – dominikanin związany z „Tygodnikiem Powszechnym”; prof. Aleksander Hall, polityki i historyk; prof. Paweł Kowal – historyk i publicysta oraz prof. Tadeusz Pomianek, prezydent WSIiZ w Rzeszowie. Wykłady, które zapowiadają się ciekawie ze względu na zaproszonych panelistów, odbędą się w Filharmonii Podkarpackiej w środę, 18 grudnia o godz. 17.
 
W pierwej części spotkania o. Ludwik Wiśniewski OP opowie o korzeniach chrześcijaństwa oraz roli Kościoła w budowaniu wspólnej tożsamości europejskiej. Profesor Paweł Kowal, jako ekspert ds. polityki wschodniej, odniesie się do zagadnień związanych z budowaniem relacji z naszymi wschodnimi sąsiadami. Politykę skierowaną do krajów zachodnich oceni z kolei prof. Aleksander Hall. Część wprowadzającą do dyskusji zakończy wystąpienie prof. Tadeusza Pomianka, który omówi kwestie związane z rolą edukacji i nauki w procesie  przezmian gospodarczych i kształtowania polityki państwa. Dyskusję poprowadzi Wojciech Bonowicz – felietonista „Tygodnika Powszechnego”. 
 
Udział w spotkaniu jest bezpłatny pod warunkiem rezerwacji biletu
 
Tegoroczny cykl otwartych paneli dyskusyjnych "W Labiryncie świata" zakończy rozmowa o sile miłości z udziałem Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak i Jerzego Owsiaka oraz siostry Małgorzaty Chmielewskiej. Spotkanie odbędzie się 25 marca 2020 roku. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy