Reklama

Wielka Orkiestra gra w Rzeszowie już po raz 28. Sprawdź program!

A A A
Natalia Chrapek

Dodano: 09-01-2020

Fot. Łukasz Widziszowski/Archiwum Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Fot. Łukasz Widziszowski/Archiwum Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Nie sposób wyobrazić sobie początku Nowego Roku bez Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W niedzielę, 12 stycznia na rzeszowskim Rynku, pod hasłem: „Wiatr w żagle”, orkiestra zagra już po raz 28., a zebrane przez wolontariuszy pieniądze zostaną przeznaczone na dziecięcą medycynę zabiegową. Wszystko przy dźwiękach płynących ze sceny przy Ratuszu, na której pojawią się Skaldowie, zespół Feel, a także podopieczni Anny Czenczek z Centrum Sztuki Wokalnej. Jak na wielki finał przystało, zaplanowano też sporo atrakcji, które będą czekać na rzeszowian głównie w Podziemnej Trasie Turystycznej. 
 
Po raz pierwszy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zainicjowana przez Jurka Owsiaka, zagrała w 1993  roku. Od tego czasu wolontariusze zebrali i przekazali na wsparcie polskiej medycyny ponad 900 mln zł. Choć Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy działa przez cały rok, to najgłośniej słychać ją właśnie w czasie styczniowych finałów. Każdy, kto chce przyłączyć się do akcji charytatywnej, może wrzucić datek do puszki, wpłacić pieniądze bezpośrednio na konto fundacji lub wysyłać po prostu sms. Zbiórki prowadzone są także na portalach społecznościowych i podczas internetowych aukcji. 
 
W tym roku pieniądze zgromadzone w trakcie 28. finału WOŚP zostaną przeznaczone na zakup sprzętu niezbędnego w dziecięcej medycynie zabiegowej (do tej pory zebrano już prawie 8 mln zł). Do szpitali mają trafić: lampy operacyjne, diatermie, aparaty RTG, zestawy endoskopowe, sprzęt monitorujący czy urządzenia teletransmisyjne. Do tego dojdzie jeszcze wyposażenie oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, czyli inkubatory, respiratory, monitory oraz strzykawki automatyczne i objętościowe. 
 
- Najogólniej mówiąc, będziemy zbierać środki na zakup najnowocześniejszych  urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Skupimy się na takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia – czytamy na stronie fundacji WOŚP. 
 
Rzeszów ogarnie „sercomania”
 
Na rzeszowskim finale WOŚP-u nie zabraknie wyjątkowych artystów. Zagra zespół Feel, Mr Zoob i Off Kultura. Wystąpią też Skaldowie rozpoczynający koncertem w stolicy Podkarpacia wielki jubileusz 55-lecia działalności artystycznej. Imprezę poprowadzą Ewa Wąsikowska-Tomczyńska, dziennikarka „Super Expressu”, oraz Bilguun Ariunbaatar – pochodzący z Mongolii satyryk i celebryta, który popularność w Polsce zdobył jako reporter w programie Szymon Majewski Show.  
 
Oprócz muzyki na rzeszowską publiczność czekają też inne atrakcje. Organizatorzy przygotowali  w Podziemnej Trasie Turystycznej m.in. warsztaty plastyczne, pokazy tańców regionalnych, a także prezentacje kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej. Nie zabraknie więc latających dronów, łazików marsjańskich, ścigających się robotów, konsoli Xbox i drukarek 3D. Duże zainteresowanie wzbudza też mecz hokejowy na rynkowym lodowisku, podczas którego swoje umiejętności zaprezentuje drużyna Żaka Starszego, czyli nie kto inny, jak tylko chłopcy z sanockiego klubu „Niedźwiadki”. 
 
Wielki Finał WOŚP w Rzeszowie [PROGRAM]
 
Rynek:

12.00 - Soliści i Reprezentacyjna Dziecięca Grupa Artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek.
 
Tancerze ze Szkoły Tańca GASIEK, a wśród nich utytułowane tańczące rodzeństwo - Paula i Michał Kamińscy.
 
Wolontariusze z psami, pokaz tresury – rzeszowski oddział Związku Kynologicznego w Polsce/przed sceną.
 
Latające serca – pokazy akrobatów. Efektowne popisy umiejętności najlepszych zawodników prezentujących mistrzowski poziom w akrobatyce sportowej.
 
Warsztaty przy studni „Ściana Serdeczności”:
 
Rozdawanie pierniczków w kształcie serca przez animatorów Rzeszowskiego Domu Kultury.
 
Reklama
Wolontariusze na łyżwach - przy Ratuszu zlokalizowane będzie lodowisko udostępnione dla uczestników 28. Finału WOŚP.
 
14.30 - mecz hokejowy na lodowisku pod Ratuszem. Zobaczymy pokaz umiejętności hokejowych zaprezentowany przez drużynę Żaka Starszego (Klub „Niedźwiadki” Sanok, chłopcy z rocznika 2006). 
 
Samochody z duszą – wystawa pojazdów zabytkowych. Grupa 126 Podkarpacie wystawi i udostępni zabytkowe pojazdy samochodowe oraz motocykle, a także nietuzinkowe, najnowsze modele. Udostępniony zostanie również samochód, który będzie można w całości obkleić serduszkami WOŚP. 
 
Pokazy Ochotniczych Straży Pożarnych - prezentacja sprzętu gaśniczego, quada oraz specjalistycznego drona do działań ratowniczo-gaśniczych i poszukiwawczych.
 
Rzeszów jeździ z WOŚP kultowym jelczem PR11OU - darmowe przejazdy zabytkowym Jelczem PR110U, który będzie obwoził uczestników imprezy (16 przystanków). W autobusie również zbierane będą pieniądze na rzecz WOŚP. 
 
Prezentacja Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji im. 20 Pułku Ułanów.
 
Pokaz pierwszej pomocy Podkarpackiego Centrum Ratownictwa Medycznego oraz Centrum Medycznego MEDYK w Rzeszowie.
 
Prezentacja Rzeszowskiego Klubu Morsów SOPELEK.
 
Pokazy kolekcjonerskich pojazdów militarnych:
 
- sala przedoperacyjna na samochodzie ciężarowym STAR 660;
 
- kołowy opancerzony samochód rozpoznawczy BRDM-2;
 
- gąsienicowy opancerzony transporter-ciągnik MT-LB;
 
- pojazdy pożarnicze STAR 244 i STAR 266.
 
Podziemna Trasa Turystyczna:

Geniusze z Politechniki Rzeszowskiej grają dla WOŚP - prezentacje i warsztaty kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej:
 
- Koło Naukowe „Esprit” (pokazy chemiczne)
 
- Koło Naukowe Legendary Rover Team (łazik marsjański)
 
- Koło Naukowe „Euroavia” (samoloty i drony)
 
- Koło Naukowe Elektroniki i Technologii Informacyjnych (Xbox, roboty edukacyjne, roboty z lego, roboty biorące udział w zawodach, drukarka 3D)
 
- Koło Naukowe Szybkiego Prototypowania i Wzornictwa Przemysłowego (drukarki 3D + modele) 
 
Gramy dla WOŚP na własnoręcznie wykonanych instrumentach - warsztaty plastyczno-manualne, w trakcie których będzie można wykonać własny instrument muzyczny – grzechotkę. Osoby, które ją wykonają, stworzą nietypową orkiestrę, która zagra na scenie głównej.
 
Warsztaty zdobienia piernikowych serc „Słodkie Serca”.
 
Warsztaty wykonania breloka „Klucz do Serca”.
 
50 Lat Studenckiego Zespół Pieśni i Tańca POŁONINY z Politechniki Rzeszowskiej - pokaz tańców regionalnych/Trasa Podziemna 
 
Scena:
 
15.00 – Wielka Ściskawa na Rynku - konkurs polegający na zebraniu jak największej liczby osób w obrębie namalowanego na ziemi serca o powierzchni 20 metrów kwadratowych. Projekt w skali ogólnopolskiej zadebiutował rok temu, od 28. Finału Ściskawy są oficjalnymi wydarzeniami wydarzenia, a ich organizatorzy walczą o specjalne nagrody. 
 
15.05 – pokaz akrobatów z Klubu Akrobatyki Sportowej w Rzeszowie.
 
15.15 – koncert Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.
 
15.35 – prezentacja wyszkolenia psów z rzeszowskiego oddziału  Związku Kynologicznego w Polsce.
 
15.50 – koncert zespołu Off Kultura.
 
16.30 – dla kogo gramy? czyli rozmowa z  lekarzem i rodzicami dzieci uratowanych przy pomocy sprzętu zakupionego dzięki WOŚP.
 
16.45 – koncert zespołu Oberschlesien.
 
17.30 – prezentacja Szkoły Tańca GASIEK.
 
17.45 – koncert Mr Zoob.
 
18.30 – wystąpienie Szefa sztabu WOŚP w Rzeszowie.
 
18.45 –  koncert zespołu FEEL. 

20.00 – światełko do nieba – laser show.
 
20.20 – koncert jubileuszowy – Skaldowie. 

KOMENTARZE

Orkiestra Owsiaka gra dla najmłodszych i najstarszych

To XXI finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej...

Prawie 40 mln dla dzieci i seniorów

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znowu zagrała z wielką pompą. W 21. finale...

Ponad półtora miliona z Podkarpacia dla Orkiestry

Prawie 1,515 mln zł uzbierano na Podkarpaciu w XXI...

Podkarpacie promuje się na Air Show w Paryżu

Województwo podkarpackie, miasto Rzeszów i klaster Dolina Lotnicza prezentują się wspólnie na rozpoczętych dziś największych w świecie targach lotniczych. W paryskim centrum wystawowym Le Bourget rozpoczął...

Zarząd Autosanu złożył wniosek o upadłość spółki

Do wydziału gospodarczego Sądu Rejonowego w Krośnie w czwartek po południu wpłynął wniosek o upadłość Autosanu S.A. Zarząd spółki w wydanym oświadczeniu tłumaczy, że pomimo...

zobacz więcej
Reklama

Jesień w Solinie i Bezmiechowej. GALERIA FOTOGRAFII

Jezioro Solińskie, okolice Polańczyka oraz Bezmiechowej...

Cztery piękne rzeszowianki w kampania walki z rakiem piersi

Bizneswoman Marta Półtorak, europosłanka...

Resoviacy po 25 latach znów grają na zapleczu ekstraklasy! I co dalej?

Szło im długo jak po grudzie, ale na koniec minionego sezonu piłkarze Apklan Resovii z podniesionymi czołami zeszli z boiska. W finale barażu o awans do...

Dom Seniora "Pogodna Dolina". Tutaj każdy czuje się jak w domu!

W Siedliskach, w otoczeniu przyrody i doliny Wisłoka, zaledwie 15 kilometrów od Rzeszowa, od roku działa Dom Seniora "Pogodna Dolina". Nowoczesny, całodobowy ośrodek...

Park przy ul. Dąbrowskiego znów przypomina letni salon Rzeszowa

Od kilku dni rzeszowianie mogą już spacerować po gruntownie odnowionym parku przy ulicy Dąbrowskiego w Rzeszowie, nazywanym Ogrodem Miejskim im. "Solidarności". To jedno...

Reklama

Rzeszów wśród najlepszych w Polsce ośrodków leczenia i badania cukrzycy u dzieci

Kolegium Nauk Medycznych UR oraz I Klinika Pediatrii, Endokrynologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie...

Nie da się zatrzymać młodości, ale skutecznie opóźnić starzenie się, tak!

Z lek. med. Aleksandrą Szczepańską, dermatologiem, wenerologiem, członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging Polskiego...

Świadome zakupy zaczynamy mieć we krwi

Okres światowej pandemii zweryfikował nasze podejście do zakupów. Gdy z dnia na dzień okazało się, że potrzebujemy mniej niż dotychczas, ale jednocześnie nie chcemy oszczędzać na jakości, wielu klientów branży...

Uniwersytety dziecięce w 5 miastach Podkarpacia. Ruszają zapisy

W poniedziałek, 14 września, rozpoczynają się zapisy na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w semestrze zimowym 2020/2021. Fundacja Wspierania Edukacji przy...

W Bieszczadach poszukują fredrowskiej sztolni "Róża"

W lasach Nadleśnictwa Cisna zachowały się ślady górnictwa z pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to Jacek Fredro, ojciec słynnego komediopisarza, prowadził w tej okolicy huty, wydobywając...

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.