Reklama

Lifestyle

Przeczekać wirus. Książki, filmy koncerty i wirtualne wystawy w sieci

Alina Bosak
Dodano: 16.03.2020
50372_bilbao
Share
Udostępnij
Odizolowani w domach Polacy szukają rozrywek w sieci. W walce z nudą i czasem samotnością pomagają media społecznościowe, które podpowiadają, w co się bawić. Do utworzonej na Facebooku przez podkarpackich społeczników grupy Kultura w kwarantannie zapisało się już 20 tys. osób. Coraz więcej platform internetowych udostępnia swoje zasoby za darmo. Także tych typowo komercyjnych jak internetowa biblioteka Legimi.
 
Nie marnuj czasu, naucz się czegoś nowego, rozwijaj pasje, integruj się z innymi przez Internet – podpowiadają sobie odizolowani w domach ludzie. Obok grup, które na bieżąco śledzą informacje o koronawirusie i dzielą poradami zdrowotnymi, są też takie, które polecają sobie ciekawe strony w sieci z różna rozrywką. Dla każdego jest coś miłego. Komu znudzą się książki lub filmy, może włóczyć się po wirtualnych muzeach lub brać udział w koncertach na żywo. 
 
Na grupie Kultura w kwarantannie utworzonej 14 marca na Facebooku przez Marcina Piotrowskiego z Chutoru Gorajec i wspieranej przez Marcina Kurnika, współtwórcę Muzeum Opowieści w  Rozalinie k. Nowej Dęby, w dwa dni zarejestrowało się ok. 20 tys. osób. A jedna z pierwszych informacji, jaką można było na niej znaleźć, to zaproszenie na internetowy koncert zespołu Sviatyj, 17 marca, we wtorek o godz. 18. Marcin Piotrowski w kwarantannie nie próżnuje i transmituje online także np. lekcje robienia proziaków. 
 
Na miesiąc swoją cyfrową salę koncertową otwarła Berlińska Filharmonia. Wystarczy się zalogować i założyć słuchawki. Koncertów na żywo jednej z najlepszych orkiestr symfonicznych świata można słuchać za darmo. 
 
Legimi proponuje darmowe książki dla dzieci i młodzieży z różnych kategorii i gatunków. Do wyboru są poczytne tytuły, ebooki i audiobooki. Na dedykowanej stronie, z kodem „czytamy” każdy może wybrać jedną książkę. 
 
Przez internet można zwiedzić kawał świata. Wirtualne spacery umożliwiają przecież słynne muzea, jak na przykład: Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku i Bilbao, Muzeum Brytyjskie w Londynie, Rijksmuseum i Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, a także Narodowe Muzeum Antropologii w Meksyku.
 
Warto wybrać się także do polskich muzeów, bo wirtualne spacery oferuje bardzo wiele takich palcówek. Wśród nich jest Muzeum Historyczne w Sanoku ze wspaniałą kolekcją ikon i Galerią Zdzisława Beksińskiego. 
 
Gigantyczny wybór polskich filmów, spektakli i koncertów udostępnia Ninateka. Znajdziemy tu zarejestrowane spektakle Krystiana Lupy, Grzegorza Jarzyny czy Tadeusza Kantora, koncert Katarzyny Nosowskiej z zespołem Hey albo słynny film „Zaklęte rewiry” Janusza Majewskiego z pierwszą główną filmowa rolą Marka Kondrata, czy słuchowiska (np. debiutancka powieść Doroty Masłowskiej „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną").
 
Ciekawą rozrywkę dla dzieci przygotowało Centrum Nauki Kopernik. Na profilu FB rozpoczęło od poniedziałku mini cykl filmów, w których pokazuje, jak zbudować różne rzeczy przy pomocy prostych materiałów i narzędzi, które każdy z nas ma pod ręką. W pierwszym odcinku budowa modelu latającego helikoptera z wyrzutnią, który można zrobić dosłownie w 10 minut. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy