Reklama

Lifestyle

Irena Gałuszka i Janina Ożóg-Czarnowska od czwartku w BWA. Wernisaż o 18.

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 21.10.2020
51889_janina
Share
Udostępnij
Na dwie nowe wystawy zaprasza już od czwartku, 22 października, Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. Zaprezentowane zostaną fotografie Ireny Gałuszko, a w cyklu „Byli wśród nas” obrazy zmarłej w ubiegłym roku malarki Janiny Ożóg-Czarnowskiej. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.

Irena Gałuszka, absolwentka fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim, od 1996 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Uczestniczyła w ponad 120 konkursach fotograficznych ogólnopolskich, międzynarodowych, w których zdobyła ponad 100 nagród. W prasie lokalnej i ogólnopolskiej opublikowała ponad 2 tys. fotografii. Swoje prace pokazywała na 25 wystawach indywidualnych, i ponad stu wystawach zbiorowych w galeriach w Polsce i m.in. Austrii, Niemczech, Australii, Włoszech, Portugalii, Węgier, Andory, Bułgarii i Rumunii. W 1992 roku jest odpowiedzialna za stworzenie Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Kierowała tą placówką przez niemal 30 lat. Zdjęcia jej autorstwa znajdują się w licznych wydawnictwach książkowych. Uhonorowana została wieloma nagrodami za twórczość artystyczną i propagowanie sztuki fotografii – m.in. Złotym Krzyżem Zasługi RP, Gloria Artis. 
 
 
Fot. Irena Gałuszka, z cyklu "Na styku realności 2"
 
Druga wystawa, która otwarta zostanie w BWA w czwartek, dedykowana jest nieżyjącej już artystce malarce. Janina Ożóg-Czarnowska urodziła się w 1930 roku w Trzebusce koło Rzeszowa. Studia artystyczne na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zakończyła dyplomem w pracowni  profesora Jerzego Fedkowicza w 1956 roku.  W tym samym mniej więcej czasie wśród młodych studentów  oraz absolwentów  ASP zawiązała się „Grupa Czternastu” , której celem miało być upowszechnianie sztuk plastycznych na terenie województw Polski południowo-wschodniej. Oprócz Janiny Ożóg wstąpili do niej Stanisław Chrapkowski, Bolesław Dusza, Adolf Jakubowicz, Cezariusz Kotowicz, Alfred Kud, Jerzy Majewski, Zdzisław Ostrowski, Henryk Rachwalski, Olga Samarska, Tadeusz Szpunar, Roman Prokulewicz, Józef Wilkoń i Edward Kieferling. Grupa ta poza działalnością artystyczno-wystawienniczą skupiała również uwagę  na działaniach dydaktycznych polegających na wychowywaniu przez sztukę. Działała ona nieprzerwanie do 1962 roku. Na fali tej programowej edukacji w 1957  roku Janina Ożóg  podjęła pracę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie Małopolskim, przeniesionym w 1977 r. do Rzeszowa. Prowadziła pracownię malarstwa aż do przejścia na emeryturę w 1985 roku.
 
Praca z uczniami  nie dawała jej czasu na niezależną pracę twórczą ,  jedynymi momentami wolności artystycznej były wakacje oraz plenery malarskie, w których uczestniczy. Za początek jej publicznej działalności twórczej należy uznać udział w wystawach pt. „Plastyka Ziemi Rzeszowskiej” w 1955 roku oraz „Wystawa Młodej Plastyki”, która odbyła się w Krakowie rok później. Jesienią 1979 r. w rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych zawiązała się kolejna grupa artystyczna – ”Ziemia” – której członkinią została Janina Ożóg-Czarnowska. Ugrupowanie to w skład którego weszli  tacy twórcy jak: Józef Bachórz, Franciszek Frączek, Jacek Kawałek, Leszek Kuchniak, Stanisław Kucia, Janusz i Marek Pokrywka, Stanisław Perykasza, Stanisław Popek oraz  Marian Ziemski nawiązywało swą ideologią do poetyckiego autentyzmu lat trzydziestych XX wieku. Artyści ci nawoływali swoją sztuką do świadomego odwrotu od cywilizacyjno-postępowej rzeczywistości i świadomego zwrócenia się ku prawdom najwyższym, głęboko drzemiącym w prawach natury. Kierując się w stronę sztuki ludowej eksponowali jej treści psychologiczne pochodzące zarówno z mitów, baśni, a także z nieraz bardzo skomplikowanej  jej symboliki. Wystawy grupy pod hasłem „Ptak-Symbol-Mit” (1981)  oraz „Woda” (1986) miały szeroki rozgłos w życiu kulturalnym niemal całej Rzeszowszczyzny, znajdując w sobie grono wielu sympatyków. Równocześnie artystka prowadziła bardzo bogatą działalność wystawienniczą organizując wystawy indywidualne nie tylko w Rzeszowie i okolicach, lecz także i za granicą. Brała udział w niezliczonej liczbie wystaw zbiorowych prezentowanych między innymi w Moskwie, Antwerpii i Paryżu, a za swą twórczość była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana. Jej pracownia na ostatnim piętrze rzeszowskiego Biura Wystaw Artystycznych stała się miejscem spotkań i dysput. Janina Ożóg-Czarnowska, spełniona zawodowo i twórczo, odeszła 13 lipca 2019 roku.  
 
Wystawy obejrzeć do 22 listopada br. BWA czynne jest codziennie oprócz poniedziałków, w godz.  10.00- 17.00. W niedziele – wstęp wolny.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy