Reklama

Lifestyle

Chatka Puchatka na Wetlińskiej po remoncie. [Fotografie]

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 12.08.2022
65749_01
Share
Udostępnij
Wkrótce otwarcie Chatki Puchatka na Połoninie Wetlińskiej po kapitalnym remoncie. Bieszczadzki Park Narodowy opublikowała właśnie fotografie, jak wygląda Chatka i jej otoczenie po przebudowie.  
 
Obiekt w pierwszej kolejności będzie służył turystom jako miejsce dziennego wypoczynku i schronienia na wypadek np. załamania pogody. Dodatkowo, będzie można tu nabyć pamiątki, napić się kawy, herbaty, obejrzeć materiały multimedialne o BdPN. Na górnej kondygnacji z czasem udostępniona będzie tzw. „podłoga” dla osób, które zaplanowały dłuższą wędrówkę głównym szlakiem beskidzkim.
 
Magazyn Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Fot. Archiwum Bieszczadzkiego Parku Narodowego
 
Jak zapewnia Bieszczadzki Park Narodowy, nie jest prawdą, iż obiekt będzie służył wyłącznie celom naukowym. Osoby prowadzące badania naukowe mają swoją podstawową bazę w Wołosatem.
 
Prawdziwą nowością w Chatce Puchatka będzie możliwość skorzystania z toalet, do których wejście będzie z zewnątrz obiektu, przewidziano również toaletę dla osób niepełnosprawnych. Działa już mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków. Woda w obiekcie pochodzi z dwóch źródeł, ta dla celów konsumpcyjnych jest dowożona w specjalnych atestowanych zbiornikach i przelewana do podobnych na parterze obiektu. Jej zdatność do użytku została potwierdzona przez służby sanitarne. Woda opadowa jest gromadzona w specjalnych zbiornikach i posłuży do celów sanitarnych. Do obiektu została doprowadzona energia elektryczna dzięki inwestycji PGE (kabel podziemny). To gwarancja zasilania łączności w celach ratowniczych, łączności mobilnej i trwałości pracy urządzeń wewnątrz obiektu.
 
W schronie będzie też energia solarna z paneli fotowoltaicznych. Panele, ze względu na obciążenia dachu przez lód oraz zagrożenie od wyładowań elektrycznych, ulokowano bezpośrednio na gruncie.
 
W schronie swoją stróżówkę oraz magazyn  na sprzęt mają ratownicy GOPR. Ten ostatni serwisuje system łączności Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM), którego elementem jest serwerownia oraz anteny na grzbiecie. Park wynajął własny maszt dla operatorów sieci komórkowych, by poprawić łączność w wyższych położeniach górskich. Przy schronie działa również Posterunek Meteorologiczny IMiGW, dla którego funkcjonowania Park użycza grunt. Na terenie BdPN są jeszcze 3 tego typu punkty pomiarowe.
 
Schron będzie także pełnił rolę bazy dla Straży Parku, która dyżuruje w obrębie Połoniny Wetlińskiej w czasie trwania sezonu turystycznego praktycznie codziennie.
 
Przy Chatce powstały dwa tarasy widokowe z ławami od strony południowej oraz jeden od strony północnej z panoramą widokową i opisem szczytów. Punkt widokowy i panorama stanęła również przed schronem od strony wschodniej.
 
BdPN zatrudnił już osobę, która będzie gospodarzem w wyremontowanej Chatce Puchatka. W kultowym schronisku, gdzie przez 30 lat gazdował Lutek Pińczuk, nowym gospodarzem będzie Lucjan Leja. Ten sam, który po zejściu Lutka do Wetliny, przez 4 lata, od 2015 do 2019 roku, zastępował go na Połoninie Wetlińskiej.
 
Fot. Archiwum Bieszczadzkiego Parku Narodowego
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy