Reklama

Lifestyle

Galicyjski Rynek najpiękniejszy

Aneta Gieroń
Dodano: 30.05.2014
12868_Rynek_Sanok_1
Share
Udostępnij
Sanocki Rynek Galicyjski  zajął I miejsce w kategorii „Obiekt turystyczny” w konkursie „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich".  Rynek zachwycił też internautów, którzy najwięcej głosów oddali na budowlę z Sanoka. W czwartek Elżbieta Bieńkowska, wicepremier i minister Rozwoju i Infrastruktury nagrodziła zwycięzców.
 
To była już siódma edycja konkursu „Polska Pięknieje”, w którym wybierane są najlepsze projekty turystyczne i rekreacyjne współfinansowane z Funduszy Europejskich. Nagrody główne przyznawane są w siedmiu kategoriach: obiekt turystyczny, rewitalizacja, zabytek, produkt promocyjny, turystyka aktywna, turystyka transgraniczna i międzynarodowa oraz miejsce przyjazne dzieciom.
 
Rynek Galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku otwarto w 2011 roku. Znalazło się na nim 29 obiektów z 13 podkarpackich miejscowości. Rynek jest wizją małego miasteczka z przełomu XIX/XX w. Zgromadzono tu najpiękniejsze zabytki budownictwa drewnianego: domy mieszkalne oraz zakłady usługowe np. zakład fryzjerski (dom z Dębowca z końca XIX w.), zakład fotograficzny (Brzozów XIX w.), piekarnia (Niebylec XIX w.), sklep kolonialny (Jaśliska pocz. XX w.), apteka (Stara Wieś XIX w.).
 
Są także urzędy: gminy (Jedlicze koniec XIX w.), pocztowy (Brzozów kon. XIX w,) oraz karczma (Sanok XIX w.) z kręgielnią i remiza z Golcowej (1920). Na specjalną uwagę zasługują dwa rzadko spotykane obiekty: domy żydowskie z Ustrzyk Dolnych (kon. XIX w.) i z Jaćmierza  (1847r.). W ten sposób pokazano syntezę wielokulturowych miasteczek naszego regionu z ich najważniejszymi funkcjami: mieszkalną, handlową i usługową.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy