Aneta Gieroń
Dodano: 28-03-2013
Zamek w Krasiczynie, arboretum w Bolestraszycach i forty – z tych atrakcji Przemyśl i jego okolice słyną od dawna. Każdy wymieniony zabytek jest magnesem ściągającym co roku tysiące turystów z okolic Przemyśla, Podkarpacia, w końcu Polski i Europy. Zwłaszcza forty, unikatowe fortyfikacje na skalę europejską. Budowle pamiętające czasy wojny krymskiej w połowie XIX wieku, gdy stosunki między Rosją a Austrią były napięte, mające chronić Bramę Przemyską na styku Kotliny Sandomierskiej i Karpat, którą od stuleci wiódł szlak handlowy z Polski i Rusi na Węgry, za prawie 5 mln euro zostaną zabezpieczone, wyremontowane i zrewitalizowane. Wszystko dzięki Związkowi Gmin Fortecznych, który powstał 4 lata temu; a do którego należą gminy: Bircza, Krasiczyn, Krzywcza, Medyka, Orły, Stubno, Żurawica oraz wiejska i miejska gmina Przemyśl. Na terenie każdej z gmin znajdują się obiekty związane z systemem przemyskich fortyfikacji, a samorządowcy od dawna zabiegali o pieniądze z Unii Europejskiej, które pomogłyby w zmodernizowaniu wyjątkowych zabytków, a tym samym ściągnięciu jeszcze większej liczby turystów do miejscowości położonych na wschodnich krańcach Polski, tuż przy granicy z Ukrainą.
Fort I - „Salis Soglio" w Siedliskach. Fort artyleryjski jednowałowy. Powstał w latach 1882-1886 według projektu szwajcarskiego inżyniera Daniela Salis-Soglio. Klasyfikowany jako nietypowy fort artyleryjski.
Fort II - „Jaksmanice" obok miejscowości Jaksmanice. W latach 1854-1857 był to szaniec obozu warownego, przebudowany w latach 1878-1881 na artyleryjski fort jednowałowy. W 1915 r., po II oblężeniu Twierdzy Przemyśl wysadzony w powietrze. Częściowo rozebrany w latach 1920-1930.
Fort III „Łuczyce" obok miejscowości Łuczyce. W latach 1854-1857 szaniec obozu warownego, w latach 1892-1900 zmodernizowany na jednowałowy fort artyleryjski.
Fort IV „Optyń" obok miejscowości Pikulice. Początkowo w latach 1854-1857 szaniec obozu warownego, przebudowany w latach 1873-1878 i 1896-1900 na artyleryjski jednowałowy.
Fort V „Grochowce" obok miejscowości Grochowce. Zbudowany w latach 1881-1887. Częściowo wysadzony w powietrze w 1915 r., po II oblężeniu Twierdzy Przemyśl.
Fort VI „Helicha" lub „Iwanowa Góra" obok miejscowości Kruhel Wielki. W latach 1854-1857 szaniec obozu warownego, przebudowany w 1878 na artyleryjski fort jednowałowy. Wysadzony w powietrze w 1915 r., po II oblężeniu Twierdzy Przemyśl.
Fort VII „Prałkowce" obok miejscowości Prałkowce. Zbudowany w latach 1881-1887, rozbudowany w 1914. Wysadzony w powietrze w 1915 r., po II oblężeniu Twierdzy Przemyśl.
Fort VIII „Łętownia" obok miejscowości Łętownia. Zbudowany w latach 1880-1887 według projektu Antona Wernera.
Fort IX „Brunner" obok miejscowości Ujkowice. Zbudowany w latach 1892-1894 według projektu płk inż. Maurycego von Brunnera.
Fort X „Orzechowce" obok miejscowości Orzechowce. Zbudowany w latach 1881-1887, w latach 1896-1900 zmodernizowany. Częściowo wysadzony w powietrze w 1915 r., po II oblężeniu Twierdzy Przemyśl.
Fort XI „Duńkowiczki” obok miejscowości Duńkowiczki. W latach 1854-1857 szaniec obozu warownego, w latach 1881-1887 zbudowany na nowo, przebudowany w latach 1900-1903, wysadzony w powietrze w 1915 r., po II oblężeniu Twierdzy Przemyśl.
Fort XII „Werner" obok miejscowości Żurawica. W latach 1854-1857 szaniec obozu warownego, zbudowany na nowo w latach 1881-1887 według projektu inż. Antona Wernera.
Fort XIII „Bolestraszyce" lub „San Rideau" obok miejscowości Bolestraszyce. W latach 1854-1857 szaniec obozu warownego, przebudowany w latach 1873-1880. Częściowo wysadzony w powietrze w 1915 r., po II oblężeniu Twierdzy Przemyśl.
Fort XIV „Hurko”. Zewnętrzny główny fort „Twierdzy Przemyśl". Dzieło fortyfikacyjne północno - wschodniego odcinka obronnego Twierdzy, zbudowany ok. 1884/86 r. jako fort artyleryjski dwuwałowy przebudowany w 1900 r. na fort jednowałowy.
Fort XV „Borek" obok miejscowości Siedliska. Zbudowany w latach 1892-1900. Został częściowo wysadzony w powietrze w 1915 r., po II oblężeniu Twierdzy Przemyśl.
Pisząc tekst korzystałam z informacji zawartych na stronie internetowej Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.
KOMENTARZE
Alternatywa dla gwaru, tłumu i stresu - urlop w klasztorze
Majorka, Teneryfa a może Rodos...
Sukcesy przemyskich ikonopisarzy
Przemyśl ikonami i artystami stoi. Dwoje utalentowanych przemyskich pisarzy ikon ? Timour...
Inwestycja w nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości, to dla wielu świetny sposób na ulokowanie pieniędzy. Zdaniem ekspertów...
Kazimierz Dejmek - partyzant, reżyser, minister
Reżyser teatralny, w którego każdym biogramie przy jego profesji dodawany jest przymiotnik ?wybitny?, kojarzy się głównie z ?Dziadami? w jego reżyserii, wystawionymi w warszawskim Teatrze Narodowym...
Krzysztof Kolberger - życie i teatr
Z Krzysztofem Kolbergerem, aktorem i reżyserem teatralnym, rozmawiają Aneta Gieroń i Jaromir Kwiatkowski.
Można oglądać lodospady w Rudawce Rymanowskiej
Lodospady w Rudawce Rymanowskiej są jedną z najciekawszych...
Zamki na Podkarpaciu. Galeria Fotografii
Zima w pełni, a pod śniegiem Podkarpacie wygląda bajkowo. Zimowe zdjęcia...
Na weekend. Rezerwat przyrody Prządki - dziewczęta zamienione w skały
Kilka kilometrów...
Zaśnieżony Rzeszów. Galeria Fotografii
Gdy my zmagamy się z zaspami na drodze, odwołanymi kursami autobusów i zerwanymi liniami elektrycznymi, przyroda nic sobie nie robi z zimowych kłopotów i pięknie przystroiła Rzeszów. Pod śniegiem miasto wygląda...
Na weekend. Cergowa z wieżą widokową na Bieszczady i Tatry
Cergowa - zalesiony szczyt Beskidu Dukielskiego w Beskidzie Niskim, który od zawsze uwielbiali amatorzy biegów górskich oraz miłośnicy "prawdziwych gór", to idealny cel weekendowych...
U zwierząt już jest wiosna. Do nas przyjdzie za chwilę
Z lek. Radosławem Fedaczyńskim z Lecznicy dla Zwierząt "Ada" i prezesem Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, rozmawia Katarzyna Grzebyk
Zabytkowa wieża ciśnień w Rzeszowie odnowiona. Będą wycieczki?
Liczy niemal 120 lat i wewnątrz zachowało się jej oryginalne wyposażenie. W grudniu 2020 roku zakończył się remont wieży ciśnień na stacji kolejowej Rzeszów...
Dom "wyklętego" z rzeszowskiego pomnika zostanie odrestaurowany
Dom kapitana Karola Chmiela ps. "Grom", oficera WP i AK, jednego z członków IV Zarządu WiN uwiecznionych na Pomniku Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie, zostanie wyremontowany...
Zawiało i zasypało. Zachód słońca na Połoninie Caryńskiej
Połonina Caryńska (1297 m. n.p.m.) - jedna z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych w Bieszczadach. Grzbiet Caryńskiej ma niespełna 5 km długości i 3 wierzchołki...
Ile zebrały podkarpackie sztaby WOŚP? Na razie najwięcej Rzeszów
Podczas 29. Finału w samym Rzeszowie do puszek, eskarbonek i na aukcjach dwa sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrały w niedzielę, 31 stycznia, ponad...
Najważniejsza wystawa BWA doczekała się otwarcia dla zwiedzających
Dzięki otwarciu przez rząd muzeów, najważniejsza doroczna wystawa BWA w Rzeszowie – pokonkursowa prezentacja "Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku" zostanie...