Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Przygoda w krainie wilka - śladami ,,Watahy" i czarnego złota

A A A

Dodano: 29-05-2018

Fot. Archiwum Krainy Wilka

Fot. Archiwum Krainy Wilka

GALERIA ZDJĘĆ
Fot. Archiwum Krainy Wilka
Fot. Archiwum Krainy Wilka
Fot. Archiwum Krainy Wilka
Fot. Archiwum Krainy Wilka
Fot. Archiwum Krainy Wilka
Fot. Archiwum Krainy Wilka
Fot. Archiwum Krainy Wilka
Fot. Archiwum Krainy Wilka

To wizja człowieka, który pochodzi z Bieszczad i zna je od podszewki. – Od podstawówki wiedziałem, że moją pasją oraz miejscem, gdzie chcę żyć i pracować, są Bieszczady. Dziesiątki późniejszych podróży na różne kontynenty nie zmieniły tego przekonania – mówi Daniel Wojtas, twórca projektu Kraina Wilka. Pomysł na firmę, której specjalnością będzie turystyka aktywna, narodził się jeszcze na studiach. Dołączyło do niego kilku pasjonatów, przyjaciół i wspólnie zaczęli budować Agencję Turystyczną Bieszczady Adventure. – Wcześniej razem jeździliśmy terenówkami, wyprawialiśmy się na spływy raftingowe Sanem. Zapewnienie podobnej dawki emocji turystom nie było dla nas problemem. Zaczęliśmy organizować imprezy z przygodą. Pomysłów nam nie brakowało. Do ich realizacji włączyliśmy ratowników GOPR, WOPR, strażaków ochotników i płetwonurków, licencjonowanych instruktorów i przewodników. Tak powstała ekipa, która jest w stanie zorganizować w Bieszczadach niemal każdą imprezę.

Reklama

Bieszczady bez kompleksów

Kraina Wilka jest absolutnie unikatowa. Ukochane przez trampów i wspinaczy najdziksze w Polsce góry opadają ku nierównym brzegom Bieszczadzkiego Morza – pełnego fiordów, zatok i urokliwych plaż Jeziora Solińskiego, które jest rajem dla żeglarzy. Dwa żywioły, tak blisko ze sobą sąsiadujące, to unikat w skali świata. Dlatego Bieszczady są najbardziej rozpoznawalną podkarpacką marką, z której region mógłby czerpać znacznie więcej korzyści niż do tej pory. Warunek – zadbać o infrastrukturę, jakiej oczekuje współczesny turysta i pokazać, że to nie tylko miejsce dla wielbicieli wędrówek z plecakiem i wędkowania oraz wąskiej grupy posiadaczy żaglówek, ale region pełen rozmaitości, z ofertą zarówno dla rodzin, jak i poszukiwaczy przygód. Nad tym właśnie od lat pracujemy – podkreśla szef Bieszczady Adventure. – Dzięki temu turystyka w Bieszczadach przestaje być sezonowa i uzależniona od pogody. Bieszczady przez cały rok mogą być najlepszym na świecie miejscem do wypoczynku.

Fot. Archiwum Krainy Wilka

Kultowy adres w Polańczyku

Daniel Wojtas i jego współpracownicy konsekwentnie realizują tę wizję od kilkunastu lat. Jej częścią jest Hotel Skalny SPA – usadowiony na brzegu Jeziora Solińskiego, które można podziwiać z zewnętrznych tarasów. Dzięki szklanej fasadzie wspaniały widok roztacza się także z hotelowego basenu, restauracji i sali konferencyjnej. Restauracja Skalna należy do Szlaku Kulinarnego Podkarpackie Smaki i szczyci się świetną kuchnią. – Przygotowujemy się także do otwarcia kawiarni i restauracji „Pod Żaglami”, w klimacie marynistycznym, z dobrym rzemieślniczym piwem, smażoną lub pieczoną w piecu chlebowym rybą – nie tylko pstrągiem, ale i szczupakiem, sandaczem, karpiem, jak na miejscowość nad jeziorem przystało – mówi Daniel Wojtas. – Dla turystów, którzy wolą mały pensjonat od okazałego hotelu, budujemy w Berezce pod Polańczykiem Zagrodę Bieszczady, z klimatycznymi chatami w regionalnym stylu.

Reklama

Hotel Skalny SPA stał się w Polańczyku kultowym adresem. Nie tylko dlatego, że to właśnie tutaj przez wiele miesięcy miała swoją bazę ekipa serialu HBO „Wataha”, ale również za sprawą Pubu Czarne Złoto – świetnego miejsca na imprezy z przyjaciółmi, którego wystrój przypomina o starych kopalniach ropy naftowej w Bieszczadach, o wydobywanym z nich czarnym złocie i narodzinach wielu światowych fortun.

Fot. Archiwum Krainy Wilka

– To kawał historii, która również jest związana z Bieszczadami i którą warto się chwalić. Szlak turystyczny, wiodący po miejscach wydobycia ropy naftowej, może być świetną atrakcją dla podróżujących w Bieszczady. Zachwycają nas miasta, które wyrosły na arabskich pustyniach dzięki wydobyciu ropy, a zapominamy, że w Bieszczadach także rodziły się fortuny. W dodatku w tym regionie przyszedł na świat Ignacy Łukasiewicz, pionier wykorzystania ropy na skalę przemysłową. Turystyczny potencjał tej przeszłości jest gigantyczny i wciąż niewykorzystany – stwierdza Daniel Wojtas. Dlatego dla gości przygotował mapę ze szlakiem czarnego złota i nie ukrywa, że chciałby tą ideą zarazić podkarpackich samorządowców. Jego zdaniem, mógłby to być szlak międzynarodowy, łączący podkarpacką Ropienkę, Bóbrkę i inne „naftowe” miejscowości z ukraińskim Borysławiem. – Jest także możliwość drugiego międzynarodowego szlaku – „Rowerem przez trzy kraje i trzy parki narodowe” – podsuwa pomysł szef Bieszczady Adventure. – Ta idea narodziła się podczas moich wypraw z kolegami z Polańczyka na Słowację do Sniny i przez ukraińskie Zakarpacie na powrót do Polski. Wystarczyłoby otworzyć rowerowy pas na przejściu granicznym w Krościenku i mielibyśmy szlak długości 200 km w ramach Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”, pierwszego rezerwatu biosfery UNESCO leżącego na obszarze trzech krajów.

Reklama

Kolejna sprawa to dobra zabawa

Dobry hotel, wygodny pensjonat to podstawa ambitnego kurortu, ale do niej trzeba dobudować turystyczną ofertę, która nie pozwoli nawet najbardziej kapryśnemu turyście na nudę. Bieszczady Adventure to potrafi. – Organizujemy wyprawy samochodami terenowymi tropem „Watahy”, przemieszczając się w trudnym, dzikim terenie, docieramy do starych cerkwi, opustoszałych łemkowskich wsi. Łączymy radość z off-roadu z poznawaniem historii regionu – opowiada Daniel Wojtas. – Uczestnicy rajdu mogą odwiedzić miejsca, w których kręcono „Watahę”. Ten serial jest tak popularny, że w Bieszczadach powinien powstać dedykowany mu turystyczny szlak filmowy. My już to robimy na własną rękę. Pracowaliśmy przy planie filmowym serialu. Pierwszy  sezon został w 80 proc. zrealizowany w promieniu 20 km od Polańczyka i wokół Hotelu Skalnego SPA, w którym nocowała ekipa filmowa. To zaowocowało przyjaźnią m.in. z Leszkiem Lichotą, odtwórcą roli Wiktora Rebrowa. Dzięki temu powstał pomysł na projekt pn. Śladami „Watahy” z Leszkiem Lichotą. To organizowane dwa, trzy razy w roku wyprawy z udziałem aktora. Pierwsza już w kwietniu, kolejna w czerwcu. Każdy może się zgłosić.

Fot. Archiwum Krainy Wilka

Z Bieszczady Adventure można zaplanować cały pobyt w Bieszczadach. Firma realizuje program jednodniowych wycieczek: zagranicznych do Lwowa i na Węgry oraz po Bieszczadach – Szlakiem Bojka i Łemka ze spływem Sanem, odkrywanie tajemnic Soliny z odwiedzinami u bieszczadzkiego zakapiora Brosa oraz traperskie wyprawy wozami taborowymi w dolinie Rabskiego Potoku. Zimą organizowane są wyprawy na skuterach śnieżnych i piesze – na rakietach, nartach skitourowych.

– Przygotowujemy inwestycję, która uczyni Jezioro Solińskie przyjaznym kąpieliskiem także dla dzieci i pomoże rozwinąć się turystyce wodnej – zdradza szef Bieszczady Adventure. – Niedługo rozpoczynamy budowę ekomariny. W kwietniu przyszłego roku na jeziorze powstaną baseny kąpielowe w systemie pomostów pływających, ekologiczne miniprzystanie z systemami odbioru i segregacji odpadów, by ułatwić żeglarzom dbanie o czystość solińskich wód. Będzie wypożyczalnia łodzi solarnych, jachtów, chcemy też zainwestować w domy pływające. Drugi nasz „wodny” projekt to budowa stanicy i wypożyczalni kajakowych na Sanie, aby popularyzować spływy rzeką – opisuje Daniel Wojtas i dodaje, że jest zwolennikiem jak największej dostępności jeziora dla turystów. A to oznacza, że lobbuje za tym, by Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce nie wynajmował linii brzegowej osobom prywatnym, ale stworzył wokół niego wygodną turystyczną infrastrukturę ze ścieżkami rowerowymi i dobrze zagospodarowanymi plażami.

Reklama

– Chcemy dać turystom coraz więcej i wiemy, że już dziś Bieszczady mają ofertę, dla której bez obaw można zrezygnować z dalekich wypraw samochodem w poszukiwaniu atrakcji. Po co się męczyć daleką drogą i pokonywać setki kilometrów, kiedy pod ręką, w jednym miejscu ma się i szlaki w wysokie góry, i akwen do żeglowania oraz spływów kajakowych, okazję do przejażdżki drezyną po dawnej linii kolejowej, możliwość jazdy konnej i off-roadu.  Nigdzie z taką różnorodnością podczas moich prywatnych podróży się nie spotkałem – podsumowuje szef Agencji Turystycznej Bieszczady Adventure.

Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.