Reklama

Lifestyle

Łańcucka Storczykarnia zachwyca od 10 lat. 28 czerwca wstęp za 1 zł

Biznesistyl.pl
Dodano: 21.06.2018
39870_storc
Share
Udostępnij

Pod koniec czerwca minie dziesięć lat od otwarcia łańcuckiej Storczykarni, jedynego takiego miejsca w Polsce, w którym rośnie kilkaset odmian tych pięknych i kapryśnych kwiatów. Storczykarnia święciła triumfy za czasów Potockich – kwiaty podziwiał m.in. Ferdynand, król Rumunii; prezydent Ignacy Mościcki czy Jerzy, książę Kentu. Od 10 lat pokaźną kolekcją storczyków niezmiennie zachwycają się turyści, którzy przyjeżdżają to zobaczyć historyczne gatunki i oryginalne odmiany.

W Storczykarni zwiedzający mogą podziwiać zarówno współczesne krzyżówki storczyków, wyhodowane przez człowieka, storczyki botaniczne właściwe dla środowiska naturalnego, ukształtowane bez ingerencji człowieka, a także historyczne gatunki i odmiany roślin pochodzących z przedwojennej kolekcji Potockich oraz te, które wymienione zostały w słynnym opracowaniu pt. „Reichenbachia” z XIX wieku, przechowywanym w zbiorach Biblioteki Zamkowej w Łańcucie.

Historia łańcuckiej Storczykarni

Już w czasach Potockich okazy ze Storczykarni podziwiało wielu znakomitych gości – w 1923 r. Ferdynand, król Rumunii wraz z małżonką królową Marią, a cztery lata później Ignacy Mościcki, prezydent Polski. W 1937 r. zwiedzał ją Jerzy, książę Kentu, przebywający wraz z małżonką księżną Mariną z kilkudniową wizytą w Łańcucie.

Po II wojnie światowej Storczykarnię przejęło Państwowe Gospodarstwo Rolne, które do lat 80. XX w. kontynuowało uprawę storczyków. Później nowy właściciel szklarni przerwał ogrzewanie i opiekę nad Storczykarnią, która zaczęła szybko popadać w ruinę. Muzeum zakupiło resztkę z gatunków i odmian historycznej kolekcji storczyków. W kwietniu 1994 r. Muzeum przejęło kompletnie zdewastowaną Storczykarnię i rozpoczęło starania o przywrócenie jej dawnej świetności.

Dzięki projektowi „Rewitalizacja zabytkowych budynków Maneżu, Kasyna i Storczykarni” realizowanemu ze środków mechanizmu finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego było możliwe przywrócenie dawnego blasku obiektu, który wyposażono w nowoczesne urządzenia służące utrzymaniu optymalnych kierunków uprawy bardzo wymagającej grupy roślin.

W ramach projektu „Rewitalizacja zabytkowych budynków Maneżu, Kasyna i Storczykarni”, odrestaurowano także Maneż i budynek dawnego Kasyna Urzędniczego. Prace w pierwszym obiekcie zakończyły się w 2009 r. W Maneżu funkcjonuje Podkarpackie Centrum Dziedzictwa. Tu też m.in. znajdują się muzealne kasy, punkt informacji turystycznej i stoiska z pamiątkami.

W 2010 r. również dzięki dofinansowaniu ze środków EOG, w budynku dawnego Kasyna Urzędniczego, otwarto ekspozycję Działu Historii Miasta i Regionu, w tym ekspozycję 10. Pułku Strzelców Konnych. Na wystawie stałej zostały zgromadzone m.in. meble mieszczańskie z XIX w., stare fotografie Łańcuta, oryginalne wyposażenie zakładu fryzjerskiego, czy mundury żołnierskie, elementy wojskowego wyposażenia, medale oraz odznaczenia.

28 czerwca br. zwiedzanie wybranych ekspozycji za złotówkę

W związku z okrągłą rocznicą zakończenia prac rewitalizacyjnych w Storczykarni, w czwartek, 28 czerwca br. będzie można ją zwiedzić w promocyjnej cenie 1 zł od osoby. Tego dnia Muzeum zaprasza także do obejrzenia ekspozycji dawnego Kasyna Urzędniczego – każdy ze zwiedzających będzie mógł kupić bilet za złotówkę.

Dodatkowo o godz. 12:00 i 14:00 w cenie wejściówki do Kasyna, turyści będą mogli zwiedzić z przewodnikiem ekspozycję Działu Historii Miasta i Regionu oraz ekspozycję 10. Pułku Strzelców Konnych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy