Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Kossakowski o męskości, a Starnawski o eksploracji jaskiń na 10. PKP

A A A
Katarzyna Grzebyk

Dodano: 08-12-2018

Przemek Kossakowski. Fot. Dominik Matuła

Przemek Kossakowski. Fot. Dominik Matuła

GALERIA ZDJĘĆ
Fot. Dominik Matuła
Fot. Dominik Matuła
Fot. Dominik Matuła
Fot. Dominik Matuła
Fot. Dominik Matuła
Fot. Dominik Matuła
Fot. Dominik Matuła
Fot. Dominik Matuła
Fot. Dominik Matuła
Fot. Dominik Matuła
Fot. Dominik Matuła
Fot. Dominik Matuła
W G2A Arena w Jasionce trwa jubileuszowy 10. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy, który zgromadził znanych podróżników, odkrywców oraz pełną salę publiczności. O poszukiwaniu istoty męskości w dzikim plemieniu Dani oraz o oczyszczeniu, którego zaznał w amazońskiej dżungli mówił Przemek Kossakowski. Krzysztof Starnawski o eksploracji najgłębszych jaskiń na świece. Małgorzata Szumska o tajfunie, który zamienił pewien raj na ziemi w piekło.
 
W 2009 roku Bartek Piziak i Piotr Piech po raz pierwszy zorganizowali w Rzeszowie Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy. Odbył się w rzeszowskim Wojewódzkim Domu Kultury i już wtedy sala pękała w szwach. Publiczność dopisywała także w kolejnych edycjach, a wśród zaproszonych gości byli zarówno podróżnicy z pierwszych stron gazet, jak i blogerzy podróżniczy. PKP tak się rozrastał, że wymagał większej powierzchni. Odbywał się już w Filharmonii Podkarpackiej, zaś w tym roku po raz pierwszy zawitał do Centrum Wystawiennczo-Kongresowego G2A Arena  w Jasionce.
Reklama
 
W piątek wieczorem podróżniczymi opowieściami dzieli się m.in. Marcin Zaborowski, Małgorzata Szumska, Krzysztof Starnawski i Przemysław Kossakowski. Wcześniej została zainaugurowana Akademia Młodych Odkrywców - nowy, interdyscyplinarny projekt skierowany do dzieci i młodzieży z podkarpackich szkół. Jej celem jest zachęcenie młodych ludzi do aktywności fizycznej i intelektualnej poprzez przybliżanie zarówno Podkarpacia, Polski, jak i innych krajów świata, ich atrakcji turystycznych, ale także i problemów, z którymi borykają się w XXI wieku.
 
Popularny bloger podróżniczy, rzeszowianin Bartek Szaro (blog Paragon z podróży) opowiadał młodzieży o wędrówkach po Karpatach, Bartłomiej Machowski o skarbach polsko-słowackiego pogranicza, a Krzysztof Starnawski o eksploracji najgłębszych jaskiń na świecie.
 
Starnawski: eksplorując jaskinię, muszę być pionierem
 
O jaskiniach Krzysztof Starnawski opowiadał także podczas wieczornej prelekcji, która spotkała się z dużym zainteresowaniem widowni. Starnawski, ratownik TOPR i nurek ekstremalny, konstruktor sprzętu do głębokiego nurkowania jest Laureatem Kolosa 1999 w kategorii „Wyczyn Roku” oraz Kolosa 2016 w kategorii „Eksploracja jaskiń” za odkrycie najgłębszej jaskini świata – Hranickiej Propasti (404 m). Za to dokonanie został także uhonorowany nagrodą „Travelera” 2016 oraz znalazł się w ścisłej czołówce w plebiscycie „National Geographic Adventurer of the Year”. 
 
- Zawsze chcę być pionierem w tym, co robię. Gdybym był himalaistą, nie chodziłbym wyznaczonymi szlakami, tylko sam je wyznaczał. Tak samo jest z nurkowaniem. Jestem zwolennikiem prostych rozwiązań zarówno w życiu, jak i w nurkowaniu. Staram się wymyślać własne rozwiązania i konstruować sprzęt z prostych, dostępnych materiałów – mówił Starnawski. 
Reklama
 
 
Fot. Dominik Matuła
 
Jako dowód pokazał film z nurkowania w Egipcie, gdzie do konstrukcji kołowrotka użył… kija z hotelowego mopa.  Mówił też, że wszystko, czego nauczył się w nurkowaniu, nauczył się na własnych próbach i błędach, bo 20 lat temu w Polsce było zaledwie kilku nurków jaskiniowych. Niezwykle pomocne okazało się też szkolenie we Francji. Obecnie Polak jest rekordzistą świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym w wodach otwartych (Egipt, Morze Czerwone, 2011, 283 m) oraz w jaskini (Albania, Viroit, 2016).
 
Eksplorator, który swoimi doświadczeniami dzieli się na prelekcjach dla całym świecie przyznał, że wiele razy ryzykował, zdając się na własną intuicję. Nigdy jednak nie dążył do celu za wszelką cenę, bo jak mówił, najważniejsze jest, aby po wielogodzinnej dekompresji w podwodnym habitacie, wrócić całym na powierzchnię. Starnawski przyznał też, że jego nurkowanie jest bardziej profesjonalne dzięki firmie z Krosna, która zapewnia mu specjalne sondy oraz świetny skuter podwodny.
 
Kim jest prawdziwy mężczyzna, czyli Przemek Kossakowski z wizytą u plemienia Dani
 
Pierwszy dzień PKP zakończyła prelekcja Przemka Kossakowskiego pt. „Wtajemniczenie”. Kossakowski opowiadał o dwóch wyprawach realizowanych do jego telewizyjnego programu. Pierwszą z nich była podróż do plemienia Dani w Dolinie Baliem w Papui Nowej Gwinei.
 
- Podobno współcześnie mamy kryzys męskości. Narzekamy na anorektycznych mężczyzn ubranych w obcisłe spodnie i popijających latte. Jadąc do plemienia Dani chciałem przekonać się, kim jest w ich pojęciu prawdziwy mężczyzna. Co to oznacza być mężczyzną Dani, w plemieniu, które przez setki lat było odciętej od naszej cywilizacji – zaczął Przemek Kossakowski. 
Reklama
 
Podróżnik opowiadał o kotekach, czyli obowiązkowym ubraniu tamtejszych mężczyzn. Jest to wysuszona na słońcu wąska i długa tykwa zakładana na penisa. Jej koniec przymocowuje się cienkim sznurkiem do szyi. Koteka służy też do przechowywania drobiazgów. - Gdybyśmy ubierali się w kotekę, to pewnie nosilibyśmy w niej karty kredytowe i kluczyki do samochodu – śmiał się Kossakowski. 
 
Wojownicy Dani sami uprawiają rośliny, z których robią kotekę, a kobiety nawet nie mają prawa wejść do ogródka. Sami też wykonują kotekę i zakładają ją. Kossakowskiemu pomogli ją zrobić oraz… założyć. Podróżnik przyznał, że było to wydarzenie, które kompletnie pozbawiło go tożsamości. - Jeden z operatorów, chcąc mnie chyba zdenerwować, powiedział: „Przemek, opowiedz, jak się teraz czujesz”, a ja zacząłem mu beznamiętnie relacjonować, co robił wojownik Dani. Istotą męskości u Dani jest wojna. Muszą walczyć, a ponieważ Indonezyjczycy zabronili im prowadzenia wojen, organizują sobie tzw. ustawki, w których nikt nie ginie.
 
 
Fot. Dominik Matuła
 
Kossakowski stwierdził, że po wizycie u plemienia Dani ma wątpliwości, czy słusznie mówimy o kryzysie męskości, bo prawa, jakie rządzą w tym plemieniu są okrutne. Mężczyźni nie pozwalają kobietom jeść mięsa. Matki odgryzały nowonarodzonym dzieciom małego palca u ręki, a wdowy obcinały sobie palce po śmierci męża. Wśród Dani panował też kanibalizm. Praktyki te zostały zabronione przez Indonezyjczyków. Czy w męskości o to powinno chodzić?
 
Refleksyjna była jego opowieść o wizycie w Kolumbii i spotkaniu z tajemniczym Renato, który dał mu świętą dla jego społeczności roślinę - kokę, a potem pokierował do dżungli, na oczyszczenie duszy. Gdy Kossakowski powiedział mu, że taka substancja jest naszym kraju zabronionym narkotykiem, usłyszał od Renato wykład na temat tego, jak nasza cywilizacja wykorzystuje ich świętą roślinę kokę oraz tytoń. Dodaje do nich środki chemiczne, które są odurzającą i trującą substancją. Kossakowski przyznał, że rytuał oczyszczenia bardzo go zmienił nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. 
Reklama
 
- Po kilku dniach spędzonych samotnie, bez jedzenia, picia i w samotności w dżungli, trochę bardziej polubiłem siebie. Inni też zauważyli we mnie zmianę – mówił.
 
PKP inspiruje: słuchacze stają się gośćmi i opowiadają o swoich podróżach
 
W sobotę i niedzielę na PKP wystąpią m.in. Leszek Cichy, Miłka Raulin, Jakub Rybicki, Tomasz Michniewicz oraz Ola i Karol Lewandowscy. Publiczność zabiorą m.in. na K2 zimą, Koronę Ziemi, Nową Kaledonię oraz busem na Alaskę i do Kanady.
 
Tym, co szczególne jest ważne dla organizatorów Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego, to fakt, że mocno zainspirował do podróży i odkrywania świata niektórych słuchaczy zgromadzonych w ciągu tych lat na salach. Bartek Piziak przyznaje, że niektórzy ze słuchaczy w następnych latach bywali gośćmi Kalejdoskopu i na scenie opowiadali o swoich odkryciach.
 
Organizatorzy mają nadzieję, że stanie się to tradycją PKP. W piątek wieczorem zapowiedzieli, że w sobotę rozlosują wśród publiczności nagrody, a wśród nich będzie voucher o wartości 3 tys. zł na bilet lotniczy. Piotr Piech zaproponował, aby osoba, która wygra ten voucher i wyjedzie w dowolne miejsce na świecie, opowiedziała o tym na scenie podczas przyszłorocznej, 11 edycji. 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.