Reklama

Lifestyle

Wiosenny weekend w kolbuszowskim skansenie za półdarmo

Opracowanie Natalia Chrapek
Dodano: 15.03.2019
Imagine Design Group
Share
Udostępnij
W Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej można już poczuć wiosnę. Na drzewach i krzewach pojawiają się pierwsze pąki, a zabytkowe domy oświetlane przez słońce, prezentują się niezwykle ciekawie. W najbliższy weekend od 15 do 17 marca  muzealnicy zapraszają na wiosenny spacer po malowniczej, dawnej wsi, niemal za półdarmo.
 
Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej po raz kolejny włącza się w ogólnopolską akcję „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, która jest organizowana przez Polską Organizację Turystyczną.  Od 15 do 17 marca, goście odwiedzający skansen będą mogli kupić bilety w promocyjnych cenach. Indywidualny kosztuje 3,50 zł, a rodzinny 11 zł. Korzystając z obniżki cen, można wybrać się na spacer po urokliwej wsi z przełomu XIX i XX wieku. Wszystko po to, by poznać kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków zamieszkujących niegdyś teren północnej części obecnego województwa podkarpackiego.
 
 
Fot. Archiwum Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
 
Wędrówka po skansenie położonym z dala od miejskiego zgiełku, pozwala zobaczyć świat, którego już nie ma. Na niemal 30 hektarach znajduje się  ponad 80 obiektów dużej i małej architektury drewnianej. Są wśród nich chałupy, zabudowy inwentarskie (stajnie, obory, chlewy, kurniki, stodoły), spichlerze, a także budynki przemysłów wiejskich: młyn wodny, wiatraki, kuźnie, olejarnia i garncarnia. Przechadzając się po Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej można też spotkać budynek szkoły, karczmy i remizy strażackiej, a także okazały kościół pw. św. Marka Ewangelisty. Do najstarszych obiektów należą tutaj m.in. spichlerz dworski z Bidzin z 1784 roku, chałupa z Markowej pamiętająca czasy XVIII wieku  oraz kościół z Mielca-Rzochowa powstały w 1843 roku. 
 
Budynki przedstawione zostały w ich naturalnym środowisku. Poszczególne obiekty zestawione są w zagrody według układu siedliska, gdzie powstały. Same zagrody odtwarzają układy przestrzenne tradycyjnej zabudowy wsi. W skansenie można zobaczyć naturalny pejzaż  przydomowych ogródków, sadów i pasiek oraz pól uprawnych, łąk, pastwisk i stawów, otoczonych nadrzeczną zielenią i lasem. Dopełnieniem ekspozycji już wkrótce będzie osada leśna oraz zabudowania dworskie. Kiedy sektor leśny zostanie ukończony, skansen kolbuszowski jako jedyny w kraju, będzie prezentował bogatą kulturę leśnictwa w obszarach zamieszkanych przez Lasowiaków – jedynej grupy etnograficznej w Polsce, która wzięła swą nazwę od lasu. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy