Reklama

Lifestyle

Laserowa korekcja wzroku? To coś dla Ciebie!

Materiał Partnera
Dodano: 02.03.2021
52819_oko-laserowa-korekcja-wzroku-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Każdy z nas chciałby dobrze widzieć. I to najlepiej bez okularów lub soczewek, z których korzysta dziś coraz więcej osób. Po prostu: zdrowe oczy; obraz ostry od razu po przebudzeniu, a nie dopiero wtedy, gdy znajdziemy i założymy na nos oprawki. Czy coś takiego jest w ogóle możliwe, jeśli mam wadę widzenia? Tak – dzięki laserowej korekcji wzroku!

Czym jest laserowa korekcja wzroku?

Czy słyszałeś kiedyś o chirurgii refrakcyjnej? Terminem tym określamy różne metody pozwalające na odzyskanie ostrego obrazu u osób z wadami widzenia. Należą do nich m.in.: laserowa korekcja wzroku, refrakcyjna wymiana soczewki i wszczepienie soczewek fakijnych. Dziś zajmiemy się tą pierwszą, która jest jednocześnie jedną z najbardziej popularnych na całym świecie. Na czym polega laserowa korekcja wzroku? Jej zasada opiera się na dokładnym wyprofilowaniu rogówki pacjenta, dzięki czemu można „naprawić” kąt padania promieni światła na siatkówkę (zaburzony przez wadę wzroku). Współczesne metody laserowej korekcji wzroku pozwalają na korekcję:
  • do -12 dioptrii krótkowzroczności;
  • do +6 dioptrii nadwzroczności;
  • do 6 dioptrii astygmatyzmu.

Jak wygląda taki zabieg?

Laserowa korekcja wzroku nie jest trudną, skomplikowaną procedurą. Przeprowadza się ją tak, aby była skuteczna – a jednocześnie bardzo komfortowa dla pacjenta. Do jej największych zaletą należą:
  • krótki czas trwania – procedura trwa tylko kilkanaście minut;
  • wysoki poziom bezpieczeństwa – dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii współczesne zabiegi laserowe są bardzo bezpieczne. Ponadto, możliwe jest osiągnięcie znacznie większej precyzji, niż w przypadku ludzkiej ręki uzbrojonej tylko w podstawowe narzędzia;
  • opcja wykonania w warunkach ambulatoryjnych – po laserowej korekcji wzroku nie trzeba pozostawać w szpitalu czy klinice – w tym samym dniu można wrócić do domu;
  • uwolnienie od okularów i przywrócenie ostrego widzenia – laserowa korekcja pozwala na usunięcie wady. Widziane własnymi oczami (a nie zza okularów) życie jest ciekawsze!
Z zabiegu skorzystasz m.in. w Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, posiadającym swoje placówki w Warszawie i Krakowie.

Różne metody laserowej korekcji wzroku

Laserową korekcję wzroku można wykonać na kilka sposobów. Istota procedury się nie zmienia – chodzi tylko o nieco inne techniki przeprowadzenia zabiegu. Wyróżniamy m.in.:

o Metody powierzchowne – w których najpierw usuwa się nabłonek rogówki (tzw. abrazja), a potem profiluje jej powierzchnię. Szczególnie polecane osobom aktywnym i narażonym na urazy okolicy oka (np. ochroniarze, strażacy, sportowcy).
o Metody głębokie (płatkowe) – w których zamiast abrazji odchyla się fragment rogówki – tzw. płatek – co pozwala uzyskać dostęp do jej niżej położonych warstw. Korygują nawet bardzo duże wady widzenia.
o Metodę ReLEx® SMILE – w której odpreparowuje się mikrosoczewkę, tzw. lentikulę. Jest stosowana do korekcji krótkowzroczności i astygmatyzmu.
 
Więcej na temat różnych technik laserowej korekcji wzroku i różnic pomiędzy nimi przeczytasz na stronie https://vidiummedica.pl/czym-rozni-sie-metoda-femtolasik-od-metody-relex-smile/.

Przeciwwskazania do zabiegu

Dużą zaletą laserowej korekcji wzroku jest też stosunkowo krótka lista przeciwwskazań do zabiegu. Co może przeszkodzić nam w skorzystaniu z tej formy leczenia?
  • Nieustabilizowana wada wzroku (zobacz tutaj: https://vidiummedica.pl/wiek-a-laserowa-korekcja-wzroku/);
  • ciąża i okres karmienia piersią;
  • ciężki stan ogólny;
  • patologiczne zmiany na rogówce i niektóre choroby oczu (np. jaskra);
  • silne alergie i schorzenia autoimmunologiczne;
  • znaczny niedobór wydzielania łez;
  • skłonność do tworzenia się bliznowców.
Warto pamiętać, że nawet jeśli z jakiegoś powodu nie kwalifikujemy się do laserowej korekcji wzroku, nic straconego – świetną alternatywą może okazać się refrakcyjna wymiana soczewki lub zabieg wszczepienia soczewek fakijnych.

Rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wzroku

Bezpośrednio po zabiegu widziany przez nas obraz będzie nieco zamglony, mogą też występować objawy takie jak nadwrażliwość na światło, wahania ostrości widzenia czy zwiększone łzawienie. Jednak bez obaw! Jest to zupełnie normalne – oczy po przeprowadzonej korekcji zawsze potrzebują trochę czasu żeby wrócić do formy, a przy okazji nauczyć się korzystać ze swoich nowych możliwości.

Niebawem wzrok w pełni się stabilizuje, a my możemy cieszyć się znakomitymi efektami zabiegu. Aby przyspieszyć proces rekonwalescencji warto zastosować się do przedstawionych tu zasad: https://vidiummedica.pl/laserowa-korekcja-wzroku/rekonwalescencja-zabiegu-laserowej-korekcji/. Do najważniejszych zaliczamy:
  • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego w pierwszych tygodniach po zabiegu;
  • stosowanie okularów ochronnych podczas kąpieli w basenie;
  • unikanie kontaktu z osobami chorymi na choroby zakaźne;
  • w pierwszych tygodniach zrezygnowanie z opalania, a także stosowanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV podczas wychodzenia na zewnątrz;
  • unikanie tarcia oczu i zabrudzenia ich;
  • przyjście na wizyty kontrolne i stosowanie się do zaleceń okulisty.
Po więcej informacji na temat laserowej korekcji wzroku serdecznie zapraszamy na stronę
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy