Reklama

Lifestyle

W Świlczy powstanie szpital uniwersytecki. Może już za 5 lat

Alina Bosak
Dodano: 14.05.2021
53760_czarnek_1
Share
Udostępnij
Dwóch ministrów – zdrowia oraz edukacji i szkolnictwa wyższego – potwierdziło w piątek, 14 maja, podpisami złożonymi w Rzeszowie gotowość rządu do finansowego wsparcia budowy szpitala uniwersyteckiego. Złożyć mają się na niego oddziały Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie oraz zupełnie nowy kompleks, który zostanie wybudowany w Świlczy, gdzie prowadzone będą badania i leczenie chorób onkologicznych najnowocześniejszymi terapiami. Za 10 lat cała onkologia z ul. Szopena ma się przenieść właśnie tam.
 
W piątek w budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego podpisana została deklaracja dotycząca współpracy przy budowie szpitala uniwersyteckiego. Swoje podpisy pod deklaracją złożyli: minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek, minister zdrowia Adam Niedzielski, wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek. 

Rektor podkreślił, że deklaracja ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju ośrodka medycznego w Rzeszowie i mieszkańców Podkarpacia: – Rozpoczyna bowiem drogę do budowy szpitala uniwersyteckiego, który będzie przeznaczony dla badań i dydaktyki, ale także dla leczenia najtrudniejszych przypadków w chorobach onkologicznych – podkreślił rektor, dziękując wójtowi Świlczy Adamowi Dziedzicowi za wskazania miejsca, gdzie inwestycja, jakiej dawno nie było na Podkarpaciu, ma szansę być zrealizowana. – Wiedzie do tego daleka droga, ale wierzymy, że za kilka lat zaprosimy państwa na otwarcie ważnej dla rozwoju podkarpackiej medycyny, nauki i społeczności inwestycji. Deklaracja gwarantuje wsparcie – dodał prof. Czopek, przypominając, że Uniwersytet Rzeszowski obchodzi 20-lecie istnienia. – To dobra okazja, by zaakcentować, że w nowe dwudziestolecie wkraczamy z zupełnie nowym obliczem. 
 
Szpital uniwersytecki jest konieczny dla rozwoju Kolegium Nauk Medycznych UR. Utworzony pięć lat temu kierunek lekarski w tym roku będzie mieć pierwszych absolwentów – blisko 100 nowych lekarzy. W ich kształceniu korzystano z dotychczasowej bazy szpitalnej w mieście, ale cały czas podkreślano potrzebę utworzenia nowego szpitala uniwersyteckiego. W listopadzie 2016 roku w ramach podpisano porozumienie stron na rzecz rozwoju kształcenia i rozwoju systemu ochrony zdrowia między samorządem a uczelnią. Województwo Podkarpackie chciało Uniwersytetowi przekazać na własność Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1, uczelnia jednak obawiała się, że nie poza koniecznymi inwestycjami, czeka ją jeszcze spłacanie długów placówki. Władze uczelni odmówiły przyjęcia placówki. Teraz sytuacja jest inna – wraz z obiektami szpitalnymi przy ul. Szopena i Rycerskiej (samorząd obiecał pomoc w dokończeniu wszystkich rozpoczętych do tej pory inwestycji) ma obiecane środki na budowę nowoczesnego szpitala w Świlczy koło Rzeszowa, obok węzłów autostrady i drogi krajowej S19. O środki na ten cel z Krajowego Planu Odbudowy zabiega w rządzie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i marszałek podkarpacki Władysław Ortyl. Ministrowie Niedzielski i Czarnek swoimi podpisami gwarantują, że inwestycję będą popierać. 
 
– Rozwój kierunku lekarskiego jest w interesie państwa polskiego. Potrzebujemy kilkudziesięciu tysięcy nowych lekarzy. Aby kierunek lekarski i Collegium Medicum UR rozwijały się, potrzebna jest budowa szpitala uniwersyteckiego na bazie Szpitala Wojewódzkiego nr 1, który będzie reorganizowany, ale też rozbudowany o tę nową placówkę wyspecjalizowaną w leczeniu chorób onkologicznych   – stwierdził minister Czarnek. – Po wielu godzinach rozmów z dr Ewą Leniart, z którą współpracuję już od 5 lat, wcześniej jako wojewoda lubelski, a teraz jako minister edukacji i nauki, jestem absolutnie przekonany o tym, że wyłożenie środków finansowych, niemałych, ale potrzebnych do rozpoczęcia prac dokumentacyjnych, aby wejść w proces budowy szpitala, jest konieczne. I to dziś tutaj w Rzeszowie deklaruję. 
 
 
Fot. Michał Święcicki/Archiwum UR
 
Minister zdrowia Adam Niedzielski dodał, że  projekt jest ważny, bo pandemia nauczyła rządzących, że zapotrzebowanie na kadry lekarskie musi stać się nie tylko deklaratywnym, ale rzeczywistym priorytetem państwa. – Budowa własnej infrastruktury klinicznej sprawia, że ośrodek rzeszowski na trwałe wpisuje się w tą mapę akademicką świata medycznego. Mam nadzieję, że – kiedy spotkamy się za 5 lat – ta baza będzie w pełni funkcjonalna.
 
Deklaracji o 5-letnim czasie oczekiwania na szpital w Świlczy rektor uniwersytetu nie chciał potwierdzić, zaznaczając, że to dopiero początek inwestycji. Uniwersytet nakreślił jej wstępny projekt, a praca nad całą dokumentacją, dokładnymi szacunkami kosztów dopiero teraz się może się zacząć.
 
Zamierzamy zrestrukturyzować Szpital nr 1 oraz rozbudować głównie część onkologiczną. Będziemy się w niej zajmować wszelkimi sprawami związanymi z onkologią, od radio- i chemioterapii, przez chirurgię onkologicznej, ginekologię onkologiczną, po utworzenie oddziału neurologii onkologicznej. Onkologii będą dedykowane nowe budynki w pierwszej części szpitala uniwersyteckiego, która powstanie w Świlczy. Ma tam też powstać ma też centrum medycyny spersonalizowanej, które będzie zabezpieczało część onkologiczną pod względem laboratoryjnym, obrazowania, badań molekularnych, genetycznych. Docelowo część onkologiczna z ul. Szopena zostanie przeniesiona do Świlczy. W ciągu najbliższych dziesięciu lat – tłumaczył na konferencji prof. Artur Mazur, prorektor Kolegium Nauk Medycznych UR. 
 
Zdaniem wojewody Ewy Leniart to historyczny moment dla Podkarpacia i Rzeszowa. – Dzięki decyzji rządu, którego wsparcie potwierdza obecność dwóch ministrów, przystępujemy do realizacji wielkiego projektu. W ten sposób wpływamy na poziom bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu i mamy szansę na zbudowanie pozycji Rzeszowa jako liczącego się ośrodka badawczego – podkreśliła.
 
Fot. Michał Święcicki/archiwum UR
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy