Reklama

Lifestyle

Spieszmy się ratować kobiety! Akcja dębickich “Amazonek”

Anna Olech
Dodano: 13.08.2013
6597_4947_amazonki-ksiazka
Share
Udostępnij
Trwa wielka kampania reklamowa „Dębica Dębiczankom”, której współorganizatorkami są dębickie amazonki. Do października na ulicach miasta, telebimach, w lokalnej prasie oraz na słupach ogłoszeniowych będą pojawiały się informacje zachęcające dębiczanki do badań profilaktycznych. – To prawdziwa walka o życie kobiet, które już chorują na raka piersi, ale jeszcze o tym nie wiedzą – mówi Marzena Mordarska-Czuchra ze Stowarzyszenia „Amazonka”, inicjatorka akcji. 
 
Dębickie amazonki kilka miesięcy temu wydały poruszającą książkę „Nieustraszone”, w której opowiedziały o swoich zmaganiach z chorobą. Po jej publikacji zgłosiło się już dwie kobiety, które poszły się badać i okazało się, że chorują na raka piersi. – Wiemy też o kolejnej pani, która jest w trakcie badań diagnostycznych, ponieważ lekarze znaleźli guza w jej piersi i podejrzewają, że może być groźny – mówi Marzena Mordarska-Czuchra z redakcji Informacji Dębickich, która również jest amazonką. – Pierwszego sierpnia wystartowaliśmy z nową akcją Dębica Dębiczankom. Chcemy dotrzeć do jak największej ilości kobiet w Dębicy i powiecie dębickim, i przekonać je aby się badały. To jest walką o życie pań, które już chorują ale o tym nie wiedzą. Rak piersi przez długie lata może nie dawać żadnych objawów. Czasem kobiety bojąc się odwlekają badania i żyją w pozornym spokoju. To ryzykowne postępowanie, które może mieć fatalne skutki.  
 
W jej ramach zostanie przeprowadzona kampania informacyjna na billboardów, telebimach oraz w lokalnych gazetach. Wykorzystane w niej będą zdjęcia kobiet, bohaterek książki „Nieustraszone”, które namawiać będą kobiety na badania. – Projekt rozpoczęłyśmy pierwszego sierpnia a zakończymy w październiku – mówi Grażyna Guzik, szefowa Dębickiego Stowarzyszenia Amazonka. – Październik to tradycyjnie miesiąc walki z rakiem piersi. Zakładamy, że to kilkumiesięczne „namawianie” kobiet na badania skłoni je do badań właśnie w październiku, a być może też wcześniej. I może komuś ocali życie.
 
Według szacunków w Polsce rocznie na raka piersi zapada około 14 000 kobiet, w Polsce jest około 400 powiatów, więc statystycznie rzecz ujmując w powiecie dębickim, co roku na raka piersi zachoruje 35 pań. – Część z nich umrze, ponieważ choroba zostanie wykryta u nich zbyt późno. Ale nie muszą – wierzy Marzena Mordarska-Czuchra. –  To dla nich jest akcja „Dębica Dębiczankom”.
 
Wszystkich, którzy chcą wesprzeć projekt proszeni są o kontakt – Marzena Mordarska- Czuchra, tel. 602 42 68 72; nr konta bankowego Dębickiego Stowarzyszenia Amazonka 93 8642 1139 2013 3928 5755 0001.
 

„Nieustraszone. Historie Dębickich Amazonek walczących z rakiem piersi”
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy