Reklama

Poznaj region

Lasowiacy, Rzeszowiacy i Pogórzanie. Zioła w muzeum

Aneta Gieroń
Dodano: 06.09.2022
66561_ziola
Share
Udostępnij
W czwartek, 8 września o godz. 12.00 w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie promocja książki dr Lidii Marii Czyż i Sylwii Tulik – „Zielarstwo na terenie Podkarpacia według prac Franciszka Kotuli”.  Publikacja powstała w przededniu 120. rocznicy urodzin wybitnego regionalisty, etnografa i muzealnika z Rzeszowa, który przez kilka dekad dokumentował historię naszego regionu. Na podstawie materiałów zgromadzonych przez Franciszka Kotulę  na obozach badawczych w latach 60. i 70. XX wieku powstało świetne opracowanie o ziołach używanych przez Lasowiaków, Rzeszowiaków i Pogórzan. Książkę wydało Muzeum Okręgowego w Rzeszowie dzięki dofinasowaniu Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego. 
 
Mało kto wie, że w zbiorach rzeszowskiego muzeum jest wspaniała dokumentacja badań terenowych,  jakie w latach 60. i 70 XX wieku organizował na Podkarpaciu Franciszek Kotula. Przez kilkanaście lat  30-osobowa grupa studentów, pracowników muzealnych i naukowców z Poznania, Wrocławia i Warszawy chciała jeździć na obozy docenta Kotuli.  Dla nich kultura, tradycje przekazywane ustnie przez żyjących mieszkańców: Rzeszowiaków, Lasowiaków i Pogórzan, to były rewelacje. W tym czasie zgromadzili ponad 170 teczek wypełnionych wspaniałym materiałem badawczym, a spora część tej dokumentacji dotyczy zielarstwa. Na podstawie tych zapisków powstała książka Lidii Marii Czyż i Sylwii Tulik.
 
W książce znalazły się  autentyczne wypowiedzi ludzi, z którymi rozmawiali badacze. Każde zioło, które pojawia się w opracowaniu, jest wymienione przez mieszkańca podkarpackiej wsi, a to uzupełniono naukowymi opisami, fotografiami i reprodukcjami rycin oraz obrazów.
 
Autorki analizują ponad 100 ziół udokumentowanych przez badaczy obozów Franciszka Kotuli podczas rozmów z Lasowiakami, Rzeszowianami i Pogórzanami. Imponujące bogactwo wiedzy przyrodniczej, jak na prostych mieszkańców wsi. Co ciekawe, przytoczone wypowiedzi pochodzą od mieszkańców w bardzo różnym wieku, z bardzo różnych miejscowości. W materiałach znalazły się opisy nie tylko najstarszych mieszkańców wsi, ale wiele jest też zapisków z rozmów z osobami młodymi, a nawet dziećmi.
 
Bogato ilustrowana i licząca 270 stron publikacja dostępna będzie w sprzedaży w sklepiku muzealnym od 8 września.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy