Reklama
Reklama

Podkarpacka konferencja na temat osteoporozy

A A A
Alina Bosak

Dodano: 20-11-2015

od lewej: prof.  Marek Tałałaj, prof. Wojciech Pluskiewicz, lek. med. Tadeusz Mazurek. Fot. Tadeusz Poźniak

od lewej: prof. Marek Tałałaj, prof. Wojciech Pluskiewicz, lek. med. Tadeusz Mazurek. Fot. Tadeusz Poźniak

GALERIA ZDJĘĆ
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Podczas dwudniowej I Podkarpackiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Osteoporoza – zdążyć przed złamaniem, która rozpoczęła się w piątek w Rzeszowie, lekarze specjaliści dzielili się wiedzą, jak leczyć i zapobiegać destrukcji kości. Dotyka ona coraz większą liczbę pacjentów i zaliczana jest już do chorób cywilizacyjnych.  
 
- Problem osteoporozy narasta. To  choroba związana z wiekiem, a cała populacja ludzka żyje coraz dłużej. Ilość złamań i zagrożenie osteoporozą będzie zwiększać się wraz z przedłużeniem życia ludzkiego – uprzedzał prof. dr hab. n. med. Roman Lorenc, który w piątek w rzeszowskim Hotel Bristol Tradition&Luxury wygłosił pierwszy wykład na konferencji „Osteoporoza zdążyć przed złamaniem”. -  Liczba osób ze złamaniami wynosi w Polsce ok. 2 mln. Rocznie przybywa ich 150 tys. Każde złamanie sygnalizuje obniżenie odporności masy kostnej i każde jest potencjalnym czynnikiem ryzyka dotyczącym następnych złamań. Problem polega na tym, że złamanie, które wystąpi, nie jest leczone. Pacjent trafia do ortopedy, który zajmuje się złamaniem. Ale już dotarcie do lekarza, który podejmie później leczenie farmakologiczne jest problemem. Dlatego konieczne jest zwiększenie świadomości pacjentów. Badania pokazują, że 80 proc. pacjentów wie, co to jest osteoporoza, a jednocześnie spośród pacjentów z osteoporozą, 73 proc. uważa, że na taką chorobę nie cierpi.
Reklama
 
Jak podkreślał prof. Lorenc, trzeba leczyć nie tylko tych pacjentów, którzy już złamali kość, ale również osoby, które jeszcze nie mają złamań, ale chorują na osteoporozę. Rodzą się przy tym problemy diagnostyczne, ponieważ niełatwo jest precyzyjnie określić, w którym momencie należy podjąć leczenie. Na chorobę bardziej narażone są kobiety ze względu na drobniejszą budowę, ale osteoporoza dotyka również mężczyzn. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania poza płcią  jest również wiek, brak sportu, unieruchomienie („jak człowiek się nie rusza, to kościec dostaje sygnał, że nie musi dźwigać zbyt wiele”) i genetyka (złamanie szyjki udowej u rodziców może oznaczać, że problem dotknie także ich dzieci).  
 
- Określenie progu terapeutycznego - tego, kogo należy leczyć – jest kluczowe. Ważna jest przy tym świadomość pacjenta, który musi systematycznie brać leki przez dłuższy czas. Leczymy w osteoporozie 20 proc. potencjalnych pacjentów, a  80 proc. pacjentów jest nie leczona - mówił prof. Lorenc. - Moja myśl jest taka: zapobiegnijmy pierwszemu złamaniu, a jeśli już jest, miejmy świadomość, że w ciągu roku może być następne, więc postarajmy się mu zapobiec.
 
Trudności diagnostyczne podkreślał również w wykładzie „Upadki i złamania” prof. dr hab. n. med. Wojciech Pluskiewicz. Zwracał on uwagę na to, że z tego względu trzeba skupić się również na tym, jak złamania uniknąć. Mówił, jak diagnozować pacjenta i prowadzić wywiad medyczny, by zapobiegać upadkom, zwracając uwagę, jak wiele czynników może je spowodować, szczególnie u osób starszych. - Złamanie osteoporotyczne powstaje w wyniku niewielkiego urazu, ale także bez urazu. Zdarza się, że pacjentka leży w łóżku i budzi się ze złamaniem szyjki udowej. Kiedy w wywiadzie pacjent przyznaje, że w ciągu ostatniego roku zdarzyły mu się 3 upadki, to ryzyko wystąpienia u niego złamania w najbliższej przyszłości jest duże - mówił prof. Pluskiewicz.  
Reklama
 
 
Z wiekiem pojawia się coraz więcej zaburzeń w działaniu organizmu, które sprzyjają rozwojowi osteoporozy. - Niemal wszyscy pacjenci, którzy kończą 65-70 rok życia mają przewlekłą chorobę nerek - zwracał uwagę prof. dr hab. n. med. Marek Tałałaj w wykładzie pt. „Zaburzenia metabolizmu kostnego w pacjentów z przewlekłą chorobą nerek”. Prof. Tałałaj, pełniący funkcję przewodniczącego Komitetu Naukowego podkarpackiej konferencji nt. osteoporozy, szczegółowo wyjaśniał, jak zaburzona praca nerek powoduje, że w organizmie wzrasta stężenie fosforanów, prowadzące do obniżenia poziomu wapnia oraz, dlaczego upośledzenie funkcji nerek prowadzi do niedoboru witaminy D, a konsekwencji dochodzi do niszczenia szkieletu.
 
Profesor tłumaczył też, jak należy dawkować choremu wapń i witaminę D3, by nie osiągnąć skutku odwrotnego od zamierzonego - adynamicznej choroby kości. Poruszył również temat odpowiedniej diety osoby cierpiącej na przewlekłą chorobę nerek. Nie powinna ona bowiem zawierać zbyt dużych dawek fosforanów. Tymczasem występują one w znacznej ilości w produktach uważanych za bardzo zdrowe. Tak jest np. z płatkami owsianymi (lepiej jeść kukurydziane), kaszą gryczaną, chlebem chrupkim, białą fasolą, czy serem żółtym (który ma dużo wapnia, ale i dużo fosforanów oraz dużo tłuszczu). 
 
Zdjęcie gipsu to początek
 
Tematem właściwego postępowania z pacjentem po złamaniu poświęcony został sobotni wykład prof. dr hab. n. med. Edwarda Czerwińskiego. 
 
– Jest bardzo ważne, aby taki pacjent trafił potem na dalsze leczenie – podkreśla lek. med. Tadeusz Mazurek z Centrum Medycznego Medicor. - Wielu pacjentów uważa, że wystarczy ściągnąć gips i będą zdrowi. Osteoporoza nie boli, więc nie podejmują dalszego leczenia. Tymczasem osteoporoza jest finalnym procesem zmian związanych z niedoborem witaminy D3 i wapnia. Wiadomo, że ok. 85 proc. społeczeństwa ma niedobór witaminy D3. Na osteoporozę pracujemy całe lata. Najpierw dochodzi do odwapnienia kości, a potem do ich destrukcji i jest to proces nieodwracalny. Wprawdzie przy nowych lekach mówi się, że częściowo odwracalny (o około 15 proc.), ale wymaga wieloletniego stosowania lekarstw. Najlepiej zatem zapobiegać. w mediach mamy wielki boom na witaminę D3. Wszyscy radzą, ze trzeba ją zażywać, ale pamiętajmy, że witamina witaminie nierówna. Najlepiej więc zdać się na lekarzy, którzy wiedzą, który preparat zapisać, by dostarczyć organizmowi rzeczywiście potrzebną ilość witaminy. W dodatku witamina D3 na receptę kosztuje 2 zł, a inna, o niepewnej zawartości witaminy, za to dobrze rozreklamowana – 30 zł. Dlatego ważna jest nie tylko świadomość pacjentów, ale i rola lekarza rodzinnego w leczeniu osteoporozy.  
Reklama
           
O tym, jakie efekty osiąga się w leczeniu osteoporozy mówili lekarze z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

- Leczenie jest długotrwałe i skomplikowane. Często mamy do czynienia z pacjentem, który nie jest w stanie spełnić warunków podawania leków lub przerywa to leczenie z różnych względów – przyznawał dr n. med. Andrzej Wadowski, omawiając terapie prowadzone z użyciem różnych lekarstw. 
 
Rozwój nauki i medycyny na Podkarpaciu
 
Lekarze zgromadzeni na konferencji omawiali skuteczność różnych metod leczenia oraz profilaktyki i zajmowali się problemem osteoporozy pojawiającej się w przebiegu wielu innych chorób przewlekłych, m.in. nowotworowych. 
 
- Podkarpacką konferencję na temat osteoporozy zorganizowaliśmy z myślą o tym, że będzie ona cykliczna. Ta idea wkomponowuje się w rozwój nauki i medycyny na Podkarpaciu i zbiega z ważnym wydarzeniem - otwarciem kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim - podkreśla lek. med. Tadeusz Mazurek. - To pierwsze spotkanie ma charakter szkoleniowo-naukowy i dedykowane jest zarówno lekarzom rodzinnym, jak i lekarzom specjalistom. Dlatego wykłady są różnorakie - bardziej akademickie, ogólne i mocno specjalistyczne.
Tematyka jest dla lekarzy interesująca, tym bardziej, że podobne konferencje w regionie się nie odbywają. Wprawdzie odbywa się konferencja dotycząca osteoporozy w Krakowie, ale kierowana jest głównie do ortopedów. Dlatego myślimy, że ta konferencja przyjmie się na gruncie rzeszowskim, a duch naukowy, który narodził się wraz z wydziałem lekarskim, jak i proponowane przez nas wydarzenia, będzie się w naszym regionie rozwijał.
Reklama
 
I Podkarpacką Konferencję Naukowo-Szkoleniową „Osteoporoza – zdążyć przed złamaniem” zorganizowali: Centrum Medycznego Medicor, Grupa Luxmed i Grupa Sagier. Wśród współorganizatorów znaleźli się: Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Klinika Reumatologii  KSW nr2 w Rzeszowie, Polskie Towarzystwo Reumatologiczne Oddział Podkarpacki oraz Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Podkarpackie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Rzeszowa.

 

Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.