Reklama

Lifestyle

Na zęby trzeba patrzeć z perspektywy całego organizmu

Rozmowa z dr. n. med. Michałem Paulo, właścicielem Smile Core Clinic w Rzeszowie
Dodano: 19.01.2018
37321_michal
Share
Udostępnij
Czego powinien spodziewać się pacjent po wizycie u lekarza dentysty? Kiedy może mieć pewność, że ma do czynienia z lekarzem, który mu pomoże, a nie tylko zaleczy ubytek w zębie?
 
W prywatnym gabinecie dentystycznym powinniśmy wymagać od lekarza pełnego skupienia i poświęcenia czasu. Rolą lekarza jest tak zaplanować wizytę i procedury, żeby miał czas na rozmowę z pacjentem. Najpierw powinien porozmawiać o ogólnym stanie zdrowia i samopoczuciu, wyjaśnić wątpliwości pacjenta oraz odpowiedzieć na jego pytania. Dopiero po takiej rozmowie może zająć się konkretnym problemem, z jakim trafił do niego pacjent, i ułożyć plan leczenia. Wiele procedur dentystycznych jest czasochłonnych, więc jeśli dentysta zakłada wypełnienie w 30 minut, to nie oczekujmy, że będzie to dobrze zrobione wypełnienie, a brak holistycznej diagnostyki uniemożliwia prawidłowe wykonanie pracy protetycznej. Lekarz dentysta, który jest profesjonalistą, powinien zwrócić uwagę także na to, czy pacjent ma jakieś zaburzenia w obrębie mięśni oraz stawów skroniowo-żuchwowych, czy zaciska zęby na tle emocjonalnym, czy pije wodę, która ma wpływ na układ nerwowy i mięśniowy; czy codziennie nitkuje zęby, jakiej szczoteczki używa itp. Ważne jest to, żeby pacjent nie płacił za czas spędzony w gabinecie, ale za usługę wysokiej jakości.

Stomatologia rozwija się bardzo szybko, zarówno w kierunku cyfrowym, jak i ogólnomedycznym, dlatego lekarz dentysta musi podążać za tymi zmianami w obu tych kierunkach. Ważne jest stosowanie fotografii i cyfrowego planowania uśmiechu, ale również zakładanie koferdamu do każdego zabiegu czy przeprowadzenie szczegółowego wywiadu medycznego. Jeśli lekarz dentysta nie potrafi rozwiązać problemu pacjenta, powinien wiedzieć, gdzie go skierować.

Czy na konkurencyjność gabinetów stomatologicznych ma wpływ coraz większa świadomość pacjentów, którzy wymagają, by ich problem rozwiązać najlepszymi, najbardziej skutecznymi metodami?

Pacjenci przede wszystkim powinni sobie uświadomić, że dentysta jest lekarzem, który powinien oferować wysoki poziom leczenia. Ponieważ stomatologia w Polsce jest w większości prywatna, pacjenci, którzy płacą za usługę, są wymagający i jest to słuszne podejście z ich strony. Muszą jednak pamiętać, że oprócz fachowej usługi otrzymują coś, co jest niewymierne w pieniądzach: walkę o zdrowie. Stan zdrowia zębów to objaw wielu chorób, więc w Smile Core Clinic leczymy pacjentów, a nie zęby i diagnozujemy nie tylko problem zębów, np. starcie, ale także przyczynę, czyli np. związany z tym wysoki poziom stresu, emocji, który kiedyś może doprowadzić do problemów z układem pokarmowym czy nawet zawału serca. Stomatologia działa profilaktycznie także w innych obszarach medycyny. Rolą lekarza dentysty jest odbudować zęby tak, aby u pacjenta poprawił się jakiś czynnik ogólnomedyczny, np. zniknęły szumy w uszach, bóle głowy czy napięcie mięśniowe, poprawił się komfort snu i wypoczynku. Na zęby trzeba patrzeć z perspektywy całego ciała.

Czy to znaczy, że stan zębów ma tak duży wpływ na cały ludzki organizm?

Nawet jedno nieprawidłowe wypełnienie zęba może wywołać zmiany w organizmie człowieka, o czym na pewno da on znać. Czasami budzimy się zmęczeni i niewyspani, zrzucając winę na pogodę. Ale jeśli uświadomimy sobie, że mieliśmy ciężki dzień w pracy i zaciskaliśmy zęby, możemy zakładać wielce prawdopodobną przyczynę naszego samopoczucia.

Występują udowodnione empirycznie zależności pomiędzy nieprawidłowym wypełnieniem, uzupełnieniem protetycznym a zaburzeniami w postawie ciała. Istnieją także badania medyczne mówiące o tym, że mikroniedopasowane wypełnienia czy wada zgryzu może wpłynąć na np. mikrorotację miednicy. Brak stabilizacji leczenia ortodontycznego i przemieszczanie się zębów po jego zakończeniu często związane jest z brakiem uzyskania prawidłowych kontaktów między zębami w skali mikro. Zrozumienie tych prawidłowości jest bardzo trudne. Pacjenci szukają przyczyn swoich różnych dolegliwości, np. neurologicznych czy laryngologicznych (bóle głowy, szumy w uszach), ale przyczyny bywają dla tych lekarzy nieraz nieuchwytne. Tymczasem wiele przyczyn tkwi właśnie w stanie zdrowia zębów. Pomóc może dopiero lekarz dentysta, który spojrzy na pacjenta holistycznie i odpowiednio ułoży plan leczenia. Zaleci wizyty u innych specjalistów oraz zadba o wyciszenie emocji. Prawidłowo skonstruowane leczenie stomatologiczne przyniesie komfort codziennego życia, oczywiście, o ile na ten komfort nie będą mieć wpływu inne czynniki.

Dr n. med Michał Paulo. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (2010). W 2016 r. uzyskał tytuł doktora nauk medycznych, przedstawiając pracę na temat diagnostyki zaburzeń w obrębie układu ruchowego narządu żucia. W 2016 r. ukończył studia podyplomowe i uzyskał tytuł Coach ICI. Obecnie prowadzi poradnię zaburzeń czynnościowych narządu żucia w Rzeszowie oraz ośrodek kształcenia lekarzy dentystów.

Smile Core Clinic

Rzeszów. ul. Lwowska 39

rejestracja@smilecore.pl

tel. 602 849 577

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy