Reklama

Lifestyle

Prosto w serce. V Podkarpacka Konferencja Kardiologii Zabiegowej

Aneta Gieroń
Dodano: 01.12.2019
48544_serce
Share
Udostępnij
Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Co piaty z nas na pewnym etapie życia, czy tego chce, czy nie, zetknie się z problemem niewydolności serca. W piątek już po raz piąty odbyła się Podkarpacka Konferencja Kardiologii Zabiegowej organizowana przez Oddział Kardiologiczny oraz Pracownię Radiologii Zabiegowej ze Szpitala MSWiA w Rzeszowie. W konferencji udział wzięło ponad 100 internistów i kardiologów z Podkarpacia oraz goście z Polski. Były wykłady dla pielęgniarek i ratowników medycznych  oraz samych kardiologów, ale to nie prelekcje, ale relacje online z sali operacyjnej, gdzie wykonywane były zabiegi, stanowiły najważniejszą część piątkowej konferencji.
 
W Polsce pierwszą przyczyną śmierci wciąż są choroby układu sercowo-naczyniowego, a wśród nich od lat najczęstszą jest niewydolność serca. Powoduje ona około 60 tysięcy zgonów rocznie. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że wciąż nie zapobiegamy skutecznie miażdżycy i chorobie wieńcowej oraz nie leczymy odpowiednio nadciśnienia tętniczego krwi, czyli tych chorób cywilizacyjnych, które w konsekwencji prowadzą do uszkodzenia serca. Postęp medycyny sprawia również, że wydłuża się średnia życia, a tym samym ludzie dożywają wieku, w którym ujawnia się niewydolność serca.
 
Na niewydolność serca chorują zazwyczaj osoby po 60. roku życia i problemy z sercem to jedno z wielu ich schorzeń obok cukrzycy, miażdżycy,  czy obturacyjnej choroby płuc. Sama niewydolność serca, to nic innego, jak niezdolność tego organu do pompowania odpowiedniej ilości krwi do organizmu. Bez odpowiedniego przepływu krwi dochodzi zaś do zaburzenia głównych funkcji życiowych. U niektórych osób niewydolność serca może skutkować nieprawidłową pracą innych organów jak np. nerek czy wątroba. U innych problem niewydolności będzie dotyczył jedynie mięśnia sercowego.
 
 
Lek. med. Andrzej Curzytek. Fot. Tadeusz Poźniak
 
– Od pierwszej edycji konferencji zależało nam na wymianie doświadczeń i wiedzy zarówno pomiędzy lekarzami z naszego regionu jak i z Polski. I to się udaje, bo z roku na rok rośnie liczba osób biorących udział w wydarzeniu – mówi lek. med. Andrzej Curzytek, kardiolog, kierownik Oddziału Kardiologicznego w Szpitalu MSWiA w Rzeszowie. – Od 4 lat w ramach naszej konferencji organizujemy też wykłady dla średniego personelu medycznego, by świadomość związana z objawami i leczeniem niewydolności serca była jak najszersza.

Niewydolność serca może obejmować tylko prawą albo lewą część serca, bądź obie jednocześnie. Może być ostra (krótkotrwała) lub przewlekła. W ostrej objawy pojawiają się nagle i równie szybko znikają. W przewlekłej, objawy są mniej intensywne, ale trwają o wiele dłużej.
 
Typowe objawy niewydolności serca to duszność. Początkowo występuje w czasie wysiłku fizycznego, później podczas niewielkiej aktywności, aż w końcu pojawia się w spoczynku – stałe zmęczenie, znużenie, zmniejszona tolerancja wysiłku. Kolejne objawy to obrzęki kończyn i gwałtowny przyrost masy ciała. Duża ilość krwi, której serce nie jest w stanie przepompować, cofa się i kumuluje w tkankach, prowadząc do powstania opuchlizn. W dodatku nerki nie są w stanie szybko jej przefiltrować, więc płyny się zatrzymują, a ciało puchnie. Objawy niewydolności serca to też brak apetytu i mdłości.
 
W trakcie V Podkarpackiej Konferencji Kardiologii Zabiegowej przeprowadzono również transmitowane na żywo do sali konferencyjnej zabiegi inwazyjne z zakresu leczenia chorób strukturalnych serca, angioplastykę naczynia wieńcowego z wykorzystaniem lilotrypsji wieńcowej oraz angiografię mózgową z dostępu promieniowego. Wszystkie trzy operacje kończyły się mini wykładami, które wygłosili m.in. prof. Kazimierz Widenka z Rzeszowa; prof. Andrzej Ochała z Katowic; prof. Robert Sabiniewicz z Gdańska; prof. Andrzej Gackowski z Krakowa, prof. Wojciech Wojakowski z Katowic oraz prof. Jarosław Wójcik z Lublina.
 
 
Prof. Kazimierz Widenka. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy