Reklama

Panie doktorze, boli mnie w klatce piersiowej - czy to jest zawał?

A A A
dr n. med. Piotr Gołąb

Dodano: 13-12-2019

Dr n. med. Piotr Gołąb, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, kierownik Pododdziału Kardiologii NTM Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Rudnej Małej. Fot. Tadeusz Poźniak

Dr n. med. Piotr Gołąb, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, kierownik Pododdziału Kardiologii NTM Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Rudnej Małej. Fot. Tadeusz Poźniak

Dolegliwości bólowe w klatce piersiowej są częstą przyczyną, która powoduje zgłaszanie się pacjentów na szpitalny oddział ratunkowy czy na izbę przyjęć. Wachlarz objawów, które relacjonują pacjenci, jest bardzo szeroki: kłucie w klatce piersiowej, ucisk, uczucie pieczenia, drętwienie lewej ręki, kołatanie serca, duszność I inne subiektywnie opisywane objawy. Ten rodzaj bólu wywołuje tak duży niepokój, że pojawiają się osoby nigdy nieleczone, poniżej 20. roku życia, u których w rodzinie nigdy nie było osób chorujących na serce. Podczas rozmowy mówią, że boją się zawału. A zawał kojarzy się z chorobą, która przychodzi nagle, bez ostrzeżenia, odbierając życie, zdrowie, a przede wszystkim narusza poczucie kontroli. 

Zaniepokojeni pacjenci od razu przychodzą na SOR lub na Izbę Przyjęć z pominięciem lekarza rodzinnego, ponieważ są przekonani, że ból w klatce piersiowej wskazuje na to, że ich życie jest w niebezpieczeństwie. Wszyscy wiemy, jakie są tego konsekwencje: coraz większy tłok w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, przedłużający się czas oczekiwania na pomoc nawet do kilku godzin. Te niedogodności można by zmniejszyć, zgłaszając się wcześniej do gabinetu lekarza rodzinnego.
 
Niniejszy artykuł nie ma na celu nauczenia pacjenta, jak się diagnozować i wspomagać służbę zdrowia wyręczając lekarzy. Chciałbym jedynie wskazać, że dolegliwości umiejscowione w klatce piersiowej nie dotyczą tylko serca i mogą być objawem wielu chorób niezwiązanych z układem krążenia. Wiele z tych schorzeń można z powodzeniem zdiagnozować i leczyć w gabinecie lekarza rodzinnego.
 
Ból w klatce piersiowej budzi lęk, ponieważ kojarzy się z sercem, a ono tradycyjnie uznawane jest za organ życia. Dodatkowo jest jedynym z organów wewnętrznych, których pracę możemy sobie uświadamiać. Drugim takim organem są płuca – położone blisko serca. Ból w klatce piersiowej może pochodzić z bardzo wielu źródeł:
 
- narządów znajdujących się w klatce piersiowej: serca, aorty, tętnicy płucnej, tchawicy, oskrzeli, płuc otoczonych opłucną, przełyku czy przepony,
- tkanek tworzących szyję i ścianę klatki piersiowej: mięśni, kręgosłupa, połączeń chrzęstnokostnych, nerwów, gruczołów piersiowych i skóry,
- narządów jamy brzusznej: żołądka, dwunastnicy, trzustki, pęcherzyka żółciowego.
 
Do tak zwanych przyczyn niekardiologicznych dolegliwości bólowych w klatce piersiowej należą: ból opłucnowy (często błędnie nazywany bólem płuc), nerwobóle, refluks żołądkowo-przełykowy (nazywany zgagą), pęknięcie przełyku, kamica żółciowa, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, ból kostno-mięśniowy czy bóle nerwicowe lub w przebiegu depresji. 
 
Ból opłucnowy powstaje w wyniku zapalenia opłucnej, podrażnienia opłucnej w zawale płuca lub odmy opłucnowej. Charakter bólu: ostry, kłujący, nasilający się przy głębokim oddychaniu, umiejscowiony zwykle po jednej stronie klatki piersiowej, dobrze zlokalizowany. Nasila się podczas kaszlu, głębokiego wdechu, ruchów tułowia.
Nerwoból pojawia się przy zapaleniu nerwu, np. w przebiegu półpaśca czy ucisku przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Ból jest ostry, nasila się przy dotyku wzdłuż przebiegu nerwu. Jest jednostronny przy półpaścu, dwustronny przy zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa. Czas trwania – zmienny.
 
Refluks żołądkowo-przełykowy jest to zarzucanie treści żołądka do przełyku, co w konsekwencji prowadzi do stanu zapalnego błony śluzowej przełyku. Stan zapalny wywołuje piekący, gniotący ból, umiejscowiony za mostkiem, który może promieniować do pleców. Ten rodzaj bólu jest często mylony z bólem, który towarzyszy zawałowi. Na nasilenie tego bólu może wpływać obfity posiłek, pochylanie się, pozycja leżąca.
 
Pęknięcie przełyku jest to przerwanie ciągłości ściany przełyku. Towarzyszy mu bardzo silny piekący ból. Pojawia się nagle. Czynniki wywołujące to gwałtowne wymioty, wysiłek fizyczny.
 
Kamica żółciowa: ból pojawia się, gdy złóg (kamień) zamyka przewód pęcherzykowy. Dolegliwości mają charakter silnego, narastającego, a potem stałego bólu. Umiejscawia się w prawym podżebrzu lub nadbrzuszu, może promieniować do prawego barku.
 
Reklama
Przyczyną dolegliwości w chorobie wrzodowej jest uszkodzenie błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Ból może być tępy, rzadziej ostry lub piekący. Umiejscowiony jest zwykle w nadbrzuszu lub dolnej części klatki piersiowej. Bywa podobny do bólu podczas zawału, zwłaszcza ściany dolnej serca. Może trwać kilka godzin. Może występować po zjedzeniu posiłku – w chorobie wrzodowej żołądka lub jako bóle głodowe w chorobie wrzodowej dwunastnicy.
 
Statystycznie najczęstszą przyczyną zgłaszania się pacjentów na SOR-y z powodu silnego bólu jest ból kostno-mięśniowy. Może on być wynikiem stanów zapalnych kości lub chrząstek, urazów. Ból ma charakter ostry lub gniotący, umiejscowiony punktowo często w przedniej ścianie klatki piersiowej. Czas trwania bólu – godziny lub dni. Czynniki wywołujące to ruchy klatki piersiowej, kaszel, bolesność przy dotyku (najczęściej pacjent jest w stanie dokładnie pokazać palcem miejsce, w którym odczuwa ból).
 
Ból nerwicowy (w przebiegu depresji) jest równie częsty jak ból kostno-mięśniowy. Charakter dolegliwości jest zmienny. Umiejscowiony może być w przedniej ścianie klatki piersiowej. Czas trwania może być różny. Często towarzyszą mu: duszność, kołatanie serca oraz niepokój. Czynnikami wywołującymi są treści życia psychicznego lub stresujące wydarzenia życiowe.
 
W przypadku osób młodych, które do tej pory nie leczyły się z powodów chorób serca, jest bardziej prawdopodobne, że ból w klatce piersiowej jest związany z przyczynami niekardiologicznymi. 

Z kolei przyczynami kardiologicznymi bólu odczuwanego w klatce piersiowej są: stabilna choroba wieńcowa (dławica, angina pectoris), niestabilna choroba wieńcowa, zawał mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, rozwarstwienie aorty.
 
Ból wieńcowy związany jest z niedokrwieniem mięśnia sercowego. Może mieć on charakter ucisku, rozpierania, pieczenia, dławienia, duszności, dyskomfortu w nadbrzuszu. Czynniki, które mogą go wywoływać, to wysiłek fizyczny, stres emocjonalny, wyjście na zimne powietrze lub zjedzenie obfitego posiłku. Ból wieńcowy umiejscawia się zwykle za mostkiem, ma postać bólu rozlanego, promieniujący do kończyn górnych (częściej do lewej), szyi, żuchwy, pleców, nadbrzusza. Czasem może przyjąć postać izolowanego bólu stawu łokciowego. Czas trwania bólu to zwykle poniżej 20 min w dławicy i powyżej 30 min w zawale. Przyjęcie pod język dawki nitrogliceryny i zaprzestanie wysiłku przynosi ulgę jedynie na krótki czas lub wcale nie przynosi ulgi. Chory może odczuwać osłabienie, duszności, nudności, pocić się, wymiotować oraz doświadczać lęku.
 
Zapalenie osierdzia to proces zapalny obejmujący dolną część osierdzia. Ból jest ostry, kłujący o zmiennym natężeniu. Umiejscowiony po stronie lewej poniżej mostka, za mostkiem (rzadko), może promieniować do szyi, barku, łopatki. Ból trwa długo, wiele godzin lub dni. Ból może wywoływać głęboki wdech, skręt tułowia, pozycja leżąca, kaszel. 
 
Rozwarstwieniu aorty towarzyszy rozdzierający, przeszywający, niezwykle silny ból umiejscowiony za mostkiem, mogący promieniować do okolicy międzyłopatkowej lub lędźwiowej. Ból może utrzymywać się godzinami. Pojawia się nagle. Często towarzyszy mu wzrost ciśnienia tętniczego.
 
Okazuje się, że uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyn. Dolegliwości związane z układem sercowo-naczyniowym to tylko niewielka ich część. Pamiętajmy: ważnym ogniwem w procesie diagnostyczno-leczniczym powinien być nasz lekarz rodzinny. Lekarz powinien zebrać wywiad, przeprowadzić badanie pacjenta, łącznie z wykonaniem zapisu EKG i pomiarem ciśnienia tętniczego. W wielu przypadkach wystarczy to do postawienia diagnozy i skierowania pacjenta do odpowiedniego specjalisty (gastrologa, neurologa, ortopedy, kardiologa). Jeśli wyda się zasadne, lekarz zleci dodatkowe badania lub skieruje pacjenta do szpitala. Lekarz rodzinny w wielu przypadkach może sam zaordynować leczenie, co pozwoli pacjentowi oszczędzić niepotrzebnego bólu i stresu, a także czasu spędzonego na oczekiwaniu na Izbie Przyjęć. 
 
Skontaktuj się z nami i zapoznaj się z naszą ofertą
 
Informacja / rejestracja: 
17 86 66 700 lub 17 86 69 900
 
Rudna Mała 600, 36-060 Głogów Młp.,
www.klinika-rzeszow.pl

KOMENTARZE

Ortopedzi kontra kontuzja kolana. Od piątku w Polańczyku

Jak leczyć stawy kolanowe, czy można...

Rynny - kwadratowe, a może ukryte? Zależy od stylu domu

Rynny dzięki różnorodności tonacji, kształtów i materiałów, z których są wykonywane, dają niemal nieograniczone możliwości aranżowania przestrzeni. Podpowiadamy, jak dopasować...

Operacje pokazowe i wykłady ekspertów podczas konferencji ortopedów w Rzeszowie

W piątek w Rzeszowie rozpoczęła się XVIII Bieszczadzka Konferencja Naukowa, w której uczestniczą lekarze z Polski i Ukrainy. Jej tematem...

zobacz więcej
Reklama

Zapomniane Bieszczady. Z Krywego do Tworylnego

W Dolinie Sanu, od Studennego po Hulskie rozciąga się piękna...

Lato w słoiku. Domowe przetwory stają się trendy

Dawniej lato i jesień były czasem wytężonej pracy...

Tam, gdzie tańczą żurawie... Rosyjska wieś, gdzie nie piją

- Nikt w Moskwie nie wierzy, kiedy mówię, że jest w Rosji wieś, gdzie nie piją. Wieś, gdzie nie ma zamków w drzwiach. "Niemożliwe, wieś w Rosji nie może być bez zamków...

Cudne manowce. Krytyka Kulinarna poleca miejscówki na Podkarpaciu

Autorka jednego z najpopularniejszych w Polsce blogów – Magda Grzebyk z "Krytyki Kulinarnej" wydała książkę "Cudne manowce", w której opisuje miejsca w Polsce, gdzie...

Tour de Pologne: w sobotę i niedzielę ulice Rzeszowa należą do kolarzy

W najbliższą sobotę i niedzielę w Rzeszowie odbędzie się wyścig kolarski Orlen wyścig Narodów – impreza towarzysząca Tour de Pologne, w której...

Reklama

Dom Seniora "Pogodna Dolina". Tutaj każdy czuje się jak w domu!

W Siedliskach, w otoczeniu przyrody i doliny Wisłoka, zaledwie 15 kilometrów od Rzeszowa, od roku działa Dom Seniora "Pogodna Dolina". Nowoczesny, całodobowy ośrodek...

W szpitalu PRO-FAMILIA w Rzeszowie powstało Centrum Chorób Piersi

W Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA w Rzeszowie powstało Centrum Chorób Piersi, gdzie kobiety mają dostęp do szybkiej i kompleksowej diagnostyki oraz nowoczesnego...

Fizjoterapia pozwala na dobrą jakość życia nawet po urazach i operacjach

Z dr. Jędrzejem Płockim, fizjoterapeutą z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Szpitalu im. Świętej Rodziny w Rudnej Małej, rozmawia...

Nie da się zatrzymać młodości, ale skutecznie opóźnić starzenie się, tak!

Z lek. med. Aleksandrą Szczepańską, dermatologiem, wenerologiem, członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging Polskiego...

Jarmark Garncarski w Medyni. Zainspiruj się regionalną ceramiką

Medynia Głogowska i gmina Czarna garncarstwem słyną, o czym świadczy popularność organizowanego od lat Jarmarku Garncarskiego. W tym roku impreza odbędzie się w...

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.