Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Fizjoterapia pozwala na dobrą jakość życia nawet po urazach i operacjach

A A A
Z dr. Jędrzejem Płockim, fizjoterapeutą z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Szpitalu im. Świętej Rodziny w Rudnej Małej, rozmawia Aneta Gieroń

Dodano: 30-07-2020

Dr Jędrzej Płocki. Fot. Tadeusz Poźniak

Dr Jędrzej Płocki. Fot. Tadeusz Poźniak

GALERIA ZDJĘĆ
 Fot. Tadeusz Poźniak
Aneta Gieroń: Coraz częściej i liczniej biegamy, jeździmy na rolkach, spędzamy czas na rowerze, ale i coraz częściej zaczyna boleć nas kolano, łokieć albo bark - nagle po raz pierwszy w życiu okazuje się, że powrót do pełnej sprawności możliwy będzie tylko przy współpracy z fizjoterapeutą, z którym nigdy wcześniej nie mieliśmy kontaktu. Czym jest fizjoterapia?
 
Dr Jędrzej Płocki: Mówiąc najkrócej, fizjoterapia jest nauką o metodach leczenia ruchem. W fizjoterapii stosujemy techniki, którymi staramy się przywrócić pacjentów do prawidłowego funkcjonowania, czyli chcemy wyleczyć ich z pewnych dysfunkcji, albo dolegliwości bólowych. Mówiąc szerzej, fizjoterapia wiąże się z rozwojem wiedzy medycznej, profilaktyką, promocją zdrowia i zdrowego stylu życia, leczeniem pacjenta, przywracaniem mu funkcji, zdolności ruchu albo wręcz ratowaniem od kalectwa czy niepełnosprawności.
Reklama

Jakich metod używa się w fizjoterapii?
 
Najprostszy podział to: kinezyterapia, fizykoterapia i terapia manualna. Ta ostatnia to nic innego, jak wpływanie na organizm człowieka ręką terapeuty. Dzięki takim działaniom możemy poprawiać jakość ruchu, konsystencję tkanki, rozciągamy lub mobilizujemy, uwalniamy ograniczenia stawowe czy mięśniowe. Ta dziedzina rehabilitacji jest obecnie najczęściej i najszerzej wykorzystywana. 

Fizjoterapia jest pochodną naszego stylu życia w ostatnich kilku dekadach?
 
W Polsce fizjoterapia stała się popularna od około dwóch dekad, czyli od czasu, kiedy ludzie z jednej strony prowadzą dużo bardziej wygodny tryb życia - więcej czasu spędzają w samochodzie, albo w domu na kanapie, a jednocześnie coraz częściej porywają się na różnego rodzaju wyczyny sportowe. Najwięcej pacjentów mamy wśród osób, które przez większą część życia siedzą przed biurkiem, albo telewizorem, a w wieku dojrzałym postanawiają osiągać rekordy sportowe, co często prowadzi do problemów zdrowotnych.

I… mimo że sport to zdrowie, nieroztropnie biegając, pływając, albo korzystając z siłowni, łatwiej możemy sobie zrobić krzywdę niż polepszyć parametry naszego organizmu?
 
Niestety, tak. Nasz organizm nie jest przystosowany do wykonywania pewnych czynności ruchowych i znoszenia zbyt dużych obciążeń. Często oglądając wyniki zawodowych sportowców, chcemy ich naśladować, nie dysponując jednocześnie takim zdolnościami, a nasz układ mięśniowo-szkieletowy nie jest na tyle doskonały, żeby móc znosić takie wyzwania. Widzimy tylko cel: lepiej, wyżej, dalej, a tym samym jesteśmy na najlepszej drodze do poważnych kontuzji i problemów zdrowotnych.
 
Jak długo możemy „lekceważyć” ból  kolana, albo barku, zanim uświadomimy sobie, że to sygnał wysyłany przez organizm, w którym coś źle funkcjonuje i wymaga konsultacji ze specjalistą?
Reklama
 
Żaden pojawiający się ból, nie powinien być  przez nas lekceważony. Każda dolegliwość bólowa powinna stanowić ostrzeżenie, że w naszym organizmie wystąpił pewien proces chorobowy. Sytuacje takie wymagają konsultacji ze specjalistą. Warto pamiętać, że w przypadkach masywnych urazów natychmiast należy przeprowadzić kompleksową diagnostykę. Gdy dolegliwości bólowe występują po aktywnościach sportowych, warto skonsultować się z fizjoterapeutą.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Jest prawie pewne, że wcześniej lub później każdy z nas trafi do fizjoterapeuty?
 
Jest to bardzo prawdopodobne i decydują o tym głównie dwa czynniki - moda na aktywny tryb życia oraz proces starzenia się społeczeństwa. Coraz więcej, coraz dłużej żyjących osób wymaga pomocy fizjoterapeuty. 
 
Z jakimi problemami najczęściej trafiamy do gabinetu fizjoterapeuty?
 
Wielu jest pacjentów z dolegliwościami przeciążeniowymi, u których w wyniku nadmiernej aktywności fizycznej powstały mikrourazy - zazwyczaj po bieganiu lub jeździe na rowerze. W przypadku biegaczy najwięcej jest przeciążeń w obrębie stopy i stawu kolanowego. U rowerzystów dochodzi zazwyczaj do urazów w obrębie obręczy barkowej, które są pochodną upadków a nie przeciążeń.
 
Jak wygląda rehabilitacja u takich pacjentów?
 
Najważniejszym elementem potrzebnym do przeprowadzenia prawidłowej rehabilitacji jest kompleksowa diagnostyka. Należy dokładnie ustalić, co stanowi przyczynę dolegliwości. Bez tego nie ma mowy o prawidłowym leczeniu. Następnie powstaje plan procesu usprawniania, który ma określone cele w określonych okresach jego realizacji. Zazwyczaj jest on wieloetapowy.
Reklama

Gdy boli nas kolano, albo łokieć, w pierwszej kolejności umawiamy się na wizytę do lekarza ortopedy, czy może coraz częściej decydujemy się na fizjoterapeutę?
 
Lekarz ortopeda i fizjoterapeuta są najlepszym zespołem przywracającym zdrowie pacjentom.  W niektórych przypadkach fizjoterapeuci mogą stanowić pierwszy wybór kontaktu pacjenta i jest to uzasadnione zachowanie, ale wymaga pewnej świadomości, że fizjoterapeuta jest osobą kompetentną, która potrafi dobrze rozpoznać schorzenie.

Ile czasu zajmuje rehabilitacja pozwalająca pacjentowi wrócić do pełnej sprawności?
 
Wpływa na to wiele czynników. Istotnym jest, czy pracujemy z pacjentami po zabiegach operacyjnych, gdzie leczenie uzależnione jest od faz gojenia się tkanek, a czego nie można pominąć i ma to swoje ramy czasowe. Inny tryb leczenia jest przy mikrourazach, gdzie wprowadza się zabiegi, które mają przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowo-szkieletowego i pozwolić powrócić do sprawności oraz sportu. Ile to zajmuje czasu? Trudno dać jednoznaczną odpowiedź, gdyż jest to bardzo indywidualną sprawą.

Jak dobiera się najskuteczniejszą terapię?
 
Na podstawie diagnozy. Każdy fizjoterapeuta ma swój schemat badania narządu ruchu. Sam jestem zwolennikiem Metody Cyriaxa, która jasno określa, w jaki sposób powinna wyglądać ocena pacjenta w danej dysfunkcji w określonym miejscu ciała. Na podstawie testów dobieramy terapię, która powinna być wycelowana w strukturę dającą dolegliwości bólowe. 
 
Najkrótsza i najdłuższa terapia. Ile mogą zająć czasu?
 
Nigdy nie potrafimy od razu stwierdzić, czy pacjentowi potrzebnych będzie 3 czy może 30 wizyt. W mojej praktyce najkrótsza terapia zajęła 1-2 spotkania i była związana z prostymi przeciążeniami, gdy pacjent zgłosił się natychmiast po wystąpieniu niewielkiego urazu. Są też pacjenci, u których rehabilitacja trwa nawet do 9-10 miesięcy. Zazwyczaj są to osoby po urazach i leczeniu operacyjnym np. w obrębie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego.
Reklama

W ostatnich latach obserwujemy, że właściwie po wszystkich zabiegach operacyjnych zalecana jest natychmiastowa rehabilitacja.
 
To prawda.  Obecnie już w pierwszych dobach po bardzo trudnych zabiegach jak np. endoprotezoplastyki stawów biodrowych czy kolanowych, pacjenci są uruchamiani, pionizowani, uczymy ich prawidłowo chodzić oraz jak wzmacniać mięśnie. Kilkanaście lat temu takie osoby przez kilka tygodni leżały nieruchomo na łóżku. Nie bez znaczenia są tutaj coraz nowsze techniki operacyjne oraz coraz lepsze biomateriały wykorzystywane do zabiegów, co znacząco przyspiesza procesy rehabilitacji.
 
Coraz nowsze techniki operacyjne mogą też sprawić, że możliwy jest zabieg ortopedyczny i powrót do zdrowia bez konieczności rehabilitacji?
 
Właściwie nie ma leczenia ortopedycznego bez fizjoterapii, natomiast są pewne zabiegi ortopedyczne, często bardzo skomplikowane i trudne technicznie, które wiążą się z trudną i specyficzną rehabilitacją jak np. zabiegi operacyjne w obrębie stożka rotatorów. W takich sytuacjach proces rehabilitacji powinni przeprowadzać doświadczeni fizjoterapeuci. Brak doświadczenia może zadecydować o trudnym do przewidzenia wyniku końcowym leczenia. 
 
Sama rehabilitacja przed zabiegiem operacyjnym to fanaberia, czy może umiejętność zadbania o jak najlepszą jakość życia pacjenta? 
 
To trend od dawna popularny w zachodniej Europie i Stanach Zjednoczonych. Tam już dawno doceniono, jak nowoczesna, dobra fizjoterapia oparta na medycynie faktu, pozwala pacjentom na powrót do bardzo dobrej jakości życia po urazach i zabiegach operacyjnych. W Polsce taką świadomość mamy dopiero od dwóch dekad, choć muszę przyznać, że sama fizjoterapia w ostatnich latach rozwija się w naszym kraju bardzo szybko i dynamicznie, z dużym naciskiem na terapię manualną.
Reklama
 
Fizjoterapeuta może nam pomóc, ale czy to po stronie pacjenta leży wykonanie największej prace ruchowej, jeśli chcemy mówić o pełnym sukcesie rehabilitacyjnym i powrocie do pełnej sprawności?
 
Ostrożnie proponuję pacjentom ćwiczenia do samodzielnego wykonywania, ponieważ nie mam kontroli nad techniką ich wykonywania. Większość pacjentów ma bardzo niewielką świadomość swojego ciała, a źle wykonywanymi ćwiczeniami można sobie naprawdę zaszkodzić. Zazwyczaj koncentruję się na wyćwiczeniu z pacjentem prostego zestawu do samodzielnego trenowania w domu, tak, by mieć gwarancję, że robi to dobrze. W takim przypadku długotrwałe i systematyczne ćwiczenia są jak najbardziej pożądane.
 
Dr Jędrzej Płocki, absolwent fizjoterapii na  Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od 2012 roku  fizjoterapeuta w Szpitalu im. Świętej Rodziny w Rudnej Małej. Cztery lata temu uzyskał tytuł doktora nauk o zdrowiu, a od 2018 roku jest adiunktem w Katedrze Fizjoterapii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.