Reklama

Lifestyle

Rzeszów wśród najlepszych w Polsce ośrodków leczenia i badania cukrzycy u dzieci

Alina Bosak
Dodano: 13.10.2020
51850_maz
Share
Udostępnij
Kolegium Nauk Medycznych UR oraz I Klinika Pediatrii, Endokrynologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie otrzymały certyfikat ośrodka referencyjnego w dziecięcej diabetologii. To potwierdzenie, że leczą małych pacjentów chorych na cukrzycę zgodnie z najlepszymi światowymi standardami. 
 
Kolegium Nauk Medycznych UR oraz I Klinika Pediatrii, Endokrynologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, którymi kieruje prof. Artur Mazur, uzyskały certyfikat ośrodka referencyjnego w dziecięcej diabetologii. Taki certyfikat posiada tylko kilkadziesiąt szpitali na świecie. W Polsce, poza Rzeszowem, certyfikatem mogą się jeszcze poszczycić Katowice, Warszawa i Opole.  
 
Certyfikat poświadcza przynależność do światowej czołówki pod względem leczenia i badań naukowych z zakresu diabetologii dziecięcej. Aby go uzyskać, ośrodek musi przejść zewnętrzny audyt. Oceniane są m.in. procedury medyczne, kompetencje personelu oraz wyposażenie w sprzęt i aparaturę. Inne wymagania to m.in. współpraca ze stowarzyszeniami pacjentów, możliwość leczenia pacjentów z zagranicy oraz prowadzenie programów edukacyjnych dla dzieci i ich opiekunów zgodnie z międzynarodowymi standardami.
 
Kolegium Nauk Medyczne Uniwersytetu Rzeszowskiego uzyskało certyfikat dzięki udziałowi w międzynarodowym projekcie SWEET, który jest jednym z działań International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes (ISPAD) – międzynarodowej organizacji z siedzibą w Berlinie, której celem jest promowanie nauki klinicznej i podstawowej, badań, edukacji i rzecznictwa w cukrzycy u dzieci i młodzieży.
 
Grupa inicjatorów, światowej sławy diabetologów dziecięcych, zawiązała się w Paryżu w 1974 r. pod nazwą International Study Group of Diabetes in Children and Adolescents (ISGD), którą na kongresie w 1993 r. zmieniono na ISPAD. Naukowcy, lekarze, pielęgniarki, psychologowie czy dietetycy, którzy na co dzień zmagają się z holistyczną opieką diabetologiczną nad dziećmi i młodzieżą, tworzą i stale rozwijają ISPAD.
 
Rekomendacje międzynarodowe ISPAD dotyczące zaleceń pediatrycznej opieki diabetologicznej, wydawane od lat 80. XX w., są szeroko cytowane i stanowią podstawę dla innych krajowych zaleceń. Obecnie są publikowane na łamach Pediatric Diabetes, czasopiśmie wydawanym przy ISPAD. Inne działania towarzystwa obejmują m.in. wspieranie programów i badań naukowych, coroczną organizację szkół diabetologii dziecięcej dla lekarzy, pielęgniarek i dietetyków oraz psychologów, podnoszenie świadomości i wiedzy z zakresu opieki medycznej oraz społecznej nad dzieckiem chorym na cukrzycę.
 
Prof. Artur Mazur, który kieruje rzeszowskim ośrodkiem, jest pediatrą. W 2017 roku nadano mu tytuł profesora zwyczajnego nauk medycznych. Jest członkiem Komitetu Rozwoju Człowieka V Wydziału Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk, członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej oraz wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy