Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Na jakim etapie pandemii jesteśmy! Felieton Anny Konieckiej

A A A
Anna Koniecka

Dodano: 25-11-2020

Anna Koniecka. Fot. Tadeusz Poźniak

Anna Koniecka. Fot. Tadeusz Poźniak

Ci, którym czas ucieka w przeciwnym kierunku, myślą, że wciąż idą naprzód. Kłamią tak konsekwentnie, że określili jak nikt granice prawdy. Skądś to znamy? Z tekstów Stanisława Jerzego Leca pisanych w zeszłym stuleciu. A ostatnio z kabaretu na żywo, który sam siebie nazywa dobrą zmianą. Ponoć tragizm epoki oddaje jej śmiech. Tylko że mało komu już do śmiechu. 
 
Wcale się nie zdziwię, jeśli satyryk poeta Stanisław Jerzy Lec – twórca paradoksalnych konstatacji i aforyzmów tłumaczonych na wiele języków świata, bezbłędnie recenzujący rzeczywistość w jakiej przyszło mu żyć – znów trafi na czarną listę autorów zakazanych. Trwa rozpętana przez partyjną władzę wojna ideologiczna na różnych frontach, więc… trza być czujnym, Obatele. Na literackich podżegaczy też! Tu przypomnę, że pierwszy raz cenzura skreśliła Leca w 1951 roku za stalinowskich czasów. Potem za Gomułki (‘56 rok – ‘odwilż’) trochę mu odpuściła. A kiedy dziesięć lat później zmarł, wyprawiono mu za państwowe pieniądze pogrzeb z honorami. Na Powązkach. Odpust zupełny. Facetowi o tak pokręconym życiorysie, co uciekał od Stalina do Izraela a wrócił do Peerelu. Coś takiego (mam na myśli wybaczanie) było możliwe tylko w tamtych, słusznie minionych czasach. 
Reklama
 
Lec został obarczony wadą dziś nie do wybaczenia. To był, za przeproszeniem, lewak. Chociaż syn barona. Ale żydowskiego pochodzenia, więc tym bardziej trefny. Rozsiewa (teraz już zza grobu) niebezpieczne lewackie treści skłaniające do krytycznego myślenia. A która władza krytyk się nie boi?! Kropla drąży skałę. Jak powstrzymać miliony? 
 
Dzisiejsze czasy miały być inne niż tamte z epoki Leca. Inny - lepszy system po zdechniętym komunizmie. Tolerancja, szacunek, poczucie bezpieczeństwa - te rzeczy. No i szło ku lepszemu, powoli goniliśmy Europę; bogaciły się elity a biednieli ci co zawsze: ludzie „z tyłu”. Ale wolność jedliśmy łyżką, nie łyżeczką. Aż nastała ‘władza dobra zmiana’. Ta władza w swej dobroci ewoluuje coraz bardziej dynamicznie. Tłumi pokojowe protesty przy pomocy policji politycznej uzbrojonej w żelazne pałki. Jakby walczyć miała z kibolami albo z bandą terrorystów. A protestujący to są kobiety, dzieci, starsi ludzie; obrywa, kto się nawinie. 
 
Ostry kurs na Białoruś bierze polska władza. Ale nie pochlebiajmy sobie, jeszcze nie jesteśmy Białorusią. Tam już mordują przeciwników reżimu. My dopiero ćwiczymy system, w którym partyjna władza chce do reszty zawłaszczyć państwo. 
 
Prof. Jerzy Hausner mówi tak: ‘Obecnie rządzący zmierzają do tego, by podporządkować woli partyjnej wszystkie instytucje publiczne, stworzyć system, w którym władza jest monocentryczna i niekontrolowana’. [cyt. Business Insider Polska] 
 
Inaczej mówiąc – kto bogatemu zabroni…
 
Dokąd nas zaprowadzi autorytarna władza? Jest taka wizja: opuszczamy UE, tworzymy ultra-konserwatywną republikę bananową, bez wyborów, z mega korupcją i kultem wodza w podwójnym wydaniu na pomnikach. Się dostawi wodza do Brata. A uczelnie i szkoły zamienimy na świątynie; niech kształcą obywateli ślepo posłusznych władzy. Tego chcemy? Nie!
Reklama
 
Sądząc po rezultatach walki z pandemią - lecimy bez pilota. Przykład z pierwszej ręki: na pilne zamówienie rządu naukowcy stworzyli testy oraz urządzenie wspomagające respiratory. Leżą w magazynie.
 
Oba projekty dofinansował rząd dwudziestoma milionami złotych z naszych podatków. Premier – jak zawsze pierwszy do chwalenia się -  ogłosił sukces: dzięki polskiej nauce uniezależnimy się od dostaw z zewnątrz! Specjalny aparat (Ventil), skonstruowany przez polskich inżynierów, umożliwia podłączenie dwóch pacjentów do jednego respiratora! Wyprodukowano dwieście sztuk, a można więcej, gdyby były zamówienia. Lekarze z bezimiennej armii walczącej o życie każdego pacjenta nie musieliby stawać przed dramatycznym wyborem, kogo podłączyć pod respirator. Ale w sprawie Ventila zaległa grobowa cisza. 
 
Państwowe placówki nie zamawiają polskich testów. Kupują droższe - tureckie, angielskie… Czemu? Dowiemy się. Kiedy? Jak prokuratura przestanie być partyjnym państewkiem Ziobry.
 
Resort zdrowia twierdzi, że nie zajmuje się kupowaniem testów ani respiratorów. Zatem kto? Były minister? Kuzyni, krewni królika?

Tak wygląda, wykorzystanie rodzimej myśli technicznej. Ale to żadne novum. Czasem bywa tak: kiedy już wszyscy o wynalazku zapomną, to on się pojawia w innym  kraju, gdzie umieją kupować mądrość, talenty rozwijać umieją. A my z tego mamy bzzz. 
 
Najpilniejszą inwestycją dla obecnie rządzących jest co? Brama! Ale nie jakaś tam. Wielka brama trzymetrowej wysokości. Rząd wybuduje ją przed Sejmem. Ma uchronić go przed demonstrantami. Powinna, moim zdaniem, być zamykana na proporcjonalnie wielką kłódkę. Do tego czarcia zapadka, fosa i Wielki Mur dookoła. Taki jak ten ze sfilmowanej przez Chińczyków baśni o karze za chciwość, która wyhodowała niezliczoną armię potworów. Swojsko-polskich analogii jest w tej starożytnej chińskiej baśni więcej.
Reklama
 
Teraźniejszość: wciąż nie wiadomo, na jakim etapie pandemii jesteśmy. Rząd nie potrafi tego ogarnąć. Miota się od ściany do ściany. Jednego dnia straszy, drugiego ogłasza: pokonaliśmy wirusa! Zamyka  znienacka branże, po czym zapowiada, że będzie je otwierał. Skutki dla gospodarki: jeszcze głębsza zapaść. Półtora biliona długu już mamy. Tu stawiam kropkę, bo jaki koń jest każdy widzi w swojej stajni. Ale premier już dostał skrzydeł – będzie u nas szczepionka na covida w styczniu. Obiecuje i leci dalej, zadowolony z siebie niczym prezydent Duda, który też  jest chronicznie zadowolony, wręcz zakochany w sobie. 
 
Premier opowiada, jak to pięknie i gładko już w przyszłym roku zaczniemy wychodzić z długów zaciągniętych podczas pandemii. To, co opowiada magister historii (w randze premiera), profesor Hausner, ekonomista, kwituje krótko: to jest zaklinanie i zakłamywanie rzeczywistości. Ale on też jest politykiem – trzeba wziąć poprawkę.
 
Finansista praktyk, (nie polityk), spytany, jak on widzi ten nadchodzący rok, mówi, że dla gospodarki będzie to rok spokojniejszy. Przy założeniu, że limit kataklizmów na razie wyczerpaliśmy. Natomiast nadmiernego optymizmu w kwestiach szczepionkowych nie podziela.

Szczepionkowy wyścig nabiera tempa. Mnie cieszy. Jest szansa na powrót do bardziej normalnego świata, chociaż ciągle z covidem w tle. Pandemia tak prędko się nie skończy, jak zapowiada nasz nieoceniony ekspert-premier. A zaszczepić wszystkich co potrzeba to będzie olbrzymie przedsięwzięcie. Obawiam się, że przerośnie możliwości polskiego rządu. Paru innych pewnie też.  Pamiętam, jak na początku pandemii przywódcy wielu państw trąbili o współpracy, że podejmą wspólne wysiłki, bo zwalczenie covida to jest wspólny cel. I co?
Reklama
 
Rosjanie pierwsi ogłosili, jeszcze na początku sierpnia, że mają szczepionkę, ale potrzebują sprzętu, żeby produkować ją na masową skalę także poza Rosją. Jest z czego produkować, nie ma czym; trzecia rosyjska szczepionka czeka na rejestrację.
 
Zaczęli u siebie szczepić najpierw ochotników; od listopada szczepią lekarzy i osoby po 65. roku życia. Nad dziećmi się jeszcze zastanawiają – pisze mi z Rosji przyjaciel, Dymitr Fiodorow. Nie polityk. Inżynier wynalazca. Znamy się więcej niż trzydzieści lat. Nie ściemnia. Sytuacja wg jego wiedzy wygląda tak: rosyjskie możliwości produkcji i dystrybucji szczepionki na lokalną skalę póki co, są. W pierwszym rzucie w sierpniu szczepili każdego kto chciał; więcej niż 40 tysięcy ochotników dostało wtedy preparat. Teraz miesięcznie 5- 6 milionów dawek produkują. Część produkcji idzie na eksport. Proces szczepień w kraju jest jednak na tyle zaawansowany, że pod koniec przyszłego roku sytuacja w Rosji powinna być opanowana - będą w stanie zdusić wirusa.
 
Ruscy medycy ze świecą szukają covida, bo jak znajdą, dostają premię. Ale do sklepu jeździmy w maskach – pisze Fiodorow. Mieszka teraz w małej wiosce Nowoje Margaritowo nad Zaliwem Taganrogskim; rajskie zadupie; ponad półtorej godziny marszrutkami (z przesiadką) do najbliższego miasteczka Azow.
 
Miał sakramenckie szczęście mój przyjaciel, że udało mu się wyjechać z Moskwy tuż przed zamknięciem miasta z powodu pandemii. Już tam nie wróci. Rzucił posadę w stolicy, przeszedł nareszcie na emeryturę; sadzi winogrona.  Normalność, za którą tęsknił 74 lata. 
 
Rosja od października zabiega usilnie o współpracę z innymi krajami przy produkcji szczepionki. Zainteresowane są m.in. Chiny, Japonia, Wenezuela, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Izrael negocjuje cenę. Z UE – tylko Węgrzy kupili - testują. W styczniu będą mieć więcej, wyprodukują prawdopodobnie już u siebie. Orban zawsze wie, gdzie stoją konfitury…
Reklama
 
Amerykański koncern farmaceutyczny oferuje swoją szczepionkę; musi być przechowywana w specjalnych chłodniach w temperaturze minus 70-80 C. Jak to rozwieźć po świecie? Jak szczepić? Rosyjska szczepionka aż takiego reżimu nie wymaga. Ale my ruskiej szczepionki nie chcemy, bo… jest ruska. 
 
Mimo to jestem dobrej myśli. Ruszy zapewne jakaś turystyka szczepionkowa do krajów, które naprawdę będą szczepić a nie opowiadać, że to zrobią. Pierwsza miejscówka: Węgry, druga: Arabia Saudyjska. Tam też zaczną szczepienia jeszcze w styczniu. A jak znam tamtejsze porządki, to do wiosny się wyrobią w abcugach i turyści szczepionkowi może też się załapią.
 
Moja awaryjna miejscówka: Rosja. Jakoś się nie boję, że jak mnie tam zaszczepią, bo tu nie dadzą rady, to ta ichnia szczepionka zmieni moje DNA i będę ruska baba a nie polska.
 
Hej tam, do wszystkich mamuś, które się zapomniały!* Będzie dobrze!

*Najpaskudniejsze przekleństwo na k...a, zmodyfikowane przez Stanisława Jerzego Leca.  Żeby nie raniło uszu! Można? Można!
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.