Podkarpacki mistrz świata w układaniu kostki Rubika… stopami

Anna Olech
Dodano: 16.08.2013
6638_rubik-1
15-letni Jakub Kipa z Mielca okazał się bezkonkurencyjny w układaniu kostki Rubika stopami. Wystarczyło mu zaledwie kilka sekund, by znaleźć się w gronie najlepszych i najbardziej utytułowanych zawodników walczących o zwycięstwo w Las Vegas w Mistrzostwach Świata – RUBIC’s Cube World Championship 2013. Kuba nie tylko wygrał, ale też pobił rekord Polski i Europy w tej kategorii.

Kilkugodzinne treningi każdego dnia przyniosły efekt. Po sukcesach w Polsce, nastolatek z Mielca, jako nadzieja polskiej reprezentacji, wyjechał na międzynarodowe mistrzostwa do Las Vegas, w których udział wzięło 600 pasjonatów kolorowej kostki z całego świata. I nie zawiódł. Potrzebował kilku sekund, by bezbłędnie ułożyć kostkę Rubika w kategorii „3x3x3 stopami”. To naprawdę ogromny sukces, zważywszy na wiek Kuby oraz fakt, że kostką Rubika zainteresował się niedawno. Taki sposób rozrywki zaproponował mu kilka lat temu trener na obozie sportowym, jako sposób na nudę w brzydką pogodę.

Do ćwiczeń w układaniu kostki Rubika „na poważnie” i na różne sposoby Kuby nie trzeba było szczególnie namawiać. Szło mu coraz lepiej, a gdy dowiedział się, że jest to dyscyplina, w której odbywają się zawody, była to wystarczająca motywacja. Z każdego wyjazdu przywoził medale. W 2012 roku np. zdobył tytuł mistrza Polski, a na Mistrzostwach Europy zajął trzecie miejsce. Zawody w Las Vegas były jak na razie najważniejszym sprawdzianem jego umiejętności. I okazało się, że Jakub stanął na wysokości zadania.

Razem z mielczaninem pojechało na zawody jeszcze trzech zawodników. Drużynowo Polacy również odnieśli sukces – zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej, po Amerykanach i Australijczykach.

A Wy chcecie dowiedzieć się jak układać kostkę Rubika?