Reklama

Ludzie

Odszedł Jerzy Wygoda – mistrz fotografii

Alina Bosak
Dodano: 19.10.2021
57138_jerzy_wygoda
Share
Udostępnij
Dziś, 19 października, zmarł Jerzy Wygoda, ceniony rzeszowski artysta fotografik, założyciel Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej – Stowarzyszenia Twórców. Miał 85 lat. Pogrzeb odbędzie się 23 października, w sobotę. Rozpocznie się mszą św. o godz. 12.30 w kaplicy na cmentarzu Wilkowyja.
 
Informację jako pierwsi podali jego przyjaciele z RSF Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego, którego Jerzy Wygoda był honorowym członkiem. Nazywają go Mistrzem Fotografii, Nauczycielem, Wychowawcą, Dobrym Człowiekiem. Uchodził za wirtuoza dawnych technik fotograficznych i niepospolitego znawcę techniki fotografii barwnej w wydaniu cyfrowym. W ciągu sześciu dekad prezentował swoje prace na dziesiątkach wystaw i zdobywał dziesiątki nagród. Całe życie dążył do doskonałości i nie dawał się zaszufladkować. 
 
Jerzy Wygoda, od lat rzeszowianin, urodził się w 1936 roku w Warszawie, a po wojnie jego rodzice zamieszkali w Przeworsku. Jego rodowe korzenie nie ograniczają się jednak do tych kilku miejsc. – Dziadek po kądzieli był poznaniakiem, babka – z Kongresówki. Pradziadek po mieczu to góral – kowal z okolic Łącka na pograniczu limanowsko-sądeckim, który żonę też miał z Galicji. Nie mam więc swojej małej ojczyzny, bo w każdym dawnym zaborze przodka mogę znaleźć – zdradził w wywiadzie udzielonym w 2017 roku magazynowi VIP Biznes&Styl.
 
Pierwszą fotografię zrobił w 1942 roku. – Jeszcze nie miałem sześciu lat. Tato ustawił wszystkie parametry na aparacie – wspominał Jerzy Wygoda. – To mnie fascynowało. Już jako 14-latek samodzielnie wywoływałem zdjęcia. Tylko mama się dziwiła, dlaczego czernieją talerze. A ja na nich wywoływałem filmy i odbitki.

Przed maturą praktykował w zakładzie fotograficznym u Zofii Rut w Przeworsku. Gdy jechał na egzaminy na studia, namawiała go, by w razie niepowodzenia wrócił i został czeladnikiem, potem mistrzem fotografii. Najpierw jednak, w 1962 roku, zdobył dyplom mgra inż. budownictwa lądowego na Politechnice Warszawskiej. Po studiach osiadł w Rzeszowie. Trafił do nowo utworzonego Rzeszowskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Miał swój udział w powstaniu kilku rzeszowskich budynków, m.in. Domu Nauczyciela przy ul. Kopernika, pawilonu Relax obok poczty, Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej, dawnych Rzeszowskich Zakładów Graficznych, budynku mieszkalnego Asnyka 6 i dawnego Ośrodka Szkolenia Kadr WRN. Po dwóch latach przeszedłem do Miastoprojektu, gdzie dostałem zadania już związane z moim wykształceniem, czyli projektowaniem dla przemysłu.
 
Potem zmieniał jeszcze miejsca pracy. Był zatrudniony m.in. w Pracowni Konserwacji Zabytków, Wojewódzkim Ośrodkiem Postępu Rolniczego w Boguchwale. 
 
Jeszcze podczas studiów w Warszawie, wiosną 1958 roku, po raz pierwszy wziął udział w zbiorowej wystawie fotografii Studenckiego Fotoklubu na Jelonkach, którego był współzałożycielem. W 1980 r. zdobył uprawnienia instruktora fotografii kategorii I nadane przez Ministra Kultury i Sztuki. Rok później, po zdaniu egzaminu dyplomowego, tytuł mistrza w zawodzie fotograf. W roku 1988 ukończył Fakultatywne Studium Pedagogiczne przy Politechnice Rzeszowskiej, zaś pięć lat później (1993 r.) studia w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie.
 
W 1980 roku nawiązał stałą współpracę z rzeszowskim oddziałem Krajowej Agencji Wydawniczej i stał się jej fotokorespondentem. Należał do Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego i aktywnie w nim działał, od 1975 do 1982 roku jako wiceprezes ds. artystycznych. Wziął udział w ponad stu pokonkursowych wystawach w kraju i za granicą. Jego prace zostały dwukrotnie zakwalifikowane do „Zestawu Narodowego”, reprezentującego polską fotografię na kongresach FIAP-u. Zdobył ponad 60 dyplomów, medali, nagród, wyróżnień, w tym „Medal 150-lecia Fotografii (1839-1989)” w dowód uznania zasług dla rozwoju fotografii. 
 
Swoją wiedzą dzielił się z innymi, pracując na rzeszowskiej WSP i w krośnieńskim Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy, ucząc fotografii, historii sztuki oraz rysunku technicznego na kursach w ZDZ, czy prowadząc fotoklub w rzeszowskim WDK. Wielu odnoszących dziś sukcesy fotografów właśnie u Jerzego Wygody uczyło się rzemiosła. 
 
Nie chciał specjalizować się w jednym temacie. Fotografował przyrodę, ludzi, w tym sportowców. Cmentarze wojenne i parowozownię w Rzeszowie. 
 
W 1999 roku został zaproszony przez Galerię Labirynt Polish Art Promotion Bureau w Krakowie do udziału w wystawach organizowanych na terenie USA. Rok 2002 przyniósł mu dwie znaczące nagrody: stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za całokształt twórczości artystycznej. W 2012 roku został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a przez Ministerstwo Sportu i Turystyki – odznaką honorową „Za Zasługi dla Turystyki”.
 
Jednym z ostatnich projektów Jerzego Wygody był cykl „Rzeszów – ostatnich kilka dni”. Tak o nim opowiadał: – Pomysł wyszedł w 2015 roku od Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która realizowała projekt pt. Weekend z seniorem. Panie: dyrektor Barbara Chmura i kierownik Barbara Balicka, zaproponowały mi udział w nim. Najpierw zamierzałem wykorzystać zdjęcia z 2001 roku, robione dzień po dniu (do szuflady), ale okazało się, że jest na nich zupełnie inny Rzeszów niż ten dzisiejszy. Postanowiłem zrobić zdjęcia jeszcze raz. Zacząłem 8 sierpnia 2015 roku, a potem z rozpędu robiłem dalej. Przed pierwszą wystawą jej roboczy tytuł: „Jerzy Wygoda – kilka moich ostatnich dni” spowodował, że myślano, iż to moja wystawa pośmiertna. Zmieniłem więc tytuł na „Rzeszów – kilka ostatnich dni”
 
Zmarł we wtorek, 19 października 2021 roku, po długiej  chorobie. Msza św. pogrzebowa odbędzie się 23 października, w sobotę  o godz. 12:30 w Kaplicy na cmentarzu Wilkowyja, po niej nastąpi odprowadzenie zmarłego Jerzego Wygody na miejsce wiecznego spoczynku.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy