Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

BeDe Art Studio / DaDe84 - malarski duet z Rzeszowa zaintrygował świat

A A A
Materiał Partnera

Dodano: 16-02-2022

Beata Dencikowska i Dariusz Dencikowski. Fot. Tadeusz Poźniak

Beata Dencikowska i Dariusz Dencikowski. Fot. Tadeusz Poźniak

To był nagły powrót do malowania, które kochało się od dzieciństwa. Niezależnie od siebie Beata Dencikowska i Dariusz Dencikowski, siostra i brat, kilka lat temu stanęli przed sztalugami i zmienili emocje w obrazy. Zainteresowanie, jakim odpowiedział świat, przeszedł ich oczekiwania. Beata wcześniej oddawała się muzyce, Dariusz był skoncentrowany na architekturze. Teraz ich dzieła chcą wystawiać galerie w Wiedniu, Monachium, Marbelli, Nowym Jorku, zaprezentowane zostały również podczas największych targów sztuki Miami Art Basel (Wynwood Miami Art Fair). Najnowszą wystawę właśnie otwarto w MiART Gallery w Londynie. 
 
Trzymają się razem. Zgodnie prezentują swoje prace w stworzonej przez Beatę internetowej galerii BeDe Art Studio i wspólnie wysyłają je na wystawy w Polsce i za granicą. Ich obrazy, chociaż różne, wydają się jednak wchodzić w artystyczny dialog i nie brakuje chętnych do oglądania tej siostrzano-braterskiej „rozmowy”. W zaledwie cztery lata Beata Dencikowska i Dariusz Dencikowski zaprezentowali je na piętnastu wystawach. Przede wszystkim w Polsce, ale także w Austrii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W tym roku zaplanowanych jest pięć.
Reklama
 
Może to geny po ojcu, którego tworzone od niechcenia rysunki stale znajdowało się gdzieś w domu? Może to geny i miłość do sztuki po mamie, doktorze nauk i adiunkcie Uniwersytetu Rzeszowskiego, która kolekcjonuje obrazy od kilkudziesięciu lat? A może to artystyczny dryg jeszcze po pradziadku skrzypku, który odważnie wyruszył do Ameryki? Nie ulega wątpliwości, że wrażliwość na sztukę i potrzeba artystycznej ekspresji, w tej związanej z Rzeszowem rodzinie tli się od dawna i odnalazło ją w sobie również młodsze pokolenie. 
 
Beata Dencikowska (rocznik 1987) z zawodu i wykształcenia jest muzykiem (mówi, że niekończącą się miłość do muzyki odziedziczyła po mamie, która sama śpiewała w zespole wokalnym w młodości, jak również grała na mandolinie i gitarze). Beata, jako pianistka i śpiewaczka, występowała na wielu scenach w kraju i za granicą, a talent i osiągnięcia w tej dziedzinie, jak i w nauce sprawiły, że czterokrotnie została stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia. Dariusz Dencikowski (rocznik 1984) magister architektury i magister inżynierii lądowej, architekt i projektant wnętrz z bogatym doświadczeniem, prowadzi w Rzeszowie własne biuro projektowe DaDe84.
 
- Od przedszkola uwielbiałem rysować - mówi Dariusz. - Do dziś przechowuję rysunki z dzieciństwa. W podstawówce i liceum fascynowały mnie komiksy: SPAWN, Wild C.A.T.S. Potem japońska manga i anime. Przenosiłem na papier bohaterów animacji, uwieczniałem budynki i statki. Z tego powodu mama zapisała mnie na zajęcia plastyczne do Pani Profesor Ireny Mosior - wspaniałej pedagog, u której wiele się nauczyłem.  
Reklama
 
To ona, w 1996 roku, wysłała jedną z jego prac na międzynarodowy konkurs plastyczny w Japonii. Otrzymał za nią pierwsze wyróżnienie. - Czerwoną plamę farby, którą wylała na mój papier profesor Mosior, zamieniłem w smoka - opisuje nagrodzoną pracę Dariusz i dodaje, że z czasem japońska kultura fascynowała go coraz bardziej i znalazło to odzwierciedlenie w jego współczesnych obrazach - seria z gejszami stała się hitem wiedeńskiej wystawy w Galerii Steiner, a dziesiątki zdjęć osób fotografujących się na tle jego płócien trafiły na Instagram. - I pomyśleć, że przez całe lata nie znosiłem farb - zdradza twórca. - Posługiwałem się wyłącznie ołówkiem, długopisem, flamastrami, pastelami, trochę kolorowałem akwarelami. Farbami maluję dopiero od trzech lat. Eksperymentuję i łączę szkic, który ćwiczyłem przez całe lata, z abstrakcyjnymi obrazami, pojawiającymi się w mojej głowie. 
 
Od dziecka malowanie kochała także Beata. Ona również jest wychowanką Ireny Mosior. - Pani Irena z każdego potrafiła wyciągnąć to, co najlepsze - uważa Beata. - Zrozumiała, że mam swój świat. Kiedyś na zajęciach zamiast martwej natury, którą zadała nam jako temat, namalowałam bajkowy dom na tle gigantycznego księżyca, a ona to zaakceptowała i doceniła wyobraźnię. Ta fantazja jest dostrzegalna w moich dorosłych obrazach, które zaczęłam malować dla siebie, a okazało się, że chcą je mieć także inni. Przez lata koncentrowałam się na muzyce, aż pewnego dnia całą paletę emocji, jakie ona we mnie budzi, zapragnęłam pokazać na obrazach. Kupiłam płótno i farby. Sięgnęłam po pędzle i szpachelki. I znalazłam fanów mojego malowania - przyznaje Beata. Tematem jej obrazów stali się ludzie i zwierzęta, przefiltrowani przez abstrakcyjną formę i oryginalną technikę malarską, w której połączyła kolory, wzory i materiały. To, co miało być tworzone tylko dla siebie, stało się także źródłem uznania i dochodu. Kiedy pokazała obrazy w mediach społecznościowych, zaczęły płynąć pierwsze zamówienia, z Polski, Węgier, Czech. I to był zaczątek BeDe Art Studio - internetowej galerii, do której od samego początku zaprosiła także brata. 
Reklama
 
Oboje podkreślają, że nie przeszli akademickiej drogi właściwej adeptom sztuk pięknych. To, co mają do powiedzenia w sztuce, ich artystyczna oryginalność, zainteresowało jednak wielu ludzi i galerie otworzyły dla nich drzwi. Pierwsza - Gallery Steiner w Wiedniu, która zaprosiła ich do zaprezentowania dzieł dwukrotnie, w 2019, 2021 oraz po raz trzeci w 2022 roku. Na wystawie w 2021 roku kurator sztuki zestawił ich prace z obrazami trójki artystów z Austrii, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych. Zorganizowany w okresie pandemii wernisaż przyciągnął wielu zwiedzających. - To dla nas zaszczyt - mówi rodzeństwo Dencikowskich. Dariusz uśmiecha się też do wspomnienia, kiedy w ubiegłym roku na wernisażu w Wiedniu „Once Upon A Time In Vienna” w Galerii Steiner, kolejki ustawiały się do zdjęć na tle jego obrazów z gejszami oraz na tle Tygrysa siostry „Viva La Vida”. Parę obrazów z tej serii można dziś obejrzeć także w Rzeszowie, w Hotelu Bristol oraz w UrbanLAB w Rzeszowie. Inne wystawione są w Hotelu Sheraton w Poznaniu (ART VIP Gallery), w Galerii PAKS w Wiedniu oraz Monachium i w MiART Gallery w Londynie.
 
Dariusz maluje falami. Bywa, że pędzla nie bierze do ręki przez wiele dni, a potem spływa natchnienie, które trzyma go przy płótnie długie godziny, nie daje spać, domaga się obrazu. - Jest tak silne, że po 8-10 godzinach pracy w biurze, potrafię stanąć przed sztalugami, malować do 3. nad ranem, zdrzemnąć się krótko i znów wrócić do pracy. Czasem obraz powstaje szybko, czasem przez pół roku. Wracam, poprawiam. Szczegóły, niektórym może wydawać się, że drobiazgi. Ale nie przestaję, dopóki nie poczuję, że obraz jest gotowy - opisuje i stwierdza, że sztuka abstrakcyjna dała mu wiele wolności i stała się oderwaniem od sztywnych zasad, jakich wymaga zawód architekta. Malując nie szuka wzorów, nie inspiruje się innymi. To ekspresja jego wewnętrznego świata. 
Reklama
 
- Mam wrażenie, że właśnie to powoduje zainteresowanie naszą sztuką. Wiele razy usłyszeliśmy, że jest unikatowa i niepowtarzalna - mówi Beata, dla której brat jest pierwszym krytykiem i recenzentem. Liczy się z jego zdaniem i pyta o techniczne szczegóły, zachowując jednocześnie oryginalność.
 
Beatę i Dariusza reprezentuje dziś kilka galerii - z Poznania, Wiednia, Austrii, Monachium, Londynu. - Główną galerią, z którą współpracujemy, pozostaje Galeria Steiner w Austrii. Wystawia ona w domu aukcyjnym oraz na największym na świecie internetowym rynku sztuki nasze obrazy z wernisażu w Nowym Jorku czy z Wiednia – m.in. owe Japonki, które tak się spodobały miłośnikom sztuki czy Tygrysa „Viva La Vida” - mówią. Nowe obrazy sprzedają również poprzez swoją internetową galerię, i w miejscach, gdzie są prezentowane. Mają fanów, którzy nabyli po kilka. Kolekcjonerzy z Belgii przyjechali do Rzeszowa, aby obejrzeć obraz „na żywo”. Kupili, a potem jeszcze dwa kolejne. - To daje ogromną radość i satysfakcję - przyznaje Beata. - Kiedy widzę, jak kogoś obraz fascynuje, odczuwam szczęście. Może owo dobre przyjęcie naszych dzieł jest zasługą dobrych emocji, które towarzyszą ich tworzeniu? Oboje sztuką się cieszymy. Tworzymy z radością, pasją. To potem do nas wraca, bo radość sprawia nam też każda dobra rzecz, która wydarza się wokół naszego malowania. 
 
A dzieje się dużo. 10 lutego otwarta została wystawa w Londynie, a kolejne zaplanowane są w Nowym Jorku, Francji, Austrii i Niemczech. Ta w internetowej galerii BeDe Art Studio nieustannie trwa.
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.