Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Kolorowe etapy życia Angeli Gaber

A A A
Sylwia Katarzyna Mazur | Makijaż, fryzura i stylizacje Eliza Osypka

Dodano: 20-12-2013

fot. T. Poźniak

fot. T. Poźniak

GALERIA ZDJĘĆ
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
Kiedy wchodzi na scenę, świat dookoła przestaje istnieć. Przykuwa słuch oraz wzrok publiczności. To nie tylko kwestia kolorowego wizerunku scenicznego, ale także magicznej  muzyki, w której jest mnóstwo barw i przestrzeni. Nawet styl śpiewania, który uprawia nazywa się śpiewem kolorowym (wzbogacony śmiechem, piskiem, krzykiem). Spoiwem łączącym sceniczny świat dźwięków i obrazów są etnomotywy, ozdoby i stroje stylizowane lub autentyczne łemkowskie,  ukraińskie, a nawet bałkańskie. Panie i Panowie, przed państwem Angela Gaber.

Patrząc na Angelę wiesz, że masz do czynienia z postacią wyrazistą. Na scenie emocjonalna i angażująca, poza nią pogodna i uprzejma. W obu przypadkach skupiona i chłonąca to co dzieje się dookoła. Podczas sesji widać, jak dumna jest z Sanoka, z którym związana jest od czasów szkoły średniej. Uczucie jak najbardziej odwzajemnione, o czym świadczą uśmiechy oraz ukłony mijanych przechodniów. 
Reklama
 
Angela Gaber jest wokalistką polsko-kazachskiej formacji Angela Gaber Trio. Zespół powstał w 2011 r. i od razu zachwycił krytyków oraz publiczność zgarniając liczne nagrody. W 2013 r. zespół wydał swój debiutancki album „Opowieści z Ziemi”. Tworzą też muzykę do spektakli (m.in. do „Ciemnego Lasu” Andrzeja Stasiuka). Z wokalistką spotykamy się tuż przed jej wyjazdem na targi muzyczne oraz w trakcie przygotowań do koncertów w Lipsku.
 
Kolorowy ptak 
 
Kolorowym ptakiem była od zawsze. Na maturę do grzecznej czarnej sukienki w białe prążki założyła bordowe glany.
 
- Musiały pasować do koloru włosów - dodaje z przekornym uśmiechem.
 
- Pamiętam też jak pewnego dnia dziecko krzyknęło za mną na ulicy „Pocahontas” - wspomina. Na szczęście jak sama mówi, ma bardzo mądrych rodziców, którzy nigdy nie ingerowali w wygląd córki. - W domu najważniejsza była zasada schludności, do tego trzeba było pamiętać o odpowiednim stroju na odpowiednie okazje. Mama potrafi szyć, co również okazywało się pomocne w kryzysowych sytuacjach - dodaje Angela. 
 
Ktoś inny ubrany w kreacje artystki mógłby wyglądać na śmiesznie przerysowanego. Wokalistka nosi ubrania, a nie odwrotnie. Sztuka, o której zdaje się zapominać tak wiele osób. Jak wyznaje, sama odpowiada za swój wizerunek sceniczny. Udowadnia, iż bez sztabu stylistów, fryzjerów i wizażystów można wyglądać pięknie i spójnie z muzyką, którą się tworzy. Zapytana o to, czy wystąpiłaby kiedykolwiek w małej czarnej, bez namysłu odpowiada, że tak, ale pod warunkiem wykorzystania efektywnych etnicznych dodatków. 

Luksus z drugiej ręki
Reklama
 
- Zakupy robię w second hand’ach. Sam proces wyszukiwania jest dla mnie przyjemnością. Dzięki lumpeksom mogę pozwolić sobie na bogatą garderobę, przy niebogatych dochodach. „Ciuszki” odkryła jeszcze w szkole średniej, kiedy rodzice zgodzili się, aby mogła uczyć się w Sanoku, a nie w rodzinnych Ustrzykach Dolnych.
 
- Trzeba było sobie radzić, przerabiać, korzystać z pomocy krawcowej, wymieniać - wspomina. 
 
- Moda jest dla bardzo ważna, dla mnie jest narzędziem do wyrażania siebie. Jednocześnie moda mnie bawi. Daje dużo radości. Nie mam obsesji na punkcie butów czy torebek. Nie przywiązuje się też do rzeczy. Na zakupach kieruje się własnym odzieżowym instynktem - mówi. Co jakiś czas dokonuje garderobianego remanentu, podczas którego pozbywa się części rzeczy.
 
- Tak jak w życiu, czasami należy świadomie zrobić miejsce dla nowych rzeczy - mówi Angela.
 
fot. T. Poźniak
 
Epizod krakowski 

Na studia magisterskie artystka wyjechała do Krakowa, w którym spędziła 4 lata.
 
- Skończyłam ukrainoznawstwo, rozpoczęłam studia na wokalistyce w Krakowskiej Szkole Jazzu i  Muzyki Rozrywkowej. Ten epizod trwał tylko rok, ale po rezygnacji rozwijałam się pod skrzydłami Pauliny Kujawskiej - mówi artystka. Kolejną mentorką, którą wspomina Angela jest Olga Szwajgier, która podkreśla jak ważne dla wokalisty jest szukanie, odkrywanie siebie i swojego brzmienia.
 
Akademik, w którym mieszkała w Krakowie był częścią cerkwi. - Grekokatolicka cerkiew była wtedy moim domem. Tam też znajduje się ikonostas Jerzego Nowosielskiego, artysty totalnego, kontrowersyjnego, który oprócz ikon malował też… akty. Studiowałam ukrainoznawstwo, a pracę magisterką pisałam na temat aktualności ikon w  czasach współczesnych na przykładzie malarstwa właśnie Nowosielskiego. Czy można było sobie wymarzyć idealniejsze miejsce na mieszkanie?- pyta Angela. Do tego aby znaleźć się części  mieszkalnej należało przejść przez włoską restaurację w podziemiach. Strefa sacrum mieszała się ze strefą profanum. Niezwykłe miejsce na niezwykłe czasy - kończy. 
Reklama
 
Życie jest podróżą
 
W Krakowie Angela pracowała jako pilotka wycieczek na Krym. Po studiach postanowiła zwiedzić świat. Imała się różnych zajęć, aby zebrać pieniądze na podróżowanie. Punktem kulminacyjnym tego okresu była wyprawa do Indii i Nepalu, gdzie zachwyciło ją bogactwo kolorów, tkanin oraz ozdób. Sama chętnie nosiła stroje lokalne. - To przecież istotna część podróżowania, prawda? 
 
Podczas podróży wokalistce udało się zdobyć przełęcz masywu Annapurna - Thorung La na wysokości 5416 m n.p.m.
 
- Już na wysokości 3 tysięcy metrów całkowicie zmienia się tok myślenia. Kiedy cały dzień poświęcasz na zdobycie 1000 metrów nie możesz spać, wiesz że nie możesz pozwolić sobie na żadną słabość. Każdy oddech, każdy krok w wymaga wysiłku – mówi. Później odwiedziła Moskwę oraz Roskilde w Danii. Kolejnym punktem podróży była Hiszpania, gdzie razem z koleżanką zetknęły się z ukraińską mafią.
 
- Na szczęście w porę ostrzegli nas rodacy. Stwierdziłyśmy, że skoro udało nam się już dotrzeć tak daleko na południe, to grzechem byłoby nie zobaczyć Afryki. Dostałyśmy się do Maroka. Po dotknięciu saharyjskiego piasku, wiedziałam, że pora wracać do Sanoka….
 
Okres różowo-fioletowy

Po powrocie do Polski Angela prowadziła Galerię Rzeczy i Wydarzeń Rozmaitych „Bazar Sztuki”, która była centrum życia alternatywnego, życia kulturowego na przedsionku Bieszczad. Galeria była miejscem, w którym odbywały się warsztaty, wystawy i koncerty. Na razie artystka pożegnała się z miejscem w sensie stacjonarnym, ale idea żyje w świecie wirtualnym (www.facebook.com/BAZARSZTUKI). To w czasach Bazaru w jej życiu dominował kolor różowy.
Reklama
 
- Nazywam to okresem różowo-fioletowy. Wtedy miałam takie motto „po(róż) szarość”. Chodziło mi o wynajdowanie w codzienności rzeczy, które dotykają, budzą emocje. Które po prostu sprawiają, że szarość dnia codziennego zmienia kolor... Róż był narzędziem, które do tego służyło. Dzisiaj z perspektywy uważam, że to nadużywanie mogło być infantylne.
 
fot. T. Poźniak
 
Teraz patrząc na stonowaną Angelę, trudno uwierzyć, iż mogła być fanką różowego. Jej garderoba zdaje się składać z wszystkich odcieni brązu i zieleni. Przejście z etapu infantylnego różu po paletę kolorów ziemi wydaje się być dramatyczne, ale wokalistka mówi, że ewolucja była czymś naturalnym a kolory są odzwierciedleniem jej stanu.

- Zdecydowanie jestem na etapie, w którym potrzebuję spokoju oraz lekkiego wycofania się, po to żeby pracować nad kolorami w muzyce...  Czy na taki miejsce można wybrać sobie miejsce lepsze niż Sanok?
 
Przystanek Sanok
 
- Na razie nie planuje przeprowadzki. W Sanoku mam wszystko czego potrzebuję. Żyję w miasteczku książęcym, w którym mogę się schować przed galimatiasem dziejącym się dookoła. Chcę jechać w góry, jadę w Bieszczady, mam ochotę pobyć nad wodą - wybieram się na Solinę. Mam też możliwość kontaktu z przyrodą. Lasy, połoniny, dźwięki przyrody, które przecież wykorzystujemy w swojej twórczości. To wszystko sprawia, że Sanok jest właściwym przystankiem na ten etap mojego kolorowego życia…
 
 Za pomoc w realizacji sesji dziękujemy Muzeum Historycznemu oraz sklepowi Almi Decor w Sanoku.
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.