Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Tajemnica ludzkiego życia? Niekończąca się historia!

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 23-12-2013

prof. Andrzej Skręt / fot. T. Poźniak

prof. Andrzej Skręt / fot. T. Poźniak

Od kiedy zaczyna się życie? Poglądy na ten temat, wraz z rozwojem medycyny, na przestrzeni wieków zmieniały się. Były koncepcje, że płód w łonie matki można zabić do 12 tygodnia, gdyż nie jest on człowiekiem. Według nowszych koncepcji, za początek życia niektórzy uznawali moment, gdy na USG można było zaobserwować przepływy w mózgu płodu. Zdaniem profesora Andrzeja Skręta, ginekologa położnika, wojewódzkiego konsultanta ds. ginekologii, robienie takich cezur jest sztuczne.
 
- Życie jest procesem ciągłym i zaczyna się przed zygotą: jako miłość rodziców – mówi ordynator oddziału ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie. 
 
Profesor Skręt urodził się w Łańcucie. W 1966 roku ukończył Śląską Akademię Medyczną w Katowicach. Zrobił specjalizacje ginekologa położnika i ginekologa onkologa.
 
Reklama
Podkreśla, że to nie był cały jego świat: - Po matce bardzo dobrze rysowałem. Mam też tzw. matematyczną głowę, startowałem z sukcesami w olimpiadach z tego przedmiotu. Interesuje mnie biologia molekularna i inżynieria genetyczna, które wykładałem na Politechnice i Uniwersytecie Rzeszowskim. 
 
Akademik i praktyk 
 
Po studiach mógł zostać na uczelni, ale po śmierci ojca uznał, że powinien wrócić w rodzinne strony. Zwłaszcza, że miał tu jeszcze dwóch braci. Całą swą karierę zawodową związał ze szpitalem przy ul. Szopena w Rzeszowie.

- Być może się mylę, ale wydaje mi się, że jestem jedynym profesorem zwyczajnym, który przeszedł tu wszystkie szczeble: od stażysty poprzez specjalizację, doktorat, habilitację po profesurę – podkreśla. 
 
Równolegle zajmował się działalnością naukową: najpierw w zamiejscowym wydziale krakowskiej Akademii Medycznej, następnie na wydziale medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Przez prawie trzy kadencje, tj. 9 lat, sprawował z wyboru funkcję przewodniczącego Sekcji Ginekologii Operacyjnej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Był w tym czasie szefem polskich ginekologów-operatorów.
 
Kiedy zaczynał karierę lekarską, nie było jeszcze USG. Postępowanie podczas porodu ćwiczył na fantomie miednicy matki i główki dziecka.

Kobieta - wielka tajemnica
 
Po 47 latach praktyki przyznaje, że sprawy związane z początkiem życia nadal stanowią dla niego wielką tajemnicę. 
 
Podobną tajemnicą jest kobieta, o wiele bardziej skomplikowana od mężczyzny.
 
- Kobieta podlega cyklicznym zmianom. To nie tylko cykl miesiączkowy, lecz również cykl ciążowy – mówi profesor. - Śmiem twierdzić, że ci, którzy obracają się wśród kobiet, także ginekolodzy, mają ciekawsze życie, są bogatsi duchem. 
Reklama

Prof. Skręt podkreśla, że kobieta jest dawczynią życia także w tym sensie, iż tylko ona przekazuje potomstwu genom mitochondrialny. A więc pewne cechy, które mamy, pochodzą wyłącznie od kobiet.
 
Wspomina wykład bez słów profesora Toma Eskesa, który tylko grał na pianinie, a na ekranie pojawiały się slajdy dotyczące badań naukowych nad kobietą w różnych fazach jej życia.
 
- To był naukowy hymn na cześć kobiety – mówi prof. Skręt.
 
Miłość, czy procedura?
 
Dyskusja wokół dopuszczalności zapłodnienia pozaustrojowego pokazuje, zdaniem profesora, ważny współczesny spór: czy u początków życia ludzkiego jest miłość, czy procedura. Z drugiej strony, myśl o wspomaganym rozrodzie pojawiła się już w Biblii. – Abrahamowi, ponieważ nie miał syna, podstawiono niewolnicę, która wydała na świat Izmaela, protoplastę Arabów. Gdy Sara nie mogła zajść w ciążę, zjawiło się dwóch młodych aniołów i po tej wizycie to się zmieniło – przypomina profesor. 
 
Nie można nie brać pod uwagę więzi, jaka zachodzi między matką a dzieckiem. Już z Nowego Testamentu wiemy, że kobieta raportowała kobiecie, iż „poruszyło się dzieciątko w jej łonie”. Kobieta „czuła dziecko”, a jednocześnie dziecko wyczuwało głos matki, reagowało np. na muzykę.
 
- Moja matka mówiła, że gdy się jest w ciąży, a chce się mieć dziecko ładne i dobre, to powinno się słuchać miłej muzyki, przebywać w towarzystwie ludzi przyjaznych, oglądać ładne obrazy – wspomina prof. Skręt. - Moja wnuczka po urodzeniu uspokajała się w momencie, gdy puszczano jej tę samą muzykę, której córka słuchała przed porodem. 
Reklama
 
Dziś postęp medycyny, oprócz korzyści, sprawia, że relacje rodziców z dzieckiem nieco się zdehumanizowały.
 
- Mężczyzna i kobieta chcą obejrzeć dziecko na ekranie USG i dowiedzieć się, jaka będzie płeć. Tymczasem większość naukowców mówi, że lepiej nie znać płci przed urodzeniem. Kobieta wtedy „lepiej rodzi”. Życie jest tajemnicą, a próby jej zgłębienia nie zawsze są dobre – uważa profesor.
 
Obecnie można określić płeć dziecka już w bardzo wczesnym okresie ciąży. Komórki pochodzenia płodowego krążą w krwi matki, można je wyizolować, zbadać i w ten sposób określić płeć dziecka. - Technologia to never ending story – mówi prof. Skręt. – Niestety, z trudem postępuje za nią etyka, psychologia, moralność. 
 
Wspomina, jak w 1980 roku grupa, w której pracował, po raz pierwszy w Polsce wykryła wadę u płodu.
 
- Byliśmy z tego bardzo dumni – opowiada prof. Skręt. - Dziecko urodziło się i – jak przewidywano - zmarło. Przyjechał amerykański profesor, który powiedział, że technologia powinna iść w parze z psychologią. Okazało się to prawdą, bowiem ta kobieta, gdy przyszło do następnej ciąży, powiedziała do mnie: „będę do pana przychodzić, tylko proszę: żadnych badań, ponieważ przez te kilka miesięcy myśleliśmy tylko o jednym: trumienka czy wózeczek. I było to nie do wytrzymania”. Psychika nie nadążała u niej za technologicznym postępem medycyny. 
 
Kiedy nastąpi poród? Tego, zdaniem profesora, nikt nie potrafi dokładnie przewidzieć. Wiadomo, że ciąża trwa 9 miesięcy, ale lekarz określa termin porodu wyłącznie statystycznie.
 
- Gdy pan był dzieckiem, na pytanie, ile pan będzie mierzył, lekarz mógł odpowiedzieć: 173 cm, bo taki jest średni wzrost. Plus minus odchylenie standardowe – tłumaczy profesor. - Ten termin to nie jest termin wykonania planu 6-letniego, tylko średnia długość trwania ciąży. Kobiety się denerwują, gdy do porodu dochodzi wcześniej bądź później, ale tak jest tylko wtedy, gdy lekarz nie ma czasu wytłumaczyć pacjentce, o co w tym wszystkim chodzi.
Reklama
 
O nieprzewidywalności terminu porodu dobrze wiedział św. Paweł, który w jednym ze swoich listów napisał, że Pan Bóg ześle plagi na nieprzyjaciół tak niespodziewanie, jak przychodzą bóle na brzemienną.
 
- Z całą siłą trzeba podkreślić, że my dalej nie wiemy, dlaczego poród się zaczyna, mimo że znamy szereg elementów kaskady, która doprowadza do porodu – tłumaczy prof. Skręt. – Kiedyś porównałem ciążę do lotu kosmicznego: w pewnym momencie podawany jest sygnał i następują pewne zjawiska, które doprowadzają do wylądowania pojazdu kosmicznego. To dobre porównanie, gdyż nieraz ciąża, tak jak lot, skraca się w porodzie przedwczesnym w wyniku „awarii”. 
 
Profesora martwi to, że niemal połowa kobiet nie doświadcza skurczów, tylko ma cięcie cesarskie.
 
- Dziecko przebywa w przyjaznym środowisku matczynej macicy i nagle jakaś ręka go stamtąd wygarnia.
 
Oczywiście, istnieją wskazania do „cesarki”. Zarówno ze strony matki, jak i płodu. Czyli że albo matka jest chora, albo płód jest zagrożony i trzeba go jak najszybciej wyciągnąć ze środowiska, które staje się dla niego wrogie. Ale zupełnie czymś innym jest to, że w społeczeństwie konsumenckim kobiety często chcą mieć „cesarkę”, by nie odczuwać bólu, a poród siłami natury uważany jest wręcz za coś wstydliwego. 
 
- W przeszłości mieliśmy do czynienia z „epidemią” sztucznego karmienia. Ona na szczęście  zanikła. Współczesna „epidemia” to cięcia cesarskie – mówi profesor. – W przypadku karmienia niemowląt poprzez różne akcje uświadamiające doprowadzono do tego, że ta „moda” zanikła. Mam nadzieję, że z „cesarkami” będzie podobnie.
Reklama

Nie kończąca się historia
 
Wyjaśnianie tajemnicy początków życia to, zdaniem profesora, nigdy nie kończąca się historia.
 
- Wchodzimy do jakiegoś „pokoju poznania” i myślimy, że to już koniec. A tymczasem pojawiają się następne i jeszcze następne drzwi do dalszych „pomieszczeń poznania”.
 
Profesor przyznaje, że młody lekarz stara się poznać i ingerować w sprawy związane z początkiem życia, ciążą i porodem. Gdy jest bardziej doświadczony, patrzy na te procesy z pokorą i podziwem. - Powrót do „korzeni”, procesów naturalnych i pięknych – podkreśla - to wyzwanie dla społeczeństwa. Pytanie brzmi: czy potrafimy wrócić do natury, czy pozostaniemy jedynie społeczeństwem technologicznym. Przy tej drugiej opcji zderzymy się – jak to obecnie odczuwamy – z etyką, psychologią, czy w końcu własnym sumieniem.
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.