Reklama

Ludzie

Podkarpacka Liderka Równości od 12 lat pracuje na rzecz kobiet

Alina Bosak
Dodano: 06.04.2022
62150_liderki
Share
Udostępnij
Od 12 lat walczy o prawa kobiet, organizując bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną dla osób w kryzysie oraz pokrzywdzonych przestępstwem, integruje kobiece środowiska i wspiera ich aktywność – za tę pracę prawniczka Patricia Mitro, przewodnicząca Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet i dyrektor Centrum Poradnictwa Prawnego „Prawnikon” otrzymała tytuł Liderki Równości 2022 na Podkarpaciu. Nagrodę przyznała Ambasada Wielkiej Brytanii, Forbes Women oraz Kongres Kobiet.
 
Patricia Mitro niedawno wybrana na przewodniczącą Rzeszowskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Miasta Rzeszowa, została 26 marca br. uhonorowana tytułem Liderki Równości 2022, podczas gali w Warszawie. W konkursie zorganizowanym przez Ambasadę Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce oraz Stowarzyszenie Kongres Kobiet, we współpracy z British Council, nagrodzono 16 liderek równości, po jednej z każdego województwa. Trzy kobiety otrzymały tytuł Liderki Równego Biznesu.
 
– Równość kobiet i mężczyzn, to kluczowy element społeczeństwa obywatelskiego – powiedziała podczas Gali prof. Małgorzata Fuszara, przewodnicząca Rady Stowarzyszenia Kongres Kobiet. – Należy ją rozumieć, jako zasadę zgodnie z którą wszystkie osoby, niezależnie od płci, powinny być traktowane jednakowo, mieć takie same prawa i możliwości.
 
– Wyróżnienie to dla mnie ogromny zaszczyt. Od 12 lat działam społecznie na rzecz kobiet i z kobietami wierząc w ich moc i siłę sprawczą. Takie wydarzenia dodają jeszcze więcej wiary, marzeń i motywacji – mówiła Patricia Mitro, odbierając nagrodę. Rzeszowianka i prawniczka kilka lat temu zainicjowała powstanie w Rzeszowie Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet i od początku pozostaje jej przewodniczącą. Od wielu lat w Centrum Poradnictwa Prawnego „Prawnikon” prowadzi także bezpłatne poradnictwo prawne dla osób w kryzysie oraz pokrzywdzonych przestępstwem. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i rodzinnym, ale jest również doradcą biznesowym dla nowopowstałych firm oraz podmiotów ekonomii społecznej. Wierzy w siłę organizacji pozarządowych i mocno angażuje się w rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Należy do Antyprzemocowej Sieci Kobiet, Kongresu Kobiet i Federacji na rzecz Planowania Rodziny. 
 
Konkurs, w którym została nagrodzona składał się z dwóch etapów. Najpierw pełnomocniczki Stowarzyszenia Kongres Kobiet i Ambasady Brytyjskiej w Warszawie spośród 100 zgłoszonych kobiet wskazał po dwie kandydatki do tytułu Liderki Równości z każdego województwa. Ostateczny wybór należał do jury z udziałem ambasador brytyjskiej w Polsce Anny Clunes, a także przedstawicieli i przedstawicielek Ambasady Brytyjskiej, Stowarzyszenia Kongres Kobiet oraz magazynu Forbes Women. 

Kryterium wyboru był realny wpływ na otoczenie w działaniach na rzecz równości płci oraz innowacyjność tych działań. Nagrodą dla laureatek jest kurs języka angielskiego na wybranym poziomie ufundowany przez British Council. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy