Reklama

Ludzie

Zmarł Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Miał 82 lata

Aneta Gieroń
Dodano: 28.08.2022
66312_ferenc
Share
Udostępnij
Nie żyje Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa przez prawie dwie dekady, od 2002 do 2021 roku. Prezydent zmarł w sobotę wieczorem w szpitalu w Rzeszowie po długiej chorobie. Odszedł w otoczeniu Najbliższych.
 
Jako pierwszy o śmierci Tadeusza Ferenca na Twitterze poinformował wiceminister sprawiedliwości i poseł Solidarnej Polski, Marcin Warchoł. „Odszedł od nas Pan Prezydent Tadeusz Ferenc. Wielki i wspaniały gospodarz Rzeszowa, serdeczny i życzliwy człowiek. Przez 18 lat sprawowania urzędu powiększył ponad dwukrotnie Rzeszów i uczynił z niego szybko rozwijające się nowoczesne miasto przyjazne mieszkańcom. Cześć Jego pamięci!” – napisał wiceminister Warchoł.

Prezydent Rzeszowa do 2002 do 2021

Tadeusz Ferenc w 1940 roku urodził się w Rzeszowie. Był absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Zanim został prezydentem Rzeszowa w 2002 roku przez 28 lat pełnił funkcje kierownicze w przedsiębiorstwach branży transportowej, przemysłowej, komunalnej i spółdzielczej. Poparcie społeczne zdobył jako prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowe Miasto”, co w latach 1994-2001 przełożyło się na miejsce w radzie miasta, a w 2001 roku na mandat poselski. Rok później Ferenc z niego zrezygnował i 10 listopada 2002 roku w pierwszych bezpośrednich wyborach prezydentów miast został wybrany na prezydenta Rzeszowa. Te wybory wygrywał jeszcze cztery razy z kolei – w 2006, 2010, 2014 i 2018 roku. W lutym 2021 roku, po przebyciu choroby Covid-19, oświadczył jednak, że rezygnuje z funkcji i nieoczekiwanie poparł w wyścigu o prezydenturę Rzeszowa posła Solidarnej Polski Marcina Warchoła.  
 
W 2021 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa, a wśród zasługi, jakimi Tadeusz Ferenc zasłużył się dla stolicy Podkarpacia, na pierwsze miejsce wysuwa się powiększenie miasta – z ok. 54 km kw. w 2005 roku do ponad 128 km kw. obecnie. Liczba ludności wzrosła ze 159 tys. do 198 tys. osób. 
 
Tadeusz Ferenc był synonimem sukcesu samorządowca i otrzymał za to wiele nagród i statuetek w kraju i za granicą. W 2017 roku uhonorowany został tytułem Doctora Honoris Causa Politechniki Rzeszowskiej. Otrzymał również Krzyż Oficerski i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce. 
 
– To był człowiek, któremu zależało na rozwoju miasta i odcisnął swoją rękę na jego historii. Bardzo pomógł mu czas, w którym sprawował swoje rządy, a te zbiegły się z wejściem Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, oraz możliwość sprawowania funkcji prezydenta Rzeszowa przez wiele kadencji – mówi dr Paweł Kuca, politolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego. – Trudno jest krótko ocenić wszystkie 5 kadencji, ale w tym czasie Rzeszów ogromnie zmienił się na lepsze. Stał się miejscem wygodnym do życia, które łączy w sobie możliwości miasta dużego, ale też cechy i urok kameralnych miejscowości. Rzeszów stał się lokomotywą całego województwa. Ludzie chcą tu mieszkać i pracować. 

Mieszkańców Rzeszowa uczynił dumnych z bycia rzeszowianami!

–  Moja partia nazywa się Rzeszów. Na każdego mieszkańca Rzeszowa patrzę z takim samym ogromnym szacunkiem i sympatią – przez wszystkie lata powtarzał Tadeusz Ferenc. Napisał prawie 20-letni rozdział w historii miasta. Jego nazwisko na zawsze kojarzyć się będzie z gospodarzem Rzeszowa, który prawie 3-krotnie zwiększył powierzchnię miasta, nadał mu wielkomiejski sznyt, a samych mieszkańców uczynił dumnych z bycia rzeszowianami!
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy