Reklama

Ludzie

Fotografie Janusza Witowicza w Galerii Fotografii Rzeszowa

Aneta Gieroń
Dodano: 02.11.2022
68581_witowicz
Share
Udostępnij
W czwartek, 3 listopada o godz. 18.00 wernisaż wystawy ”WITOWICZ 84" w pierwszą rocznicę śmierci Janusza Witowicza w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Wstęp wolny. 
 
Janusz Witowicz, ikona rzeszowskiej i podkarpackiej fotografii zmarł dokładnie rok temu, w Dzień Zaduszny 2 listopada 2021 roku. Prezentowany na wystawie zestaw fotografii to prace z prywatnego archiwum autora, udostępnione po jego śmierci przez synów, Grzegorza i Igora. Wiele z nich zostało na nowo odnalezionych w trakcie porządkowania zbiorów fotografa.
 
Ostateczny wybór kadrów prezentuje najważniejsze obszary aktywności twórczej Janusza Witowicza jako fotografa – począwszy od klasycznego, momentami bardzo dokumentalnego reportażu, fotografii krajobrazu i pejzażu po zdjęcia rodzinne oraz czysto artystyczną kreację obrazów.

Fotografie Janusza Witowicza to przede wszystkim wyrazisty i momentami niezwykle emocjonalny reportaż, z przeplatającymi się motywami przyrody, krajobrazu oraz wizualnej kreacji. Dr Krzysztof Ruszel pisał:  „ W fotogramach Janusza Witowicza ważna jest przede wszystkim warstwa znaczeń i zawarte tam przesłanie; na uboczu pozostają wartości plastyczne. Mamy tu do czynienia ze swoistą publicystyką zapisaną językiem fotografii, pogłębiającą nasze widzenie rzeczywistości końca XX wieku. 
 
Również sam Autor wielokrotnie podkreślał: …Inspirowały mnie wydarzenia, te mniej ważne i te najważniejsze. Miałem wiele szczęścia uczestniczyć w nich (1956 – 2000) w roli dziennikarza.
 
Prace Janusza Witowicza były prezentowane na ponad 20 wystawach indywidualnych w Kielcach, Rzeszowie, Krośnie i Jarosławiu. Jego wystawa, o znamiennym tytule „Remanent” miała miejsce w 2017 r. Zorganizowało ją w Galerii Nierzeczywistej, z okazji 80. urodzin artysty, Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne (RSF), którego Witowicz od 2016 r. był członkiem honorowym. W tym samym roku odbyła się jeszcze wystawa „Ptaki nasze powszednie”. Dwa lata później Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa pokazała ekspozycję fotografii Janusza Witowicza i Jego synów Igora i Pawła.
 
Fot. Janusz Witowicz
 
Najbardziej znaną i powszechnie kojarzoną z Januszem Witowiczem jest seria fotografii przedstawiająca rzeszowskich gołębiarzy. Zdjęcia zaprezentowano w formie wystawy pod tytułem „W każdą sobotę, czyli rzeszowscy gołębiarze w obiektywie Janusza Witowicza” w Rzeszowskim Towarzystwie Fotograficznym i Muzeum Etnograficznym. Zdjęcia znakomitego fotografa znajdują się w archiwum rodzinnym, zbiorach prywatnych i kolekcjach muzealnych, w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie, Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, a także w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.
 
Janusz Witowicz urodził się 16 grudnia 1937 roku w Tarnopolu. Od 1945 roku związany był z Rzeszowem, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące. Podczas studiów na Wydziale Lotnictwa Politechniki Warszawskiej rozpoczął współpracę  ze Studenckim Klubem Fotografii i Filmu „Limes”. W 1966 roku został laureatem I nagrody w II wystawie Fotografii Artystycznej Studentów Warszawy. Po studiach wrócił do Rzeszowa i poświęcił się fotografii. Od lat 60. XX w. jego fotografie były publikowane na łamach prasy regionalnej  i ogólnopolskiej. W latach 80 współpracował z prasą opozycyjną, dokumentując wydarzenia z okresu Solidarności i stanu wojennego.
 
Do Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Krakowski przyjęty został w 1984 roku. Wcześniej, w 1981 roku wykonał zdjęcia, które weszły do historii polskiej fotografii reportażowej. „Manifestacja” wykonana  11 listopada 1981 roku  przedstawia grupę robotników niosących biało-czerwone flagi ulicami Rzeszowa, druga – z grudnia 1981 roku pt. „Wigilia 1981” – pokazuje nakryty białym obrusem stół, siedzące przy nim dziecko, talerz z opłatkiem, o który oparta jest świąteczna kartka z pieczątką „OCENZUROWANO”. W Polsce dopiero co wprowadzono stan wojenny. – Ta kartka i nawet fragment tego opłatka będą obok zdjęcia na wystawie w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa – mówił Janusz Witowicz w wywiadzie w 2019 roku. – Pamiętam, jak zdenerwowała mnie ta pieczątka na zwykłej świątecznej kartce. „To już teraz wszystko będą cenzurować”, pomyślałem. Posadziłem Grzesia przy stole. Położyłem tę kartkę na opłatku. Zdjęcie zdobyło Grand Prix na Foto-Expo w Poznaniu w 1983 roku. 

Wielu rzeszowian ciągle pamięta jego osobę – na rowerze, z fotograficzną torbą przewieszoną przez ramię, codziennie przez wiele lat przemierzał ulice Rzeszowa…
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy