Reklama

Ludzie

Alicja Haszczak – benefis i biografia wybitnej choreograf

Alina Bosak
Dodano: 07.12.2022
69654_jola
Share
Udostępnij
W piątek 9 grudnia o godz. 17.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się benefis Alicji Haszczak – wybitnej choreograf, która założyła na Politechnice Rzeszowskiej Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Połoniny” oraz udokumentowała i ocaliła tańce ludowe Rzeszowszczyzny i innych podkarpackich regionów, a także spopularyzowała je kształcąc przez wiele lat choreografów zespołów polonijnych na całym świecie. Benefis połączony jest z promocją biografii Alicji Haszczak, napisanej przez Jolantę Danak-Gajdę, dziennikarkę i etnografkę. Książkę „Nie zmarnowałam życia” wydał WDK i będzie ją można w piątek otrzymać.
 
Alicja Haszczak polskimi tańcami ludowymi zajmuje się nieprzerwanie od ponad 70 lat. – I wciąż nad nimi pracuję – zapewnia 92-letnia jubilatka, która właśnie przygotowuje do druku książkę poświęconą tańcom okolic Krosna. Ale wcześniej będzie miała okazje złożyć autografy na biografii, którą na podstawie jej notatek, wywiadów i wspólnej podróży do kraju dzieciństwa napisała Jolanta Danak-Gajda, dziennikarka i etnograf, która przez wiele lat prowadziła w Radiu Rzeszów audycje poświęcone kulturze ludowej. 
 
– Pomysł biografii powstał jeszcze w 2018 roku, ale odpowiedni czas do jej napisania znalazłam dopiero przechodząc na emeryturę. Pracę nad książką rozpoczęłam w ubiegłym roku. A po rozmowie z Damianem Drągiem, dyrektorem Wojewódzkiego Domu Kultury, wiedziałam, że mam już wydawcę. Znałyśmy się z Alicją od wielu lat, ale przez miesiące wspólnych rozmów zaprzyjaźniłyśmy się. Odkryłam, że łączy nas nie tylko zainteresowanie etnografią, folklorem, ale również ciekawość świata, zamiłowanie do podróży, etos pracy i pasja. 
 
Obie łączy także Nagroda im. Oskara Kolberga, przyznana za zasługi dla zachowania polskiej kultury ludowej.

Tytuł: Zasłużona dla miasta Rzeszowa

Ilość odznaczeń i medali, które przez ponad 70 lat pracy otrzymała Alicja Haszczak trudno jednak zliczyć. A wkrótce dołączy do nich jeszcze jedna – tytuł Zasłużony dla Miasta Rzeszowa. Alicja Haszczak rzeczywiście ma dla miasta ogromne zasługi. Absolwentka wychowania fizycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, wybitna choreograf i znawca folkloru, swoje bogate życie zawodowe związała właśnie z tym miastem. Od 1952 r. pracowała w placówkach szkolnych Rzeszowa oraz jako choreograf w Międzyszkolnym Ośrodku Prac Pozalekcyjnych, a w 1969 roku założyła Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Połoniny” – reprezentacyjny zespół artystyczny Politechniki Rzeszowskiej i miasta Rzeszowa, dla którego stworzyła ponad 20 suit tanecznych, głównie z regionu południowo-wschodniej Polski.
 
Jest autorką książek: „Folklor taneczny ziemi rzeszowskiej” (1989 r.), „Tańce lasowiackie” (2006 r.), „Tańce rzeszowskie” (2012 r.) i „Tańce przeworskie” (2021 r.) oraz współautorką leksykonu „Tradycyjne tańce polskie” wydanego przez Polskie Towarzystwo Etnochoreologiczne.
 
Jej znajomość folkloru stała się podstawą do realizacji filmów „Tańce przeworskie” i „Tańce rzeszowskie” z cyklu „Tańce Polskie – śladami Oskara Kolberga” (Telewizja Polska i Fundacja Kultury Wsi). Opracowała również dwupłytowy album „Tańce Regionów Podkarpacia”, który w 2008 roku wydało Polskie Radio Rzeszów. Zawiera on ponad 130 melodii z 5 regionów i służy choreografom uczącym tańców rzeszowskich, lasowiackich, przeworskich, gorlickich i krośnieńskich.
 
Alicja Haszczak jest także członkiem Rady Ekspertów Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowa Rada Organizacji Festiwali Folkloru i Sztuk Tradycyjnych), Polskiego Towarzystwa Etnochoreologicznego w Warszawie, członkiem jury na wielu festiwalach i wykładowcą na kursach instruktorskich w całej Polsce. Przez dziesięć lat (1998-2008) była dyrektorem i wykładowcą 4-letniego Polonijnego Studium Choreograficznego w Rzeszowie organizowanego przez Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” pod patronatem Senatu RP. W trakcie Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych sprawowała funkcję reżysera i kierownika artystycznego koncertów przeglądowych. 

Benefis z książką i tańcami

Wciąż z pasją opowiada o tańcu i swoich podróżach z magnetofonem po podkarpackich wsiach, podczas których udokumentowała tańce i muzykę. Jak wspaniałą jest gawędziarką będzie można przekonać się podczas piątkowego benefisu i promocji biografii w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, z udziałem autorki Jolanty Danak-Gajdy.

W programie benefisu są ponadto występy: ZPiT Połoniny, Zespołu Regionalny Wesele Krzemienickie oraz ZPiT Bandoska, oraz przedpremierowy pokaz filmu „Dzień i Noc” w reżyserii Katarzyny Machałek i Łukasza Machowskiego. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy