Reklama

Ludzie

Dyrektor Muzeum Ulmów w Markowej został wiceprezesem IPN

Alina Bosak
Dodano: 25.07.2016
28424_szpytma_1
Share
Udostępnij
Mateusz Szpytma funkcję dyrektora Muzeum Ulmów w Markowej będzie pełnił tylko do końca lipca. W piątek nowy prezes IPN, Jarosław Szarek powierzył mu stanowisko wiceprezesa. 
 
– Na nowym stanowisku mam zajmować się nauką, stosunkami polsko-żydowskimi oraz sporami zagranicznymi – mówi Mateusz Szpytma, który dyrektorem Muzeum Ulmów w Markowej przestaje być 31 lipca i przenosi się do pracy w Warszawie.
 
Obok niego, stanowisko wiceprezesa otrzymał również dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Obaj już w piątek towarzyszyli nowemu prezesowi IPN, dr Jarosławowi Szarkowi, który po ślubowaniu przed Sejmem RP, złożył wieńce na grobie płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i w Panteonie – Mauzoleum Żołnierzy Niezłomnych na Powązkach wojskowych oraz wiązankę na grobie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.
 
Dr Mateusz Szpytma jest nie tylko dyrektorem, ale i współtwórcą Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta oraz pracownikiem krakowskiego oddziału IPN. Był wielkim orędownikiem powstania Muzeum, które jest pierwszą tego typu placówką w kraju, poświęconą bohaterskim Polakom. Przypomina ona historię rodziny Ulmów, która 24 marca 1944 r. została przez niemieckich żandarmów wymordowana wraz z ukrywanymi przez nią Żydami z rodzin Didnerów, Gruenfeldów i Goldmanów.
 
Dr Mateusz Szpytma jest historykiem. Stopień doktora nauk humanistycznych zdobył na Wydziale Historycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego praca doktorska nosi  tytuł „Zjednoczone Stronnictwo Ludowe w województwie krakowskim w latach 1949-1956 (Geneza, Członkowie, Działalność)”.
 
Również dr Jarosław Szarek jest pracownikiem IPN w Krakowie. Absolwent Wydziału Historycznego UJ, doktorat obronił na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W latach 80-tych był zaangażowany w działalność opozycyjną – pomoc internowanym, druk i kolportaż prasy podziemnej. 
 
Nowego dyrektora Muzeum Ulmów w Markowej powoła na stanowisko dyrektor Muzeum-Zamek w Łańcucie, którego odziałem jest placówka w Markowej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy