Reklama

Ludzie

Profesor UR nagrodzony wraz z Globiszem, Kornhauserem i Polony

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 02.09.2016
29005_Boruta-Tadeusz-prof.-dr.-hab
Share
Udostępnij
Prof. Tadeusz Boruta z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego został odznaczony medalem „Dziękujemy za wolność”. Uhonorowani za walkę o wolność kultury i edukacji w czasach PRL-u w tym roku zostali również m.in. aktor Krzysztof Globisz, poeta Julian Kornhauser, aktorka Anna Polony, poeta Adam Zagajewski i śp. Piotr Skrzynecki, twórca Piwnicy pod Baranami. 

Medal „Dziękujemy za wolność” przyznawany jest przez Stowarzyszenie „Sieć Solidarności” osobom, które w okresie od 13 grudnia 1981 do 4 czerwca 1989 roku działały w strukturach konspiracyjnych NSZZ „Solidarność” i innych organizacjach opozycyjnych, organizowały niezależną kulturę i edukację.

W tym roku, podczas gali, która odbyła się 30 sierpnia w Nowohuckim Centrum Kultury, medalami zostali nagrodzeni przedstawiciele kultury niezależnej lat 80. ub. wieku, m.in.: Krzysztof Globisz, Julian Kornhauser, Aldona Mickiewicz, Jan Polkowski, Anna Polony, Stanisław Rodziński, Leszek Sobocki, Adam Zagajewski, a także prof. Tadeusz Boruta, artysta malarz i wykładowca Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Profesor Boruta jest absolwentem Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom 1983). Wykładał w krakowskiej ASP (1984-85), warszawskiej Europejskiej Akademii Sztuki (1998-2003), a obecnie, od 2004, prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Sztuki UR, gdzie pełni funkcję kierownika Zakładu Malarstwa.

W latach 80. jeden z głównych twórców i animatorów Ruchu Kultury Niezależnej.

Jest twórcą ponad 500 dzieł malarstwa sztalugowego i licznych rysunków, które prezentował na 67 wystawach indywidualnych i 211 zbiorowych. Zrealizował polichromie, witraże i obrazy monumentalne do 17 obiektów sakralnych w Polsce i za granicą. Jego dzieła są m.in. w muzeach: Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Warszawy, Opola, Kielc, Bytomia, Częstochowy, Radomia, Sandomierza. Autor 3 książek, ok. 100 artykułów i redaktor 5 monografii zbiorowych. Autor i kurator 17 wystaw problemowych. Wypromował 1 doktora i kilkudziesięciu licencjatów i magistrów.

Otrzymał wiele nagród artystycznych, a w 2011 r. odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi.

Od 2016 pełni funkcję dyrektora Wydziału Twórczości w Polskiej Akademii Umiejętności. Od 2016 roku jest także członkiem Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy