Reklama

Ludzie

Rzeszowski teatr wspomina Jerzego Pleśniarowicza

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 30.01.2017
31056_glowne
Share
Udostępnij

Był „człowiekiem teatru” i przez ponad 20 lat – kierownikiem literackim rzeszowskiej sceny. Dziś Teatr im. Wandy Siemaszkowej wraz z rzeszowskim Oddziałem Związku Literatów Polskich zaprasza na wieczór poświęcony Jerzemu Pleśniarowiczowi. Będzie recytacja jego wierszy, muzyczna oprawa, wspomnienia i rozmowa z synem – prof. Krzysztofem Pleśniarowiczem.

Jerzy Pleśniarowicz (1920–1978) to postać wyjątkowa w historii rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Był z nim związany przez ponad 20 lat, pełniąc tu od roku 1952 do 1974 funkcję kierownika literackiego.

Urodził się w 1920 roku w Jekaterynosławiu na Ukrainie, a zmarł 13 stycznia 1978 w Rzeszowie. Z wykształcenia filolog polski, z zamiłowania „człowiek teatru”: adaptował sztuki sceniczne, reżyserował, tłumaczył dramaty (i poezję) z ukraińskiego, rosyjskiego, białoruskiego, słowackiego, czeskiego. Założył także rzeszowski Oddział Związku Literatów Polskich. Jest autorem książki „Kartki z dziejów rzeszowskiego teatru”.

Z teatrem był związany już w młodości, gdy po wojnie wrócił na studia polonistyczne na UJ i działał w krakowskim ruchu teatralnym. Był tez poetą. Debiutował już w 1937 roku w czasopiśmie „Pion”, w 1939 roku opublikował tomik „Śpiew pierwszy”, a do końca wojny dwa kolejne. W Lublinie, gdzie dorastał, był związany z kręgiem Czechowicza.

Julia Hartwig tak go wspomina: „Z Jerzym Pleśniarowiczem byliśmy bardzo zaprzyjaźnieni. […] On był człowiekiem najbardziej wdrożonym już w sprawy poezji, najwięcej na ten temat wiedział, właściwie był tym pierwszym, który mówił o awangardzie, mówił właśnie o Czechowiczu. Nie pamiętam w którym roku, ale dużo wcześniej niż my wszyscy, zadebiutował w literaturze. Wydał tomik, który jest bardzo wyraźnie pisany pod znakiem Czechowicza. Jeśli chodzi o awangardę, o taką przebojowość, to on stara się iść jakby dalej niż Czechowicz”.

Dziś, 30 stycznia 2017 roku o godz. 18.00 Teatr im. W Siemaszkowej wraz z rzeszowskim Oddziałem Związku Literatów Polskich przypomną sylwetkę Jerzego Pleśniarowicza oraz jego twórczość poetycką. Wieczór poetycki odbędzie się na scenie w foyer Teatru.

Aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej, Barbara Napiera i Wojciech Kwiatkowski, zinterpretują wiersze Jerzego Pleśniarowicza oraz poetów, dla których jego osoba i twórczość stały się inspiracją do stworzenia utworów upamiętniających go. Prezes OZLP w Rzeszowie, Mieczysław Łyp, zaprezentuje sylwetkę twórcy. Odbędzie się także rozmowa z synem, profesorem Krzysztofem Pleśniarowiczem, a wspomnieniami podzielą się m.in. Zbigniew Domino i Ryszard Zatorski. Studenci Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego pod kierunkiem dr Marzeny Lubowieckiej zapewnią oprawę muzyczną. W ramach wieczoru literackiego zaprezentowane zostaną także prace plastyczne rzeszowskiego artysty, Andrzeja Korca.

Idea i scenariusz: Mieczysław Łyp

Opieka artystyczna: Jan Nowara

Kierownictwo muzyczne: Marzena Lubowiecka

Oprawa scenograficzna: Katarzyna Trzyna-Tanasiewicz

Wykonawcy: Barbara Napieraj, Wojciech Kwiatkowski

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy