Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Filozofia fotografii według Tomasza Tomaszewskiego

A A A
Redakcja

Dodano: 06-12-2017

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

GALERIA ZDJĘĆ
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak

Kilkanaście czarno-białych fotografii niewielkiego rozmiaru, a potrafią zrobić ogromne wrażenie. Mężczyzna w sile wielu masujący oliwką stopę swojej żonie, dojrzała kobieta tańcząca pod barem w uścisku partnera w zwiewnej sukni, dziewczyny w uśmiechu odsłaniającym popsute zęby, stringi porzucone na parkomacie - do 23 stycznia 2018 w rzeszowskiej Galerii Dwa Plany można podziwiać fantastyczne fotografie jednego z najlepszych polskich fotografów, cieszącego się uznaniem na świecie: Tomasza Tomaszewskiego.

Zdjęcia te powstawały w Polsce przez kilka tygodni 2016 roku i złożyły się na cykl „Wszystko może być wszystkim”, który artysta kontynuuje.

Tomasz Tomaszewski przyznał, że prezentowanie po raz pierwszy zdjęć z cyklu „Wszystko może być wszystkim” w Rzeszowie jest dla niego honorem. Podziękował Piotrowi Piechowi i Mariuszowi Guzkowi, założycielom galerii za zaproszenie do stolicy Podkarpacia. - To mili, kulturalni, dobrze wychowani, inteligentni i prezentujący ku mojemu zaskoczeniu imponującą wiedzę panowie, którzy po dwóch minutach rozmowy uwiedli mnie swoim zachowaniem. Jest to rzadkość i wartość sama w sobie, więc uznałem, że mogę im zaufać i od razu zgodziłem się, by pierwszy raz pokazać te zdjęcia w Rzeszowie - mówił Tomasz Tomaszewski, który od pierwszych minut wernisażu zjednał sobie publiczność elokwencją, poczuciem humoru oraz serdecznym i bezpośrednim podejściem.

Reklama

Na wernisaż przyszli nie tylko fotograficy i pasjonaci fotografii z Rzeszowa i okolic. Tomasz Tomaszewski dziękował tym, którzy pofatygowali się z daleka: z jego rodzinnego „dość wulgarnego miasta o nazwie Warszawa”, z Krakowa czy Radomia. - O tej porze mogliście upokarzać się z sześciopakiem oglądając mecz w telewizji, a wybraliście upokarzanie się ze mną na wernisażu. Dziękuję - żartował.

Na fotografiach prezentowanych w Galerii Dwa Plany można zobaczyć kilkanaście czarno-białych zdjęć przedstawiających niezwykłe, nieoczywiste sytuacje, które - jak mówi autor zdjęć - często nie miały prawa się zdarzyć. Zdjęcia są wynikiem fascynacji i zachwytu Tomaszewskiego codziennością i dobrem, jakie go spotyka.

Tomasz Tomaszewski: w człowieku i fotografii fascynuje mnie dobro

Tytuł wystawy „Wszystko może być wszystkim” jest, jak zaznaczył autor, „mniej inteligentną, mniej wartościową” wersją myśli Alberta Einsteina, który kiedyś stwierdził, że najtrudniej jest zrozumieć, dlaczego w ogóle cokolwiek rozumiemy. Tłumacząc tytuł wystawy, wyjaśniał, że zrobienie dobrego zdjęcia niekoniecznie zależy od warsztatu i umiejętności, a często jest wynikiem właściwego zachowania i siły wyższej.

 - Burzę się, kiedy słyszę, że wiemy wszystko o świecie, w którym żyjemy. Dla mnie jest to wciąż nierozwikłana fascynująca tajemnica i cud, w którym biorę udział. Zawsze wieczorem dziękuję za to, że udało mi się coś fenomenalnego przeżyć, choć nie oczekuję od życia fajerwerków. Zauważyłem, że jeśli się dobrze zachowuję przez dwa, trzy dni, to potrafią mnie spotkać miłe rzeczy. Jeśli jestem miły i grzeczny, zaraz przydarzy mi się jakieś miłe zdjęcie, a gdy zachowuję się okropnie i poświęcam się zbyt poważnie konsumpcji np. Single malta, to żadne zdjęcie mi się nie przydarzy. Jak widać, to wszystko ma związek i sens. Radzę sobie wszystko przemyśleć i poczytać o zakładzie Pascala, dzięki czemu raz na zawsze wyjaśnimy sobie pewne problemy i wątpliwości – mówił Tomasz Tomaszewski.

Reklama

Na większości zdjęć znalazły się osoby, z którymi kontakt czynił Tomaszewskiego lepszym człowiekiem. Fotografował dobro (bo zło go nie interesuje), momenty nagłe i zachwycająco dobre, niekalkulowane. Podczas wernisażu przyznał, że dużą umiejętnością jest słuchanie każdego człowieka, który będąc fotografowany opowiada swoją historię.

-  Uważam, że o człowieku nie świadczy ani wykształcenie, ani ilość przeczytanych książek, ani ilość świętych książek, które zmieścimy pod pachą, ale umiejętność odczuwania współczucia. Jeśli są wśród nas tacy, którzy nie wytłumili w sobie empatii, to są to ludzie nadzwyczajni, którzy światu oferują dobro. To dobro fascynuje mnie niezależnie od tego, gdzie jestem, a byłem już w większości kraju. Dzięki temu dobru mogę bezkonfliktowo zrobić zdjęcie z niewielkiej odległości - tłumaczył.

Dobry fotograf zrobi zdjęcie małym aparatem

Tomasz Tomaszewski opowiadał publiczności o sprzęcie, którym fotografuje. Od lat wierny jest marce Sony i fotografuje niewielkim aparatem, z niewielkim, przytwierdzonym na stałe obiektywem. - To budzi współczucie - przyznał. - Ludzie myślą: „o, kolejny, któremu w życiu się nie udało” i dopuszczają mnie do siebie. Gdybym wyszedł z wielkim, inwazyjnym sprzętem, to wystraszyłbym. Natomiast, jak pokazuję się z tym małym pikusiem, to przecież nikomu żadnej krzywdy nim nie zrobię. Oczywiście, nie oszukuję moich rozmówców, że jestem amatorem. Mówię, że pracuję nad książką i robię pewien cykl zdjęć.

Fotograf zdradził kulisy jednego ze zdjęć z wystawy „Wszystko może być wszystkim”. Przedstawia ono małżeństwo z długoletnim stażem siedzące na ławce parku. Mężczyzna w kapeluszu masuje zrelaksowanej żonie stopę oliwką. Tomaszewski stwierdził, że ta sytuacja, którą obserwował, była dla niego niezwykła, natomiast dla małżeństwa zupełnie naturalna. – To co zobaczyłem, było fenomenalne. Mogłem nawet nie zrobić tego zdjęcia, tylko wrócić do hotelu i napić się, bez poczucia straty czasu i straty dobrego zdjęcia. Powiedziałem im, że widzę w nich miłość, a wtedy kobieta się rozpromieniła i opowiedziała mi historię małżeństwa. Zrobiłem siedem zdjęć, podziękowałem im za tę piękną chwilę i odszedłem. Wyobraźcie sobie, że nie zadali mi żadnego pytania typu: „Kim pan jest? O co panu chodzi? Czy ma pan pozwolenie? Do czego będzie pan to używał?” Dla nich to było naturalne.

Reklama

Fotografia ma wydobyć nas z potoczności, oczywistości

Zdaniem Tomaszewskiego, fotografując, trzeba dostrzegać człowieka. Jego zdaniem, we współczesnej fotografii, nie ma humanizmu. Młodzi fotograficy fotografują to, co na rynku dobrze się sprzedaje, a człowieka traktują przedmiotowo. Zdjęcia są chłodne i pokazują zjawisko „samotnego w tłumie”. – Mnie to zupełnie nie interesuje. Mnie fascynuję interakcja, dotyk, bliskość. Namawiam młodych fotografów, żeby myśleli o ludziach, których fotografują. Mimo że fotografia jest bardzo ułomnym mediów, to ma w sobie wiele ukrytych mocy. Jedną z nich to czarna skrzynka, którą w sobie nosimy, a która przejmuje naszą osobowość. Fotograf robiąc zdjęcia pokazuje coś za ich pomocą, ale sam też wystawia się na pokaz. Warto pamiętać, że gdy pokazujemy w przestrzeni publicznej swoje zdjęcia, to ludzie widzą nie tylko fakty i rzeczy, co przecież jest nudne, ale widzą też nas i naszą motywację, jaka towarzyszyła nam podczas robienia - opowiadał.

Podczas wernisażu Tomaszewski radził młodym adeptom tej sztuki, aby zamiast tworzyć magię, kompozycję, światło i ustawiać bohaterów - co na pewno daje efekty - wkładali więcej serca w swoją pracę. - Jeśli fotografia ma czemuś służyć, to przede wszystkim temu, żeby nas wydobyć z oczywistych, potocznych doświadczeń. Proponuję powrót to źródeł i stąd mały format zdjęć na tej wystawie. Miały być jeszcze mniejsze, ale pomyliłem się w wyborze rozmiaru. Uznałem to za palec Boży i podziękowałem Stwórcy - dodał.

W Rzeszowie drukuje swoje fotografie

Tomasz Tomaszewski zdradził, że po latach współpracy i próbowania wielu polskich drukarni, jest wierny drukarni w Rzeszowie. Zdjęcia drukuje w NajlepszeFoto.pl (jednej ze spółek rzeszowianina Piotra Leszczyńskiego, właściciela firmy CyfrowaFoto w Zaczerniu-przyp. red.) Uważa ją za najlepszą drukarnię, która świadczy usługi na najlepszym poziomie i jeszcze nigdy się na niej nie zawiódł. Przyznał też, że współpraca jest tym milsza, że właściciel ma duże poczucie humoru. Podczas pobytu w Rzeszowie odwiedził siedzibę firmy w Zaczerniu i był pod jej dużym wrażeniem.

Reklama

Tomasz Tomaszewski – doktor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych, jak: National Geographic Magazine, Stern, Paris Match, GEO, New York Times,Time, Fortune, Elle, Vogue. Wydał kilka książek autorskich. Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Indonezji, Brazylii, na Madagaskarze i w Polsce. Jest laureatem polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od ponad trzydziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic USA, w którym opublikował osiemnaście esejów fotograficznych, a od 1999 roku jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.