Reklama

Ludzie

Historia Kamila Bogackiego w Instytucie Polskim w Wiedniu

Aneta Gieroń
Dodano: 29.01.2018
37454_bogacki
Share
Udostępnij
Na łamach naszego magazynu VIP Biznes&Styl kilkanaście miesięcy temu ukazał się artykuł redaktora Antoniego Adamskiego poświęcony doktorowi  Kamilowi Janowi Bogackiemu, znakomitemu lekarzowi oraz działaczowi niepodległościowemu, którego historia za naszym pośrednictwem trafiła do Instytutu Polskiego w Wiedniu.

Wieczór pod hasłem „Thomas Woodrow Wilson a sprawa polska” odbył się w ostatni weekend stycznia w Wiedniu i wzięli w nim udział: prof. Zbigniew Lewicki z Katedry Amerykanistyki UKSW w Warszawie, który wygłosił wykład „Od Deklaracji Woodrowa Wilsona do współczesnych stosunków polsko-amerykańskich” oraz red. Antoni Adamski, Kamila Bogacka, córka Kamila Bogackiego i Aleksander Bielenda, jego biograf i regionalista. Nie zabrakło też znakomitej muzyki – recitalem fortepianowym z utworami I. J. Paderewskiego zachwyciła Natalia Rehling.
 
W wykładzie i dyskusji wzięło udział ponad 100 osób, które zgromadziły się w jednym z najpopularniejszych Instytutów Polskich spośród polskich placówek dyplomatycznych za granicą. Obecna była m.in. Jolanta Róża Kozłowska, polska ambasador w Wiedniu, Rafał Sobczak, dyrektor Instytutu Polskiego, przedstawiciele europejskiej dyplomacji oraz liczni reprezentanci wiedeńskiej Polonii.
 
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i do tego w swoim wykładzie nawiązał prof. Lewicki przypominając o programie pokojowym Wilsona, który ogłosił 8 stycznia 1918 roku. W dokumencie składającym się z Czternastu Punktów, znalazł się słynny Trzynasty Punkt mówiący o odbudowie Niepodległego Państwa Polskiego.
 
Prezydentowi Wilsonowi niepodległa Polska zawdzięczała też wsparcie finansowe, o które niezwykle skutecznie zabiegał Ignacy J. Paderewski. 
 
To są fakty powszechnie znane, mało kto jednak wie, że w tych ważnych dla Polskich staraniach swój bardzo ważny udział miał też Kamil Jan Bogacki, absolwent I LO w Rzeszowie, Uniwersytetu Wiedeńskiego, w końcu student medycyny na uniwersytetach w Cleveland i Princeton. Na tej drugiej uczelni Bogacki poznał profesora Thomasa Woodrowa Wilsona, który od 1902 pełnił funkcje jej rektora, zaś w marcu 1913 r. został 28. prezydentem Stanów Zjednoczonych.  W czasie I wojny światowej polski doktor rozpoczął działalność niepodległościową i w znacznym stopniu przyczynił się do zdobycia poparcia oraz funduszy dla Legionów Józefa Piłsudskiego, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – załatwienia oficjalnej pożyczki rządu amerykańskiego dla państwa polskiego. 
 
 
Instytut Polski w Wiedniu. Fot. Archiwum BiznesiStyl.pl
 
O tym wszystkim w Instytucie Polskim w Wiedniu przypomnieli: Antoni Adamski, publicysta magazynu VIP Biznes&Styl, Kamila Bogacka oraz Aleksander Bielenda.
 
– Jestem pewna, że to początek przywracania pamięci o wybitnych zasługach mojego ojca, wielkiego patrioty i wspaniałego człowieka – mówiła wzruszona Kamila Bogacka. – Moim marzeniem jest podążanie jego śladami, wystąpienie na Uniwersytecie Wiedeńskim, gdzie studiował, a następnie przypomnienie jego postaci na uczelniach amerykańskich, z którymi był związany.
 
Może też doczekamy się biografii doktora Kamila Jana Bogackiego, nad którą pracuje Aleksander Bielenda. Przez ostatnie lata bardzo intensywnie gromadzi wszystkie archiwa związane z wybitnym lekarzem i działaczem niepodległościowym, który urodził się w Korczynie k. Krosna i który w Krośnie spędzi ostatnie lata swego życia od 1939 do 1959 roku.
 
Więcej informacji o wykładzie w Instytucie Polskim w Wiedniu w najbliższym numerze magazynu VIP Biznes&Styl.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy