Reklama

Ludzie

Nie żyje Henryk Jaskuła, żeglarz z Przemyśla, który samotnie opłynął Ziemię

Aneta Gieroń, PAP
Dodano: 15.05.2020
50773_jaskula
Share
Udostępnij
14 maja w Przemyślu zmarł kapitan Henryk Jaskuła. Miał 96 lat. Żeglarz i kapitan jachtowy,  który na „Darze Przemyśla” jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Informację o jego śmierci przekazał Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla. 
 
W legendarny rejs wyruszył 12 czerwca 1979 roku. Cała podróż trwała 344 dni. Zaczęła się i skończyła w Gdyni. 20 maja Jaskuła świętowałby czterdziestą rocznicę zakończenia rejsu. Gdy schodził na ląd w 1980 roku wypowiedział słowa: ”Polsko kochana, twój syn powrócił.” 
 
Słynny żeglarz, który urodził się w Polsce, dzieciństwo i młodość spędził w Argentynie, gdzie rodzina wyemigrowała za chlebem. Studiował na wydziale elektromechanicznym Uniwersytetu Narodowego w La Plata. W 1946 roku powrócił do Polski i tutaj na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dokończył studia. Z Przemyślem związała go żona.
 
Szybko przyszło też zainteresowanie żeglarstwem i to z bardzo prozaicznego powodu – tęsknota za rodziną, która została w Argentynie. W 1963 zdobył stopień sternika jachtowego,  a w 1971 uzyskał stopień jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. W roku 1964 odbył swój pierwszy rejs po Bałtyku.
 
W 1973 wyruszył jachtem „Euros” z Valparaíso w Chile, wokół przylądka Horn do Buenos Aires, gdzie spotkał się z rodziną. W 1975 Jaskuła odbył swój pierwszy samotny rejs bałtycki.

Cztery lata później, 12 czerwca 1979 roku samotnie wypłyną w legendarny, samotny rejs dookoła Ziemi. Na pokładzie miał radioodbiornik oraz radio UKF do łączności na krótkim dystansie. Nie posiadał żadnego sprzętu radiowego, którym mógłby skutecznie wezwać pomoc. Nie miał także tratwy ratunkowej. Na pokładzie miał zapas konserw, grochówkę od wojska, chleb w dwukilogramowych porcjach, 500 litrów wody (z czego zużył 300, dzięki wykorzystaniu deszczówki), 24 butelki spirytusu, kilka piw oraz win. Rejs trwał 344 dni, a trasa prowadziła z Gdyni, wokół Przylądka Dobrej Nadziei, na południe od Australii i Nowej Zelandii, wokół Przylądka Horn z powrotem do Gdyni, gdzie dotarł 20 maja 1980 roku.
 
18 lutego 2013 został nagrodzony Super Kolosem za całokształt dokonań żeglarskich.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy