Reklama

Ludzie

Innowator Podkarpacia 2021. Startuje 22. edycja konkursu

Rozmowa z Jolantą Wiśniowską, wiceprezesem Zarządu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
Dodano: 06.08.2021
55445_jolanta_wisniowska
Share
Udostępnij
Ruszyła XXII edycja Konkursu „Innowator Podkarpacia”. Nieprzerwanie, od ponad 20 lat RARR zachęca mikro, małe i średnie firmy, by zgłaszały w nim swój udział. W tym roku mają na to czas do 27 sierpnia. Nie ma opłat, wpisowego, ale… 
 
Jolanta Wiśniowska: Trzeba być innowatorem. Dziś już każda firma sięgająca po fundusze europejskie wie, co to oznacza. Pierwsza edycja Konkursu „Innowator Podkarpacia” zorganizowana została przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. wspólnie z Politechniką Rzeszowską w 2000 roku, kiedy jeszcze o innowacyjności nie mówiono tak szeroko, jak obecnie. Był to efekt projektu unijnego i miał być nagrodą dla przedsiębiorców inwestujących w nowe usługi, produkty, technologie. Okazał się tak udany, że kontynuowaliśmy go w kolejnych latach, a wydarzenie, które miało być jednorazowe, urosło do rangi jednego z najbardziej prestiżowych konkursów dla firm mających siedzibę w województwie podkarpackim. Doceniamy w nim mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz startupy, mające sukcesy w opracowywaniu lub wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań. Laureaci konkursu otrzymają honorowy tytuł Innowator Podkarpacia 2021.
 
Ilu przedsiębiorców już może poszczycić się tym tytułem?

W dotychczasowych 21 edycjach konkursu wzięło udział ponad 300 firm z regionu. Tytuł Innowatora Podkarpacia zdobyło ponad 60 przedsiębiorców. To firmy z całego Podkarpacia. Wśród nagrodzonych w ostatnich latach był m.in. Instytut Energetyki Oddział Ceramiki CEREL, który zaprezentował metodę opracowywania kompozytów na bazie dwutlenku cyrkonu o ekstremalnie wysokiej odporności na kruche pękanie i korozję hydrotermalną, a także firma Sierosławski Group za usługę produkcji szybkobieżnych form wtryskowych z zastosowaniem zwielokrotnionych stref chłodzących i zestawów prowadzeń, firma PPHU Gamart S.A. za innowacyjny system łapania wody z systemów rynnowych oraz Mix Filters Sp. z o.o. za projekt filtra patronowego o zwiększonej uniwersalności stosowania w procesie oczyszczania powietrza. 
 
Od ponad 20 lat cel konkursu pozostaje ten sam?

Tak. Konkurs promuje innowacyjność w działalności gospodarczej, zachęca przedsiębiorców do poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych i wspiera tych, które innowacje wprowadzają. Promując dobre przykłady, pokazujemy, że województwo podkarpackie dysponuje wyjątkową myślą technologiczną, oferuje produkty o wysokim, światowym standardzie. To konkurs z tradycjami – firmy, które się do nas zgłaszają, od lat ocenia to samo grono audytorów. To profesorowie Politechniki Rzeszowskiej, specjaliści w różnych dziedzinach, m.in. będących domeną podkarpackich firm – informatyki, chemii, mechaniki, budownictwa. Przeprowadzają oni audyt technologiczny firmy, co jest dodatkową wartością dla biorących udział w konkursie. Potwierdza on innowacyjność produktu czy usługi, co firma może potem wykorzystać, starając się o dofinansowanie w ramach unijnych projektów. Cieszy nas, że o tytuł Innowator Podkarpacia stara się wiele firm z Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis”.  Coraz częściej walczą o niego również startupy inkubowane w naszej platformie „Start In Podkarpackie”. Dla nich ten tytuł jest znaczącym wsparciem, świadectwem także wiarygodności.  
 
W jaki sposób wybierani są innowatorzy Podkarpacia?

Przedsiębiorca, który chce wystartować w konkursie, wypełnia i podpisuje deklarację uczestnictwa w konkursie oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, i wysyła do RARR poprzez stronę internetową. Spośród zgłoszeń, które wpłyną do nas do 27 sierpnia br., do konkursu zakwalifikowane zostaną wszystkie spełniające wymogi regulaminu. Konkurs realizowany jest w dwóch etapach. Po pierwszym, zakwalifikowani uczestnicy przesyłają na adres Biura Konkursu arkusz prezentacji firmy lub inne materiały informacyjne. Są one traktowane jako poufne i znane tylko organizatorom konkursu. Następuje pierwsza ocena i selekcja do drugiego etapu, w którym przeprowadzona zostanie wizytacja w formie audytu technologicznego. Nasi audytorzy sprawdzają wtedy informacje podane w deklaracjach i uzyskują wiedzę niezbędną do oceny stopnia innowacyjności rozwiązania zgłoszonego przez przedsiębiorcę. W dobie pandemii wprowadziliśmy możliwość przeprowadzenia audytu w formie zdalnej. Tam, gdzie to konieczne, pozostajemy jednak przy formie tradycyjnej. Na podstawie przeprowadzonych audytów kapituła konkursu wybiera dziewięć firm, których rozwiązania są prezentowane przed komisją konkursową. 
 
Kto wybiera zwycięzców?

W komisji konkursowej zasiadają przedstawiciele RARR, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Audytorzy prezentują przed nimi firmy i w wyniku głosowania wybranych zostaje trzech laureatów, po jednym w każdej z kategorii: mikro, małe i średnie przedsiębiorstwo. Wybór jest zawsze trudny, więc przyznajemy także wyróżnienia. 
 
Kiedy poznamy zdobywców tytułu Innowator Podkarpacia 2021?
 
Na przełomie listopada i grudnia, podczas uroczystego podsumowania, które zorganizujemy w Inkubatorze Technologicznym. 

Jak długo firma może posługiwać się tytułem?
 
Przez cały okres działalności, przy czym tytułowi Innowator Podkarpacia zawsze towarzyszy rok, w którym został przyznany. Można go wykorzystywać w reklamie, promocji firmy. Naszych laureatów również promujemy w mediach, naszych publikacjach, na organizowanych przez nas wydarzeniach. Zyskują również pomoc ekspercką w zakresie przygotowywania oferty do baz danych o nowoczesnych technologiach, wielu nawiązuje współpracę z naszym ośrodkiem sieci Enterprise Europe Network, by aktywnie poszukiwać kontrahentów za granicą. Konkurs „Innowator Podkarpacia” daje wiele możliwości. Warto w nim uczestniczyć.
 
Konkurs „Innowator Podkarpacia” realizowany jest w ramach projektu Enterprise Europe Network. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu można uzyskać w siedzibie RARR S.A. w Rzeszowie, Dział Wspierania Przedsiębiorczości – Centrum Transferu Technologii i Innowacji, ul. Szopena 51 lub pod nr tel. (17) 86 76 273 ajedrzejczyk@rarr.rzeszow.pl, tel. (17) 86 76 233 jnamieta@rarr.rzeszow.pl oraz (17) 86 76 274 dpilat@rarr.rzeszow.pl. Regulamin oraz dokumenty konkursowe dostępne są na stronie internetowej www.rarr.rzeszow.pl. Termin składania zgłoszeń: 27 sierpnia 2021 r. Udział w konkursie jest bezpłatny. 
 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy